Připojit reakci
Text příspěvku, ke kterému připojujete reakci:

Mrzi ma, ale musim protirecit.

V mojom okoli je mnzostvo ludi, ktori maju zasadeny jeden druh cucoriedky a preukazatelne nikde v okoli ziadny iny nerastie. Cucoriedky napriek tomu plodia. Podla jedneho clanku v casopise, kde je napisane, ze su cudzoopelive nemozete hodnotit, ze cudzoopelive su. Odkaz na stranku, ktory ste uviedla neni u mna funkcny a bol som nuteny si dohladat na tej stranke vsetky clanky tykajuce sa cucoriedok, prip. ich pestovania. Nasiel som ten clanok, na ktory ste pravdepodobne odkazovala. V nom sa pise velmi vseobecne, ze vsetky cucoriedky (vaccinium corymbosum) su cudzoopelive. Co samozrejme pravda neni. Na tej istej stranke som, ale nasiel clanky o ich pestovani, alebo o ich druhu, kde uz bola cudzoopelivost iba pripustena popri samoopelivosti a ciastocnej samoopelivosti. Je ich mozne si precitat tu a tu.

V casopisoch uverejnia kde - co a o internetovych strankach to plati dvojnasobne. Tazko sa budete odvolavat na nieco, co samo neni preveritelne a neodvolava sa na sapon trochu doveryhodne zdroje.

Mylne informacie o cudzoopelivosti sa siria zrejme od doby, ked ista skolka uvadzala na etiketach rastlin aj najvhodnejsieho opelovaca. Robia sa o tom vo svete aj studie. Odtial si niekto vyvodil, ze su zrejme cudzoopelive, a tak sa teoria cudzoopelivosti zrejme dostala do clankov v casopisoch a na internete aj do nasich koncin. Mnozstvo clankov predajcov aj nepredajcov, ktore potvrdzuju Vase tvrdenie tu nehra ulohu. O famach sa vzdy toho popise viac.

Aj ja som nasiel odkazy, ktore potvrdzuju moje slova. (Obaja vieme dobre hladat :))

Tento je komercny, podobne ako ten Vas (navod na pestovanie poskytnuty predajcom) a dava mi za pravdu, co sa tyka samoopelivosti odrody Bluecrop:

Blueberry Vaccinium (Pod pojem samoopelivy tu mozme zahrnut pojmy : self-fertile, self-pollinating, self-fruitful. Jediny, ktory ma uvedene, ze potrebuje opelovaca je Polaris a ten je krizencom cosymbosum x angustifolii.)

 Osobne skor verim vedeckym pracam, alebo studiam. Su tam uvadzane presne zdroje a je vidno kto a pre koho tu studiu, ci pracu vypracoval. Tym padom sa vlastnym menom zarucuje za pravdivost udajov v nej uvedenych. Je tam velka pravdepodobnost, ze ta praca presla rukami viacerych odbornikov v danej oblasti a to umocnuje jej vypovednu hodnotu. Jednu v slovencine si mozte dohladat podla vyssie uvedenych indicii a odkaz na druhu vo formate PDF v anglictine (mimochodom z polska) prikladam. Kto rozumie precita si a kto nie pouzije translator od google.

Uz v uvode (introduction) je uvedene velmi zjednodusene toto:

"V prirode si rastliny vytvorili viacero mechanizmov, ako zabranit sebaopeleniu.... V podstate sa jedna o to, ze ak nedojde k opeleniu cudzim pelom, ku koncu periody kvitnutia sa narusi tato nekompatibilita a nakoniec dojde k opeleniu pelom vlastnym, co je aj pripad cucoriedok."

Zaujimava je aj tabulka 2, kde je uvedeny pocet nasadenych plodov samoopelenim a krizovym opelenim pre dva roky a styri kultivary, ktore zas dava s odrodou Bluecrop za pravdu mne.

Mozme sa tu takto pretahovat az do sudneho dna a odvolavat sa na co chceme. Verme si comu chceme a komu chceme a sustredme sa na to, co nase skusenosti spaja.

Napriklad na to, ze v spominanom materiali sa nachadza potvrdenie aj s uvedenymi zdrojmi, ze po krizovom opeleni inou odrodou skutocne dochadza k zvyseniu velkosti (v danom pripade 13,6%) aj mnozstva plodov.

Z toho vyplyva, ze si nik, kto ma vaznejsi zaujem o pestovanie cucoriedok, po precitani tejto diskusie, nekupi jednu odrodu, ale viac, aby sa nepripravil o viac, vacsich, chutnejsich a kvalitnejsich plodov.

PS: Ja by som sa tiez neodvazil napisat klamstvo. A neupodozrievam z toho ani Vas. Je ale mozne, ze sa jeden z nas myli a kludne to mozem byt ja. Nebranim sa tomu. Na tom neni nic zle. Je to ludske.

Text příspěvku:*
Při psaní textu neukončujte jednotlivé řádky, text se v odstavci zalamuje automaticky.
Obrázek:
Vybrat soubor:
Název:
Popis:
Vkládat lze pouze obrázky typu JPEG a PNG. Maximální rozlišení obrázku je 12 megapixelů (4920x3218 obrazových bodů). Maximální možná velikost obrázku je 10 MB.
Kontrolní řetězec:*Sečtěte prosím číslo 13 a číslo 18.
Výsledek vložte do následujícího políčka:
* Bez vyplnění políček zvýrazněných tučným písmem nebude možné formulář odeslat.
zahrada.cz
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika