Připojit reakci
Text příspěvku, ke kterému připojujete reakci:

21 krikov? Kam sa na Vas hrabem. Ani po rozsireni pestovania o sest rastlin na Vas nemam. Zatial. :D

Pokial mate na mysli nasledovny citat, tak som ho znovu precital velmi pozorne a o mnozeni ani povode rastlin tam neni pisane nic.

"Najväčšie skúsenosti s pestovaním čučoriedky chocholíkatej vo svete majú v USA, kde bolo vyšľachtených aj najviac odrôd. V Európe založili najviac plantáží v Nemecku a Poľsku."

Neviem, ci este pracuje pre tu spolocnost. Jedna sa tu prave o ten projekt z 90 - tychrokov, ktory som spominal vyssie. Roky uvedene v tabulke vynosov su vsetky este z minuleho tisicrocia. Povedzte. Mala ta studia vtedy vypovednu hodnotu? Myslim, ze pre zaciatocnika ju ma dodnes.

Aj keby ste s tym mnozenim mala pravdu, stale to nehovori o doveryhodnosti europskych mnozitelov vobec nic.

Vase tvrdenie, ze kriky su mnozene odrezkovanim, lebo maju rovnako velke bobule ako ostatne, neni pravdiva. Skor by som to videl ako sprievodny znak napravdivosti.

Rozne odrody maju rozne velkosti bobuli (nie zanedbatelnu od 10 mm do 25 mm). Roznu makkost, tvar (su spolostele, sudkovite), oinovatenie, roznak znasaju prepravu, niektore su kyselkavejsie, niektore su velmi sladke, az fadne, ine zas maju vinovo kyselkavu aromu a pritom su sladke. Niektore maju hustejsie strapce a niektore zas volnejsie, niektore maju pozoruhodnu vyrovnanost bobuli pocas celeho obdobia zberu, ine maju tendenciu ku koncu sezony drobniet. Su odrody, ktore zbierate uz koncom juna(cerven), ine koncom septembra (zari). Su odrody, ktore maju termin zberu znizeny na jeden - dva zbery, ine zreju postupne. Mate odrody, ktore idu lahko od stopky a ine nie, mate odrody vhodne pre mechanizovany zber a ine vylucne rucny. Niektore znasaju prepravu a su komercne pre velkovysadby zaujimavejsie aj ked su chutovo na tom slabsie ine zas tolko nerodia, ale maju neopakovatelnu chut. Vzrast je tak isto rozdielny. U mna je to od cca 120 cm, az do 150-160 cm. Ale su to este mlade rastliny, takze to podla mna este porastie.

Kupene su tiez z polska, zarucene prave odrody, s certifikatom. Napriklad, ked si u mna porovnate odrodu Berkeley s odrodou Berkeley, kupovane v jeden den v rovnakom case jednou osobou u jedneho obchodnika, je uplne odlisny habitusom, listom aj ranostou. Bobule su si viacmenej podobne, a to aj tvarom, aj velkostou aj chutou. Co si mam o tom potom mysliet? Neverim. A verit uz nebudem, lebo stratili moju doveru. Ktora skolka v cechach, alebo na slovensku sa venuje komercnemu rozmnozovaniu cucoriedok? Mozno o nich iba neviem. Ale vsetci pestovatelia cucoriedok, ktorych poznam maju s mnozenim odrezkami rovnake skusenosti. 30 odrezkov pouzitych a 3 zakorenene. Samozrejme sa to moze lisit odroda od odrody. Ludia pestuju a skusaju odrezkovat rozne z nich, nepoznam nikoho, kto by si povedal, naodrezkujem si este par krikov cucoriedok, aby som dosadil zvysne miesto. Skusenosti s tym ich odradia hned pri myslienke. Mozno iba nemaju tu spravnu technologiu. :D Na velkovysadby a podnikanie vo velkom je in Vitro, rychlejsia, pohodlnejsia a od urciteho mnozstva aj lacnejsia. Myslite si, ze s tymito skusenostami, svojimi aj druhych, este budem pokusat miestnych dodavatelov, ktori to aj tak beru z polska? Odkial inakial? Ked to neberu oni, berie to odtial ich dodavatel. Mozno je par svetlych vynimiek, ale ja o nich neviem.

Ked si pozorne precitate popisky u jednotlivych odrod na tejto starej stranke a na stranke jeho terajsieho zamestnavatela, najdete v nich dost zasadne rozdiely. To su tie ponaucenia s europskymi mnozitelmi so zarucene pravymi odrodami. Necham Vas si to vychutnat. Prezradit Vam to by bolo ako povedat na zaciatku detektivky, kto je vrah. ;)

Okyslovanie? To je preboha co? Moje zatial bujne kriky si vypytaju iba na jar rozpustne hnojivo, zaciatkom leta organicke a po aplikacii mykoriznych hub v tomto roku, vazzne uvazujem o vysadeni hnojenia az do stavu, kedy uvidim deficit, alebo raz za niekolko rokov, aby som ich nepriotravil zivinami. Asi mame uplne odlisne skusenosti, aj ked pestujeme to iste. Clovek ked mu nieco ide a chuti mu to, ma tendenciu dokupovat dalsie. Takto ste pravdepodobne prisla az na to cislo 21. Ja k nemu asi nikdy nedojdem, ale staci mi, ze budem mat na svojich zahonoch len tie odrody, ktore mi chutia a dosahuju vyssich kvalit.

Dokazete v obchode rozoznat, ci sa jedna o rezkovanec, semenac alebo rastlinu vypestovanu in-vitro? Ak ano, myslim, ze by ste sa tym mali zacat vaznejsie a mozno aj komercne zaoberat. Podla velkosti krika ci velkosti plodu to ale naozaj nejde. Zvlast, ked tvrdite, ze su rovnako velke. Takze na trzisti, co v zahradkarskych potrebach, vsetko jedno. U nas v okoli je ta spolocnost, od ktorej som ich kupil, velmi znama. Maju velke pozemky na okrasne rastliny, robia vysadby velkych mestskych parkov atd. atd. robia aj do ovocnych zahrad, architekturu a pod. V tom maju moju doveru. Ale v kupe cucoriedok z akehokolvek ineho zdroja ako som uz spominal nema moju doveru nik. Vacsina je z polska.

A s tym ze ste neziskala ziadne nove poznatky ste ma nezklamala. Pri pestovani takeho kvanta krikov by som sa cudoval, keby ano. Uz musite mat vypracovane svoje postupy.

No ja musim povedat, ze som sa rozhodol pestovat cucoriedky vo vacsom az potom ako som ich vyskusal a vynimocne sa im dari. Nemienim vsako opakovat chyby, ktore som pritom urobil a viem ze ich podobne urobili aj druhi.

Momentalne som si presiel odrodovu skladbu spolocnosti, kde je tento pan zamestnany. 37 odrod vratane licencovanych, ak som dobre pocital. Vsetko su to vaccinium corymbosum, pripadne krizene s vaccinium angustifoli.

Prajem vela dalsich uspechov v ich pestovani.

Text příspěvku:*
Při psaní textu neukončujte jednotlivé řádky, text se v odstavci zalamuje automaticky.
Obrázek:
Vybrat soubor:
Název:
Popis:
Vkládat lze pouze obrázky typu JPEG a PNG. Maximální rozlišení obrázku je 12 megapixelů (4920x3218 obrazových bodů). Maximální možná velikost obrázku je 10 MB.
Kontrolní řetězec:*Sečtěte prosím číslo 14 a číslo 19.
Výsledek vložte do následujícího políčka:
* Bez vyplnění políček zvýrazněných tučným písmem nebude možné formulář odeslat.
zahrada.cz
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika