borůvky kanadské



host - 255.87 (?)
8.5.2007 21:25
Nekdo tu nedavno radil zalevat roztokem s kyselinou dusicnou. http://shop.growshop.cz/katalog/seznam/04?GROWSSID=34da2a33dc61f6fd8edd9e57e70518f7 Zde je odkaz na jednoho z prodejcu, co jsem nasla na netu, take jsem se o to zajimala. Ale jeste s tim nemam zkusenost, tak mozna predem radeji konzultovat s prodejcem.
Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
Stránky: 1,  2,  3,  4,  5  >   
host - 170.142 (?), 14.2.2007 1:45, zobrazeno: 335290x
Dobrý den,

koupili jsme sazenici kanadské borůvky, zasadili na zahradu,dostatečně zalévali,ale do 3 měsíců odešla.Může být přícína v tom, že nebyla v žádném stínu,celý den prakticky byla na slunci když svítilo?Borůvku jsme zasadili tak, že jsme vykopali jámu a tu vycpali hlínou z borovicého lesa..
Jak se toho příště vyvarovat?Chceme ji pěstovat,ale mám obavy investovat aby se to neopakovalo.
Díky Ivana
Adresa příspěvku
Připojit reakci
   
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311), 15.2.2007 19:26
Borůvky snesou stín, ale snesou i slunce. Určitě nezašly kvůli oslunění. Jsou ovšem vápnostřezné - může je zlikvidovat postřik proti pihovitosti jabloní, i zásaditá voda na zalévání. Doporuuji je pár let  ponechat ve velkém květináči zapuštěném v zemi a zalévat dešťovou vodou s pár kapkami kyseliny dusičné. Zemina z borového lesaje správná, nic nepokazíte přídavkem neupravené rašeliny
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 240.105 (?), 14.9.2015 10:55

Zdravím.

Borůvkových témat je tu víc, zkusím se zeptat tady. Když chci namíchat borůvkám piliny a rašelinu, je jedno, jakou hrubost? Tedy piliny z pily mají v sobě i kusy kůry, jiné tu neseženu (berou si to hodně lidi pod koně a každá pila má zamluveno). Řešit ještě jejich případné znečištěním olejem, to už bych asi neměla vůbec šanci.

A rašelinu mám možnost koupit pro profizahradníky, označení je jako litevská standart. Nebo by bylo lepší jemnou nebo naopak hrubou?

Ještě tu bylo občas zmíněno přidání písku - je to dobré nebo zbytečné? A jaký písek mám ve stavebninách chtít?

Ano, vím, že se ptám jak trouba, ale budeme přesazovat 9 vzrostlých borůvek a do budoucna ještě asi dalších 5, materiálu teď budu míchat tak 3,5 kubíku, tak ať vím, co mám sehnat. Manžel je pracovitý, ale návod musím dodat já. A ráda bych, aby to fungovalo - dobře rostlo.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 35.93 (?), 18.9.2015 8:18

Kura by nemela vadit, vetsi kusy vysbirat. Raselina se obvykle doporucuje hrubsi, frakce 10-25, ale zalezi, zda ji nejak efektivne sezenete. Pisek jsem do substratu nepridaval, podle mne tam nema zadnou funkci, ale daval jsem trochu na dno jamy jako drenaz. 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 136.34 (?), 16.4.2007 21:36

Prý pomáhá na dno vykopané jámy udělat dno z igelitu,aby se zachytila voda.Také není špatné k rostlinám sypat piliny z jehličnatého dřeva.Kanadská borůvka potřebuje hodně zalévat,není to ta naše borůvka ze suché paseky.Hnojit síranem amoným.Pepík

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 248.54 (?), 17.4.2007 3:01

Dobrá zkušenost je s výsadbou do podstatně větší jámy (několikrát!) než je květináč a její vyplnění rašelinou, ani to nemusí být substrát, dál použijte triviální trik , dobrý pro závlahu- do připravené jámy dejte  drenážní perforovanou hadici 7-10 cm (koupíte v každých stavebninách, stojí koruny/m). Zálivkou nešetřete. S přáteli jsme kanaďáky kupovali ve stejnou dobu, zaléval jsem  opravdu "fest" (třeba i desítky minut hozená hadice se závlahou do drenážky...) , borůvky prostě  "neulijete" ale drtivá většina lidí je prskne do hlíny a "usuší" (už jenom to, že nedáte rašelinu, nebo jí dáte symbolicky dokáže borůvku  zaříznout). Hnojte hnojivy na rododendrony , či borůvky.Kamarádi  buď podcenili zálivku, nebo nedali rašelinu (na chalupu, je-li zahrada standardní , tj, v létě bez zálivky nic moc nejsou kanaďáci dobrou volbou) 

Podotýkám, že mám 4 keře borůvek,  u cihlového plotu otočeného na jih - prostě výheň. Pokud dáte pod každou borůvku  hodně rašeliny a mohutně zavlažujete a hnojíte, keřík zešílí - ty mé jsou po 4 letech v průměru 1,3- 1,6  m....Zajímavé je, že první jsem koupil skutečně vzrostlý keř, který  krásně prosperuje a další tři byly skutečně čtvrtinové - zde jsem k péči dal na radu z anglicky psaného webu a první dva roky jsem tvrdě "odrbával" všechny květy, keříky vyrazily rychlostí neuvěřitelnou a nádherně zmohutněla a vyrostly .MYlím, že za dva roky nepoznáte, který keř byl koupený velký, a které sazenice byly malé.

Takřka bych zapoměl na stříhání - pokud keříky opečujete,  skutečně "jedou" člověk se musí zatvrdit a na jaře stříhat nejenom namrzlé větvičky, ale i mnoho zdravých  , a to radikálně - z keříku se jinak stane "koště" s velkým množstvím tenkých větviček a malými plody. tenké větvičky  jsou v zimě náchylné k promrznutí. 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 248.54 (?), 17.4.2007 3:08
u hadice jsem samozřejmě myslel průměr - délka klidně 1,5-2,5 m, podle jámy co vykopete
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 14.248 (?), 7.5.2007 12:59

Dobrý den myslím, že jsem všechno tohle udělala, vykopala jámu zasypala hrabankou z borového lesa dala drenážní rouru přisypávám také piliny, zalévám, hnojím Kristalonem na borůvky a letos mi právě usychá borůvka, kteá nejvíce kvetla, zkrátka obaléna květy, lístečky jsou drobné spíš světle zelené a postupně vadne. Mám vedle sebe zasazených borůvek celkem šest, různých odrůd s různou dobou zrání a právě ta nejrannější a nejvíc kvetoucí vadne. Ostatní jsou zdravé a mají se čile k světu. Takže suchem to asi nebude. Slyšela jsem, že může rostlinu také ranit mrtvice. Máte s tím někdo zkušenosti. Už je to během dvou let druhá borůvka, která takto zašla.

Jiřina

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
HonzaP - (3), 8.5.2007 18:44
Zdravím, jedné mé borůvce taky uschly všechny květy a nebude mít ani jeden plod. Je to smutné, ale stalo se. Myslím, že je to z nedostatečné jarní zalivky - letošní sucho na jaře. Ale já mám jiný problém. Před dvěmi lety jsem vysadil tři kanadské borůvky, a to do obyčejného záhonu, a do jámy jsem akorát nasypal asi 1,5 kýblu lesní hrabanky. Borůvky dnes mají malé žluté lístečky a malé plůdky. Nevíte jak by šla dodatečně okyselit půda, aniž by se museli borůvky přesadit do kyselé rašeliny? Předem děkuji za vaše reakce.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
host - 255.87 (?), 8.5.2007 21:25
Nekdo tu nedavno radil zalevat roztokem s kyselinou dusicnou. http://shop.growshop.cz/katalog/seznam/04?GROWSSID=34da2a33dc61f6fd8edd9e57e70518f7 Zde je odkaz na jednoho z prodejcu, co jsem nasla na netu, take jsem se o to zajimala. Ale jeste s tim nemam zkusenost, tak mozna predem radeji konzultovat s prodejcem.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3,  4,  5  >   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika