borůvky kanadské



PP. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (6461) - 9.2 (?)
17.11.2013 9:09

Vlákno se táhne asi od roku 2007. Drtivá většina pěstitelů zveřejňuje úspěch za tří podmínek. Jáma, rašelina, hnojivo (na azalky, rododendrony, borůvky). Mám to podobně, borůvky prosperují velmi dobře. Použít organické statkové hnojivo byť v jakkoliv moderní formě bych si jen tak nelajznul (nedovolil).  

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  1,  2,  3,  4,  5  >   
                     
PP. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (6461) - 9.2 (?), 16.11.2013 7:28

A co potom tohle?

+10 g superfosfátu

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Standa_hk - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (5555) - 220.186 (?), 16.11.2013 7:44

i borůvky potřebují fosfor. Pokud hnojíte čistě hnojem, může ho tam být dost. Pokud čistě síranem amonným, pak jej občas musíte přidat v minerální formě. Nemusíte keždoročně, zůstává v půdní zásobě, tak můžete dávat každý třetí rok trojnásobnou dávku apod.

Jsou to drobné nyance čím se liší kompletní hnojivo pro borůvky a směs dvou-tří hlavních složek (rohovina + sírany). Taky málokdo si uvědomuje, že jediný rozdíl hnojiva na rododendrony a hnojiva pro borůvky je v testech na obsah těžkých kovů aj rizikových látek.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
PP. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (6461) - 9.2 (?), 16.11.2013 7:49

Nejde o fosfor, jde o vápník v superfosfátu.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Standa_hk - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (5555) - 220.186 (?), 16.11.2013 8:02

někde tady ve vláknu se to dá najít = vápník a síranové ionty z síranu amonného vytvoří po vyčerpání živin sádru, což je stabilní komplex, který borůvkám nevadí. Poměr 10:1 je pro zachování správného pH dostatečný.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Paľo. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1739) - 12.213 (?), 16.11.2013 21:03

Ospravedlňujem za pánovi J.R. za drobný omyl- guáno morských vtákov som stotožnil s "guánom" domácej hydiny. Navyše som neuviedol ďalšie druhy organických hnojív, ktoré Hoštické granule pre čučoriedky obsahujú. Krabica od granúľ vtedy skončila v triedenom odpade, takže dnes už som iba spomínal na kompletné zloženie na obale. Že však cieľovou rastlinou sú čučoriedky, v tom "čtenáře nepletu". A o to mi hlavne išlo. Medzi morským guánom a slepičincami v zhode s p.Standom nevidím veľký rozdiel. Morské bude zrejme obsahovať viac sodíka- pôvodom z morských živočíchov, ktoré sú potravou morských vtákov. Osobne pochybujem, že by výrobca granúľ používal výhradne dovozové drahé morské guáno. Vtáči trus je koncentrované hnojivo, najvlhkejší a najbohatší na živiny. Základné živiny sú u neho vo vyváženom pomere. Čučoriedky potrebujú k rodivosti nielen dusík, ale aj fosfor, vrátane draslíka, ktorý v rastline aktivizuje asi 40 enzymatických reakcií. Pán Standa nám takmer denne prináša zaujímavé novinky a odovzdáva bohaté skúsenosti z praxe. Mnohí sa môžeme od neho učiť. Stando, držím Vám palce a nedajte sa!yes

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 3.162 (?), 17.11.2013 7:10

Pane Paľo,  mne hlavne slo o to, ze se jedna o dve rozdilna hnojiva, s rozdilnym slozenim a urcena pro rozdilne rostliny. Hnojit boruvky ciste granulovanym slepicim trusem (nebo z vlastni produkce)  je urcite naprosto nevhodne, nikdo z pestitelu,  prodejcu rostlin,  vyrobcu hnojiv nebo zkusenych malych pestitelu to nedoporucuje. Nakolik se jedna o drobny omyl, necht si ctenari posoudi sami. J.R.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Paľo. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1739) - 230.22 (?), 17.11.2013 8:48

"Hnojit boruvky ciste granulovanym slepicim trusem (nebo z vlastni produkce)  je urcite naprosto nevhodne" Tentoraz je "drobný" omyl na Vašej strane, p.J.R. Nepísal som, že používam výhradne hydinový trus. Vaša interpretácia môjho príspevku zásadne mení myšlienku či odkaz napísaného textu. Čtenáři istotne vedia, že slepačí trus je silné hnojivo, preto sa zväčša necháva vykvasiť a používa sa zriedená zálievka- mne sa osvedčila aj pri čučoriedkach. Diskutované Hoštické granule však nemajú vtáči fermentovaný trus ako jedinú výživovú zložku. Odkedy ich používam- spolu s rašelinou a zálievkami Kristalonom, veľkosť úrody a veľkosť plodov sa výrazne zväčšili. V čase, keď som začínal čučky pestovať- pred 25 rokmi, som tiež vychádzal z príručiek a používal iba rašelinu a lesnú borovú hrabanku. V literatúre toho o hnojení nového druhu ovocia v naších záhradkách veľa nebolo. Kríčky rástli, ale ovocie bolo drobné. Teraz viem, že oveľa účinnejšie ako prelievať planú rašelinu roztokmi síranov je, pridať rastlinám okrem minerálnych solí organické granule vyrobené z trusu zvierat. Pred zimou odskúšam na radu p.Standy namuľčovať rozdrvené lístie.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
PP. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (6461) - 9.2 (?), 17.11.2013 9:09

Vlákno se táhne asi od roku 2007. Drtivá většina pěstitelů zveřejňuje úspěch za tří podmínek. Jáma, rašelina, hnojivo (na azalky, rododendrony, borůvky). Mám to podobně, borůvky prosperují velmi dobře. Použít organické statkové hnojivo byť v jakkoliv moderní formě bych si jen tak nelajznul (nedovolil).  

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 65.144 (?), 17.11.2013 9:33

Take zatim vaham, zda na jare prisypu kravsky hnuj (zkompostovany). Na techto strankach se pise... Na hnojenie môžeme použiť aj organické hnojivá, z nich najvhodnejší je rozložený maštaľný hnoj.

Jinak Hoštické hnojivo - borůvky (konsky hnuj, kravsky hnuj, guano, rohovina) je organické statkové hnojivo v moderní formě (pH bude zrejme upravene). Toho bych se nebal, ale pouzivam Hoštický Biomin na borůvky. J.R.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Paľo. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1739) - 230.22 (?), 17.11.2013 10:02

Nepestujem až také množstvo čučoriedok ako páni Roman či Standa. Na mojích 6-7 kríčkov mi krabica granúľ ročne bohate stačí, investícia sa mi oplatí. A to mi ešte ostane tretina obsahu pre azalky. Neviem ako "voní" pravé peruánske guáno, ale keď otvorím krabicu Hoštického hnojiva- borůvky s obsahom rôznych typov org. hnojív, vnímam iba hydinový zápach. Keď rozstrihnem vnútri silónový sáčik s granuľami, svojím zápachom sa prezradia slepičince ako vyšité.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3,  4,  5  >   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika