Angrešt



host - 254.170 (?) 
10.1.2018 16:14, zobrazeno: 4729x
Dobrý den, můžete mi někdo poradit jak postupovat pokud chci na neroubovanem angreštu zapěstovat kminek s korunkou? Děkuji. Happening.
Adresa příspěvku
Připojit reakci   
stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 67.66 (?), 10.1.2018 17:11

Zcela jednoduché. Vyberte nesilnější a nejdelší výhon, ten přivažte ke kůlu a ostatní odstřihněte u země.  Vyvázaný výhon zakraťte ve výšce plánované korunky. Vznikající níže vyrašený obrost na kmínku zaštipujte resp. odstraňte. Od kořenů budou samozřejmě vyrůstat další výhony, které je třeba pravidelně odstraňovat. To je ovšem u podnožové meruzalky třeba dělat taky.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
PP. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (6460) - 9.135 (?), 10.1.2018 17:20

Říká se tomu pravokořenný nízkokmen. Jednoletý prut se zastřihne ve výšce korunky ~ 60 cm + asi 5 oček. Z toho plyne, že ten výhon by měl mít aspoň 70 cm. Očka pod tím se vyslepí nebo výhonky vylámou. Z ponechaných se pak tvaruje korunka. Výhodou je, že když se stromek zapěstuje, už nevyhání výmladky a kmínek je velmi houževnatý, i bez opory mnohdy udrží úrodu.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 2.157 (?), 10.1.2018 18:50

"Výhodou je, že když se stromek zapěstuje, už nevyhání výmladky..."


Já jsem to nezkoušel, ale tipnul bych si, že pravokořenný angrešt byť pěstovaný jako stromek stále zůstane keřovinou a odnožovat bude. Možná i víc než ta podnožová meruzalka.
Mimochodem, proč se roubuje na meruzalku, proč se nepěstuje, nemnoží a neprodává jako pravokořenný?
*
Stejně si ale myslím, hlavně z hlediska životnosti, úrodnosti a spotřeby práce jsou lepší keře.

Rafael.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
PP. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (6460) - 9.135 (?), 10.1.2018 18:56

Já jsem to nezkoušel

Já jo a skutečně neodnožuje. Špatný tip. Mojí inspirací byla kdysi ještě starší kniha "Naše zahrádka".

proč se roubuje na meruzalku,

Asi protože možná nejde vypěstovat do takové výšky a je to rychlejší.

Mimo mé zkušenosti zde citace, R.Šrot,1000 dobrých rad... " Pravokořenný angrešt má houževnatý kmínek, který se nezlomí... Hlavně netvoří kořenové odnože jako meruzalka..."

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 2.157 (?), 10.1.2018 20:52

Zkušenostem věřím, já jen teoretizoval bez praktických zkušeností, díky za ně.
*
(Měl jsem kdysi, kolega ze školky - nějaký prodejce mi "vnutil" cca 200ks. těch stromkových angreštů. Končil a nevěděl co s nimi a já blbec si je vzal a zasadil...)

A pak jsem s velkou nostalgií vzpomínal na keř po dědovi který jsem kvůli ženě před záprážím a nějaké skalce zlikvidoval.
Velmi rychle, cca za pět let jsem se těch stromečků zbavil - vykopal a rozdal jsem je. K velké nelibosti odběratelů plodů.

Rafael.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 67.66 (?), 10.1.2018 22:41

Šrot byl pašák, ale tady se seknul. Já stromkové angrešty pomalu ruším, protože kmínky jsou u nás často napadány botrytidou a stromky tak usychají. Pravokořené stromky botrytidou prakticky netrpí, ale odnožují mi stejně jako meruzalka. Ostatně i keře tvoří od země nové výhony a kořeny přece nevědí, v jakém tvaru anrešt chceme mít. Pravda, mezi odrůdami jsou v odnožování rozdíly.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika