Angrešt a rybíz 2017



host - 254.170 (?)
20.6.2017 15:20

I u nás na Opavsku nám začínají dozrávat první plody Niesluchovského, ale zároveň se na konečcích letorostů objevilo stejně jako vloni padlí (plody jsou zatím čisté). Angrešt nebyl přihnojen, je jen mulčován posekanou trávou.  Máte někdo podobnou zkušenost? A.S.

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  <  6,  7,  8   
                     
host - 104.15 (?), 15.6.2017 11:12

Prve plody Niesluchovskeho dozreli, Invicta potrebuje este asi tak tyzden. Dozreli aj prve maliny na minulorocnych vyhonoch remontantnej odrody Polka. Idealny cas, lebo aj neskore odrody jahod uz maju zberovy vrchol za sebou. Trnavsko, 145 mnm.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 254.170 (?), 20.6.2017 15:20

I u nás na Opavsku nám začínají dozrávat první plody Niesluchovského, ale zároveň se na konečcích letorostů objevilo stejně jako vloni padlí (plody jsou zatím čisté). Angrešt nebyl přihnojen, je jen mulčován posekanou trávou.  Máte někdo podobnou zkušenost? A.S.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 254.170 (?), 5.6.2018 16:22
Tak dnes jsem ochutnal první plody Niesluchowskeho. Ještě byly trošku tvrdší a lehce namysli, ale mi to nevadí. Oproti loňskému roku je o cca 14 dnů dřív. A. S.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 254.170 (?), 5.6.2018 16:30
Pardon, lehce nakyslé-to je to rychlopsani v mobilu ☺️.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Mikeš13 - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1994) - 26.152 (?), 5.6.2018 19:50

Moc brzy utržený. Vychutnejte si ho v plné konzumní zralosti.



Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 44.1 (?), 15.6.2017 11:14

Parádní. Já mám Blanku jako keř teprve druhým rokem. Pár bobulek tam je, ale uvnitř keře, takže se natím nevybarvuje, aspoň myslím :)  Zdenek

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Ivan Hlavatý - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4384) - 234.40 (?), 15.6.2017 18:55
Je to dobrý rok pre ríbezle a egreše. Ja mám najradšej čierne ríbezle s ich neopakovateľnou arómou, ale aj kvalitné egreše sú skvelou pochúťkou. Pridávam pár fotiek, mám len stromčekové tvary. IH






Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Peter.pe - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (199) - 64.12 (?), 19.6.2017 9:56

Tak tak, aj ja suhlasim, ze nakoniec sa z toho vyklubal dobry rok pre ribezle a egrese.



josta
josta

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 104.15 (?), 15.7.2017 22:33

Trnavsko 145 mnm. Oberam posledne egrese z vnutornych najmenej oslnenych casti egresa Niesluchovsky. Oproti Invicte dalsia vyhoda - dlhsie zberove okno (Nielsuchovski: 15.6-15.7, Invicta len cca 2 tyzdne uprostred toho intervalu) a aj prezrete plody maju prinajhorsom dobru chut a neopadavaju (Invicta opadava po prezreti prakticky okamzite, navyse prezreta je nejedla). Celkovo tu Invictu oberame len ak sme obrali uz momentalne vsetky dozrete plody na Niesluchovskom. V spolocnej miske Niesluchovsky zmizne hned, Invicta zostane a castokrat sa zje len z milosti alebo skonci nakoniec na komposte. Zdravotny stav Nielsuchovskeho tiez vynikajuci, silny rast bez naznakov mucnatky. Invicta tiez nema viditelne prejavy mucnatky, no zrejme s niecim bojuje, ma take slabsie a redsie vyhony. Od vysadby (2013) bol aplikovany myslim len v prvom roku preventivne parkrat Neem Azal proti voskam. Zaver: Jedina vlasnost ktorou moze Invicta prebit Neisluchovsky je biela farba. Teda ak ju niekto preferuje.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 6.58 (?), 13.1.2020 10:19

Jesan ma láka vyskúšať práve kvôli jeho údajne vyššej sladkosti. Keď píšete, že je aj odolný, spoľahlivý - asi túto sezónu (2020) skúsim kúpiť aj Jesan a uvidím časom ako sa ukáže. Z červených ríbezlí som v lete-jeseni 2017 vysadil Losan, Rolan, Tatran, 2x Red Lake a Holandskú červenú. V 2018 som potom ešte vysadil 1-ročnú sadenicu, ktorú som vypestoval z odrezku miestnej odrody (predpokladal som, že je to asi tiež Holandská červená. Však čo už by tak mohli pestovať pred cca 30 rokmi? Asi toľko rokov má už dožívajúci ker, z ktorého som bral odrezky). V 2019 som vysadil ruskú odrodu Natali (v ruských zdrojoch je dosť chválená, ako odolná, nenáročná, sladšia). V 2020 teda skúsim pridať Jesan. A časom to nejak preberiem a vyselektujem najlepšie do mojich podmienok.

Keď môžem zatiaľ prebežne hodnotiť, tak v mojej chladnejšej a vlhkejšej polohe na SV Slovenska sa z odrod posadených v 2017tom najlepšie darí odrode Losan. To bola dobrá voľba. Losan dal minulú sezónu zatiaľ len pár bobuliek na koštovku, ale rastie veľmi dobre, výhonky utešene pribúdajú. Rast je zdravý, adekvátny (je čo strihať). Ďalšie odrody za Losanom v postupnosti najlepší -> najhorší z hľadiska rastu sú Tatran, Rolan, Red Lake a Holandská červená. Veľmi ma prekvapuje ako slabo mi rastie odroda Holandská červená. Tú som pôvodne kupoval "na istotu", že tá mi rásť určite bude. Podľa literatúry je veľmi odolná, vhodná do horších podmienok, ale realita je úplne iná, totálna katastrofa - 3 veľmi tenké asi 10 cm prútiky, slabota. Pritom o všetky ríbezle sa starám rovnako a sú zasadené v podstate vedľa seba. Sadenica miestnej ríbezle zasadená o rok neskôr (2018) o ktorej som si myslel, že je to tiež Holandská červená - to bude asi niečo iné, lebo výhonky to má o dosť hrubšie ako u zakúpenej Holandskej červenej a tiež rastie celkom slušne, na rozdiel od kúpenej Holandskej červenej. Určite sa tejto červenej ríbezle zbavovať nebudem, aj keď netuším čo je to za odrodu. Red Lake rastie dosť slabo, len o niečo málo lepšie ako Holandská červená a nayše mi zhodil aj tých pár dozretých červených bobúľ čo mi dal v minulej sezóne. V literatúre sa píše, že v chladnejších polohách dochádza k sprchávaniu plodov - takže môžem potvrdiť, že túto necnosť má. Chuťovo sú bobule veľmi dobré, ale zhadzovanie bobulí ho u mňa dosť diskvalifikuje. Rolan - veľmi chutné bobule, vyvážené sladko-kyslé, ale rast zatiaľ skôr podpriemerný. Tatran - má hrubšie výhonky, vyzerajú zdravo, rast je slušný, uvidíme, či bude dobrá chuť, zatiaľ nerodil. Bude asi kyslejší, ja by som skôr rád sladšie. Takže ak sa niečo výrazne nezmení, zatiaľ na vyhadzov vypadá Holandská červená a Red Lake. Podobne si vyberám aj z čiernych ríbezlí: Zatiaľ mám (vysadené v 2017): Ojebyn, Viola, Otelo, Triton, neznámu z miestneho odrezku (2018) a v 2019 som pridal Démon. ďalšie odrody už skúšať neplánujem. Čierne ríbezle mi rastú na prekvapenie lepšie ako červené, všetky rastú veľmi dobre. Rodili zatiaľ iba Ojebyn, Otelo a Triton. Zatiaľ najmenej chutný je Triton. 

Z egrešov mám Čierny Negus, Mucurines, Hinnonmaki červený (všetko 2017) a Niesluchowski (2019). Najbujnejšie rastie Čierny negus, menej bujne Mucurines, najslabšie rastie Hinnonmaki červený. Rodil zatiaľ iba Hinnonmaki červený - bobuľe sú sladkokyslé, nie zlé, ale chcel by som o trošku menej kyselinky. Niesluchowski by vraj mal byť chuťovo super, tak som zvedavý. Igor  

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  <  6,  7,  8   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika