Angrest - roubování



host - 67.245 (?)
11.2.2020 18:44

Nastartovaná podnož bude jistě lepší. S nenastartovanou mám cca 50% úspěšnost. Mě to ale stačí.

V.

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  1,  2,  3   
      
host - 67.245 (?), 5.2.2020 22:48

PVC páskou rozříznutou na půl (úzkou).

V.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 168.103 (?), 6.2.2020 0:22

klasickou pvc roubovací páskou š.15mm k dostání v každé zahrádkářské prodejně. Walter

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
Mimmo - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2261) - 30.232 (?), 7.2.2020 7:45

Rovné silné rouby se na rovnou silnou podnož samozřejmě váží stejně jako jiné rouby páskou. Pokud jsou však rouby příliš tenké nebo křivé, vážu je vlnou nebo velmi tenkým konopným provázkem. Ten se dá zatáhnout daleko silněji a přesněji. Následně přelepím plastovou lepicí páskou. Provázek se však musí včas odstranit nebo rozříznout a srostlé místo zavázat znovu úzkou lepicí páskou. Není to tedy postup pro velkovýrobu, ale využijí se i nestandardní podnože a rouby.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Arpagone - (13) - 21.92 (?), 10.2.2020 11:45

Rozumím tomu tedy prosím dobře, že teď mohu roubovat na meruzalku čerstvě uříznutými rouby angrešt a rybíz? Nemusí být meruzalka před tím ve sklepě? Teplo teď je víc než dost.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 67.245 (?), 10.2.2020 22:31

Roubuju meruzalku v ruce. Nařežu si meruzalkové pruty a rouby. Naroubované řízky založím do písku do bezmrazé místnosti, nebo napíchám do studeného skleníku. Roub přiroste a meruzalka začne pouštět kořínky. Na jaře ujmuté jedince nasázím.

PVC pásku půlím roubovákem. Odvinu si cca metr. Cívku držím mezi kolenama a v levé ruce konec, takže je napjatá. Kousek pod koncem pásku v půlce proříznu a jedu nožem dolů. Pro lepší rovnější řez lze zalíchnout roubovák (žiletku, odlamovák) do prkénka, vymezit si okraj pásky a protáhnout. 7mm páska je na titěrnou práci vhodnější.

Je důležité nezapomenout zamáznout vršek roubu.

V.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
Mimmo - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2261) - 91.93 (?), 11.2.2020 3:42

Na roubování zakořeněné meruzalky venku, čerstvě uříznutými rouby je teď ideální doba. Akorát nesmí mrznout při vlastním roubování. Šlo by to i v březnu, ale ne vždy vydrží rouby v nenarašeném stavu. Zakořeněná meruzalka ve sklepě může být už dobře narašená, což podpoří ujímání. Čerstvě nařezané meruzalkové pruty jsem také kdysi zkoušel roubovat, ale ujímání bylo v mém případě špatné. Pokud byl na skladovaných podnožích aspoň kalus (po 2 až 3 měsících v písku), bylo ujímání lepší. Rouby angreštu nevoskuji, některé přípravky nejsou na angrešt vhodné. Raději roub zakryji fólií nebo sáčkem na cca 3 týdny. Na půlení pásky mám žiletkový přípravek.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 67.245 (?), 11.2.2020 18:44

Nastartovaná podnož bude jistě lepší. S nenastartovanou mám cca 50% úspěšnost. Mě to ale stačí.

V.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
Mimmo - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2261) - 91.93 (?), 11.2.2020 19:24

Nastartovaná nebo nenastartovaná - když to má kořeny, mělo by se to chytit skoro všechno. Ale teď vážně: vám už se někdy v životě skutečně ujal roub na čerstvě uříznuté meruzalce bez kořenů a tedy i bez kalusu, jak naznačujete?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 67.245 (?), 12.2.2020 15:00

Jo, ale mám tam pouze 50% úspěšnost. Lednoví roubovanci právě začínají rašit. Meruzalkový prut pouští kořínky do boku po celé zasazené části, nepotřebuju mít dole kalus.  Asi ty nerašící, ale již zakořenělé ještě opravím.

V.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
walter. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1695) - 168.103 (?), 24.5.2020 9:57

angrešt roubovaný do rozštěpu. Walter


Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
1,  2,  3   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika