borůvky kanadské



kmeen - (6) - 99.199 (?)
20.11.2013 23:27

Ahoj Láďo. To že máš borůvky na slunci až tak jedno není. Jsou potom kyselé. Co se týká těch muchovníků a zimolezů. Mám ty keříky celkem mladé. Mám je všechny na přímém slunci. Použil jsem kvalitní substrát s trochou koňského hnoje a jdou mi krásně.  Samozřejmostí je dostatek vody. Proč tvůj muchovník odešel fakt nevím. Zkus vyměnit půdu. Jinak nevím čím by to mohlo být. Tak to jsem ti asi moc nepomohl, ale i tak přeju hodně pěstitelských úspěchů.

Roman

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  <  6,  7,  8,  9,  10  >   
                     
host - 65.144 (?), 15.11.2013 15:40

Doplnuji pilinami, to bych se nedoplatil... 20 l litevské rašeliny + 1 l granulovaného hnoje. Neni toho dusiku prilis... 100g (14% dusiku) rohoviny + 50 g síranu amonného (20% dusiku) a jeste hnuj ? J.R.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Standa_hk - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (5555) - 244.2 (?), 15.11.2013 16:05

Moje 15 let staré borůvky jsou 1,5 m vysoké a teď jsem si přepočítal, že každá má k dispozici 75-90 l substrátu (neohraničeného) a ke každé doplňuji těch 6-9 litrů uvedené směsi. No část litevské rašeliny nahrazuji dvouletou listovkou a kompostovanými pilinami. Tedy možná část toho dusíku padne na vylepšení C-N poměru k pilinám. Tak, vychází mi to, že na 1 kg sklizených borůvek dám 10 g čistého N. Protože plody mají cca 3% bílkovin (a něco se spotřebuje na růst dřeva, listí, ...) předpokládám, že dusíkem nepřehnojuji.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
kmeen - (6) - 99.199 (?), 20.11.2013 23:27

Ahoj Láďo. To že máš borůvky na slunci až tak jedno není. Jsou potom kyselé. Co se týká těch muchovníků a zimolezů. Mám ty keříky celkem mladé. Mám je všechny na přímém slunci. Použil jsem kvalitní substrát s trochou koňského hnoje a jdou mi krásně.  Samozřejmostí je dostatek vody. Proč tvůj muchovník odešel fakt nevím. Zkus vyměnit půdu. Jinak nevím čím by to mohlo být. Tak to jsem ti asi moc nepomohl, ale i tak přeju hodně pěstitelských úspěchů.

Roman

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
vimon - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (407) - 24.247 (?), 24.11.2013 7:12

Když jsem četl o problému s muchovníkem, tak bych popsal jak rostou ty naše. Když jsem koupil před 10 roky ten první (foto v příloze), tak jsem ze sázení nedělal žádnou vědu. V trávníku jsem rýčem udělal díru 30x30cm, do ní hodil 2 lopaty kompostu a zasadil muchovník. Od té doby si ho nevšímám, nehnojím a nezalévám, jen občas uříznu některou větev, když už roste moc divoce. V současné době už je přes 2,5m vysoký a vypadá do, že poroste dál. Sklízíme z jednoho keře asi 1 kýbl plodů a určitě stené množství sklidí ptáci. Další 2 keře o rok mladší, rostou podobně.

Muchovník 2003
Muchovník 2003
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 248.54 (?), 9.5.2007 23:38

Druhá věc je závlaha, i na podzim, když je už velmi chladno, nebo v časném jaře  můžete borůvku usušit.(rašelina má i tu výhodu, že se ve srovnání s hrabankou chová jako houba) Stačí prostý pokus - strčit do  rašeliny ruku, pokud je suchá, zalévejte  i v říjnu, nebo lednu (není-li mráz samozřejmě - letošní zima). Přesně to se mi dvakrát stalo, sousedé si možná klepali na čelo, ale asi to mělo smysl.

Pokusím se keře vyfotografovat, ať můžete posoudit  výsledek péče. 

Ve stejnou dobu kupované sazenice, ve stejném místě prosperují lépe na rašelině (na mé zahradě :-)), než na velmi pracně nasbírané hrabance (kamarád). 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
host - 71.232 (?), 10.5.2007 8:45
Taky mi behem lonskeho roku najednou zaschly dve rostliny boruvek, ktere byly vysazeny na podzim 2005, na jare krasne obrazily a rostly a behem pozdniho jara (nevim presne kdy) nejdriv jedna a druha tak mesic po ni, uschly. Nevim, jestli to byla mrtvice (o te jsem slysela spis v souvislosti s merunkami) nebo zaschnuti, ale doufam, ze se to nebude opakovat. Jeste me napadlo, kdyz ma ta rostlinka male zlute listky, jestli nemuze byt zasazena nejakym herbicidem. Me takhle zasahl Roundap ruzi a jeste po trech letech se z toho vzpamatovava a nedavno jeden prut malino ostruziny v kvetinaci a ma to podobne priznaky.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311), 10.5.2007 10:13
Není taky hrabanka jako hrabanka. Před 40 lety, když rodiče nasadili na vysočině novinku - kanadské borůvky -  se žádná rašelina neprodávala. Nasypali k nim pár kýblů hlíny z borového lesa - ze 3 sazenic dosud 2 rostou (!),  jsou asi l,5 metru vysoké. 
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 248.54 (?), 11.5.2007 23:23
Nicméně rašelina je jistota, a v dnešní době, kdy je dostupná, není nic jednoduššího, než koupit velký pytel a dát jej do sadbové jámy.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
Květuška - (1) - 36.18 (?), 30.7.2008 19:57

Já již jsem velký fanda této borůvky, měla jsem borůvku zasazenou ve vykopané jámě vyložené tkaninou a uložila jsem ji v rašelině, aby nevysychala dala jsem mulčovací kůru cca 5cm. Hodně vody. odměnila je mi růstem kolem 1,5m a výnos asi 5kg. Bohužel jsem se stěhovala. nyní mám dvě rostliny, jsou uložené zase v surové rašelině a zasypané mulč.kůrou, rostou jako z vody-kterou jí dopřávám, je na sluníčku celý den.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 6.52 (?), 14.5.2007 17:23
Na jaře jsem vysadila kanadské borůvky do rašeliny, hnojila i zalévala, nyní mi opadaly téměř všechny květy. Znamená to, že mi nebude vůbec plodit, když mi všechny opadaly? Prosím pomozte mi, jak ji zachránt. Mám je poprvé a už mi je z toho do pláče.

Děkuji. J.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  <  6,  7,  8,  9,  10  >   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika