borůvky kanadské



host - 205.1 (?)
24.3.2008 11:03

Stačí mít k opylení jen jeden keřík kanadské borůvky nebo musí být alespoň dva?

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  <  11,  12,  13,  14,  15   
   
host - 40.1 (?), 6.3.2008 17:05

Kanadské borůvky pěstujeme s manželkou asi 10 let. Na jihozápadě rodinného domku, tvoří předěl mezi terasou ze zámkové dlažby a trávníkem. Od jedenácti hodin až do pozdního večera jsou na přímém slunci. Sázeli jsme je do děr tak 60x60x50 cm prakticky jen do čisté rašeliny. Z jara přisypáváme hrabanku. Zaléváním rozumím vždy desetilitrovou konev ke každému keříku. V dubnu začínám se zálivkou tak dva krát týdně. S přibývajícím teplem to zvyšujeme až na pětkrát týdně, pokud neprší. Když je rašelina suchá, dostává každý keřík dvě desetilitrové konve vody. Dokud mám zásobu dešťové vody, zalévám dešťovou (asi polovina zálivek), když dojde, beru vodu ze studny. Máme patnáct keříků různých odrůd, které zrají od konce června až do začátku října. Sklízíme minimálně 30 litrů již tak šestým nebo sedmým rokem.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 205.1 (?), 14.3.2008 22:12
Vadí hodně když borůvku budu zalévat vodou z vrtu a ne deštovou?
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Daniela. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1262) - 204.208 (?), 14.3.2008 22:55

Pokud máte vodu z vrtu hodně tvrdou, tak to vadí. Můžete to zmírnit tím, že necháte vodu v konvi odstát do druhého dne a pak s ní teprve zalévat.  Daniela.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Chemický Alí - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1247) - 248.54 (?), 15.3.2008 14:34

Osobně bych se toho nebál, sám zalévám  zahradu vodou ze studny a to mohutně, do zalévací zakopané drenážky hodím hadici a na deset minut odejdu. Voda je u nás tak "vápenatá", že jí musíme, když chceme uvařit dobrý čaj, nechat protéci přes filtry brita, na nádobí a kohoutcích se bleskem usazuje kámen. přes to borůvky (4 veliké keře) mohutně prosperují.

Pravdou ovšem je, že jsou zasazené ve stovkách litrů rašeliny a mohutně hnojené, a navrchu pravidelně zasypávané hrabankou. Bez rašeliny by voda jistě způsobovala problémy, v tom jsem za jedno s Danielou.

Předpokládám, že rašelina (jsou zasazené skutečně v čisté rašelině), se chová jakonárazník a s vápenatými solemi si poradí.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 205.1 (?), 24.3.2008 11:03

Stačí mít k opylení jen jeden keřík kanadské borůvky nebo musí být alespoň dva?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 78.2 (?), 3.4.2008 11:46
Zdravim, loni mi po odkveteni vsechny plody opadali.Mam 4 lete kere, sazene v 200l raseliny kazdy ker.Hnojim spec na boruvky z baumaxu-mam stryktne dodrzovat davky?Kamarad hnoji cistym ledkem a ma kere dvakrat vetsi.Muzu pridat pudu s jehlicnateho lesa
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
host - 33.194 (?), 10.5.2008 13:30

Taky jsem si koupila kanadskou borůvku, tedy doufám (Vaccinium Corymbosum), mám ji na balkoně, na jižní straně v květináči z terakoty, průměr 45 cm, výška 35 cm, borůvka je vysoká 32 cm (mám ji měsíc), má malý dřevěný kmínek rozvětvený do tří větviček. Květináč jsem nejprve, tak jak mi poradil prodavač, vyložila igelitovou bublinkovou fólií, prý aby v zimě neomrzly kořeny, a dala jsem tam jen rašelinu. Na podzim ho mám prý obalit i zvenčí a taky hlínu zakrýt větvičkami.

Borůvka má dnes 8 květových trsů, ty dolní mnohem buclatější než ty na horní větvičce, ale možná je to nedostatkem vody. Po tom co jsem si zde přečetla jsem ji zase hned zalila, jinak ji zalévám každý večer. Zalévám ji ale vodou z vodovodu, jinou nemám :-(Tak jsem se chtěla zpetat, zda je možné koupit nějaké změkčovadlo vody, nebo odchlorovač, podobný jaký používám na vodu, kterou pak liju do akvária, jen něco na kytky. Bydlím totiž v Ostravě a voda je tady zřejmě horší než někde na venkově, tedy určitě hodně chlorovaná.

A mám ty květy opravdu otrhat? Je mi to docela líto :-(a jak? Ustřihnout celý trs anebo jen otrhat jednotlivé kvítky.

Taky mi na borůvce parazitovala taková malá světlezelená muška, nebo brouček... (na spodní straně lístků). Zatím jsem ji ničím nestříkala, jen ty škůdce :-))) sbírala ručně, teď už tam skoro nic není. Kdybych borůvku postříkala nějakým postřikem, budou pak plody konzumovatelné? Někde jsem četla, že postačí i mýdlová voda? Je to pravda?

Díky za odpověď, Lenka

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 186.217 (?), 10.5.2008 15:24

Dobrý den Lenko,

nedá mi, abych se nevyjádřila ke kanadským borůvkám. Pěstuji už 4 roky v zahradě, mám nyní 4 keře, které jsem kupovala v květináči s balem, obvykle s poupaty anebo kvetoucí, vždy se po přesazení ihned ujaly a žádné květy jsem neotrhávala, ve stejné sezoně měly krásné velké plody. Půdu v zahradě mám nic moc, spíš písčitou a při výsadbě jsem do velké jámy dala rašelinu nebo borovou hrabanku z lesa. Podložení igelitu do jámy před výsadbou se doporučuje v zahradě ( v květináči nemá smysl),aby se nemíchala zemina zásaditá s dodanou kyselou rašelinou.. Květináč by měl být co největší, pohnojte hnojivem pro borůvky nebo rostliny požadující kyselou půdu, ani já nezalívám v zahradě jen dešťovou vodou a nevadí to. Přeji bohatou úrodu!

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 0.234 (?), 12.5.2008 14:52

Zdravím,

neví někdo jestli se můžou borůvky, brusinky zalévat říční (Sázava) vodou?

Děkuji za odpovědˇ Fanda

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 205.1 (?), 13.5.2008 22:33

Na prosto souhlasím otrhávat květy je blbost jen je nechte a budete mít borůvky 1. rok. Možná keř povyroste o něco míň než kdyby byli otrhané ale je to detail. A do květináče opravdu nemá smysl dávat folii... ale s tou vodou nwm chlorovaná nic moc mno

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  <  11,  12,  13,  14,  15   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika