borůvky kanadské



host - 65.144 (?)
19.11.2013 8:43

Kdyz jsem na jare kupoval sazenice boruvek (odrudy Rubel, Reka a Draper) u zasilkovych prodejcu (i pestitelu), dotazoval jsem se na hnojeni. Bylo mi mimo jine sdeleno - Doporučujeme nyní vodou rozpustný Substral, kde to nemůžete přehnojit, tam je NPK 23+9+12. Tak to mi prijde jako rada pro nejvetsi amatery, mezi nez by pochopitelne nerad patril. Substral stoji na eshopu 350g - 59,30 tj. cca 170 Kc/kg.

Dale jsem se dozvedel - Sami však používáme např. pomalu rozpustný Basacote Plus 6M 16+8+12 - nasel jsem na internetu - cena 3267 Kc / 25 kg tj. cca 130 Kc/kg, mensi baleni jsem v prodeji nenasel.

Na netu jsem se dočetla, že borůvky nelze ulít. - Naopak jsem cetl, ze boruvky sice vyzaduji vlhky substrat, ale nelze je pestovat v trvale premokrene pude (obdobne jako jahody nebo maliny). J.R.

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  <  6,  7,  8,  9,  10  >   
                     
host - 12.100 (?), 18.11.2013 19:28

Popis OM hnojiv Agro lze naleznout na webových stránkách společnosti Agro CS. J.R.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Paľo. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1739) - 135.155 (?), 18.11.2013 23:37

Ďakujem za info. Zaujímavý je vyvážený pomer N: P:K. Výrobca granúľ Agro určených pre čučoriedky bohužiaľ neuvádza použitie hnoja, spomína iba rohovinu a pritom tvrdí, že organická zložka pôsobí dlhodobo- až 60 dní. 2 mesiace je podľa mňa krátkodobý účinok, za túto dobu sa všetka rohovina istotne nestihne rozložiť. Myslím, že Hoštické granule pre čučoriedky sú výhodnejšie, aj keď majú oproti granuliam Agro menej draslíka a neobsahujú sírany.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Standa_hk - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (5555) - 220.186 (?), 19.11.2013 0:18

Organicko minerální (tedy OM) hnojivo pro kyselomilné rostliny bude vždy postaveno na minerální složce síranového typu. 60 dní je typická hodnota pro dlouhodobost působení síranu amonného. U rohoviny záleží na jemnosti mletí a tu má AgroCS velmi jemnou, zatímco "Hoštice" střední. Kokosová vlákna jsou funkční plnivo, aby hnojivo nebylo příliš koncentrované. "Hoštice" mají v deklaraci i hořčík, tedy budou obsahovat i hořkou sůl (síran hořečnatý). Pak je ještě řada Biomin, která je vydatnější.

No na hnojení borůvkovišt je ještě času do jara dost, ale výprodeje "letního sortimentu" marketů přeje připraveným, znalých cen internetového prodeje.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Paľo. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1739) - 61.238 (?), 20.11.2013 21:55

Doteraz sa mi vždy dostalo do rúk iba OM hnojivo, kde bola zmes kryštalických síranov a kúskov rohoviny do veľkosti niekoľkých mm. Jemne rozomletá rohovina v OM hnojive Agro CS bude mať istotne "poločas rozpadu" kratší. Napriek tomu si však myslím, že granule vyrobené z fermentovaného hnoja sú pre výživu dusíkom lepšie. Nefermentovaná rohovina= bielkovina keratín je oproti hnoju vpodstate jednozložkové dusíkaté hnojivo.wink

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Jiřina7 - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (883) - 141.32 (?), 19.11.2013 0:27

Přikládám svoje zkušenosti s pěstováním borůvek. Jsem začátečník, pěstuji je od roku 2009, na rozdíl od pěstování jabloní, rajčat, česneku..., kterému se s větším či menším nasazením věnuji třicet let.

Zprvu jsem věděla jen, že borůvka nesnáší vápno a potřebuje vlhko, potřebné informace jsem hledala hlavně na webu, méně v časopisech. Do vykopaných jam jsem namíchala vlastní substrát z rašeliny, lesní hrabanky, jílovité zeminy, zetlelé chlévské mrvy. Část rašeliny jsem nahradila štěpkou z jehličnatých dřevin, kterou jsem dostala od sousedů zdarma, štěpka byla částečně zetlelá, notně plesnivá. igelit do jam jsem nedávala, máme špatně propustné podloží, přirozená půdní reakce spíše do kysela. Na netu jsem se dočetla, že borůvky nelze ulít. Mně se to však podařilo. Vždy když jsem jsem šla okolo, dostaly dešťovou vodu z vany. R. 2010 pěkně rostly první keře zasazené před rokem, r. 2011 v půli léta začly červenat listy, větší část dvou již pěkných keřů náhle uschla. Asi se projevilo přelití spolu s potenciálně patogenními houbami ze štěpkového substrátu. Myslela jsem si, že je po keřících, přestala jsem je zalívat, r. 2012 se začly vzpamatovávat a vyhnaly několik větviček z kořenů. Další borůvku, který neschla od kořenů pro změnu zase silně poničily kočky či kuny. Jediná jedna rostlina odrůdy Nortland zatím prosperuje bez poškození. Letos jsem přisadila další čtyři rostliny různých odrůd, takže doufám, že jsem se již trochu poučila a že se bude dařit lépe.  Jiřina   

Letošní úroda
Letošní úroda
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 65.144 (?), 19.11.2013 8:43

Kdyz jsem na jare kupoval sazenice boruvek (odrudy Rubel, Reka a Draper) u zasilkovych prodejcu (i pestitelu), dotazoval jsem se na hnojeni. Bylo mi mimo jine sdeleno - Doporučujeme nyní vodou rozpustný Substral, kde to nemůžete přehnojit, tam je NPK 23+9+12. Tak to mi prijde jako rada pro nejvetsi amatery, mezi nez by pochopitelne nerad patril. Substral stoji na eshopu 350g - 59,30 tj. cca 170 Kc/kg.

Dale jsem se dozvedel - Sami však používáme např. pomalu rozpustný Basacote Plus 6M 16+8+12 - nasel jsem na internetu - cena 3267 Kc / 25 kg tj. cca 130 Kc/kg, mensi baleni jsem v prodeji nenasel.

Na netu jsem se dočetla, že borůvky nelze ulít. - Naopak jsem cetl, ze boruvky sice vyzaduji vlhky substrat, ale nelze je pestovat v trvale premokrene pude (obdobne jako jahody nebo maliny). J.R.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Standa_hk - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (5555) - 220.186 (?), 20.11.2013 22:27

Basacote Plus 6M a Plantacote profi 12M jsou profi-balení určrená pro zahradnictví a podobné provozy. Balí se pouze velkospotřebitelská balení 25 kg a polybag (1 tuna).

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 65.144 (?), 17.11.2013 9:11

Pane Paľo, nevim, proc strucne jasne nesdelite, ze jste si spletl nazev hnojiva a mel jste na mysli hnojivo jine. J.R.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 157.230 (?), 15.11.2013 14:48

Čau Romane.Tvoje pěstování nemá chybu ale jak často ten subsrát mněníš neříkej že to jenom přihnojíš.Já mám jámu 70 na 70 samozřejmně s igelitem. Mám je taky na plném sluci to je asi jedno hnjím jenom zjara hnojivem pro borůvky.Mám je tři roky zatím supr.Ale mám jinej problém dal jsem taky muchovník normálně do volné země ale ten odešel hnojil jsem ho kristalonem zaléval hojně nevím včem byla chyba. Jak ten muchovník nebo zimozel pěstuješ ty?Dík za radu Laďa

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Standa_hk - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (5555) - 244.2 (?), 15.11.2013 14:58

nevím jak ostatním, ale ona organika se mi slehává a mineralizuje, takže se nic nevyměňuje, ale doplňuje úbytek objemu což je asi 10-20% ročně.

Pokud tedy Láďo máte jámu cca 250 litrovou, pak ročně doplníte směs 20 l litevské rašeliny + 1 l granulovaného hnoje + 100g rohoviny + 50 g síranu amonného + 25 g síranu draselného +10 g superfosfátu. Litr granulovaného hnoje můžete nahradit 2 l kompostovaného hnoje a ten konec komerčně dostupným biominerální hnojivem na bobrůvky.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  <  6,  7,  8,  9,  10  >   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika