Kovový oblouk pro popínavé rostliny



tulipanek - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (151) - 208.21 (?) 
10.8.2013 11:41, zobrazeno: 18920x

Rádi bychom si do zahrady pořídili jednodušší ale ozdobnou konstrukci, po které by se popínal zimolez nebo růže. Měla by být dost stabilní a pevná, nejlépe kovová (černě nalakovaná). Jaký prosím doporučujete materiál, aby tolik nepodléhal korozi. Sestavy z montovaných trubek asi moc nevydrží, že?

Adresa příspěvku
Připojit reakci   
   
Jiří Janča - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1575) - 166.4 (?), 10.8.2013 11:52

Nevím, co myslíte sestavou z montovaných trubek, ale já mám na zahradě desítky let konstrukce pro popínavky svařené z armovacích želez do betonu - roxorů. I bez nátěru neprorezavěla ani jedna, pokud někde, tak ve sváru. Dříve jsem je kotvil do děr v zemi a zalil betonem, poslední dobou strčím konec do 2 litrové PET lahve naplněné betonem a po vytvrdnutí zakopu po hrdlo do země - drží dobře, ani silný vítr oblouk nevyviklá.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 102.201 (?), 10.8.2013 12:08

Tzv. ztracené PETnění. smiley

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
tulipanek - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (151) - 208.21 (?), 10.8.2013 12:15

Bohužel s betonem neumíme pracovat a nevím, jak se podobné konstrukce jinak fixují..(snad by byli nějaké instrukce v návodu). Domnívala jsem se, že by postačilo pořidit si nějakou těžší konstrukci, která by se buď jen zapíchla do země nebo by vahou držela i bez toho? Nejsem technický tip a z rodiny mi zřejmě také nikdo poradit nedokáže..ach jo.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 248.52 (?), 10.8.2013 12:49

Nějaký rok vydrží i kupovaná konstrukce z obchoďáku za 200 Kč, bývá u ní problém, že většinou urezne u země. My holky to většinou řešíme tak, že vedle urezlé části zapíchneme kolík nebo kus železa a zbytek konstrukce k němu přitáhneme drátem. Kotvení do země je ale nutnost, jinak se vám konstrukce s váhou rostliny př silnějším větru vyvrátí. A pokud za třeba deset let odejde celá konstrukce, není problém koupit novou a umístit místo staré.  Lída

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
Jiří Janča - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1575) - 166.4 (?), 10.8.2013 13:15

Mně kupovanou konstrukci za 200 Kč - sám bych to nikdy nekoupil, ale byl to dar... -  s dvouletým klematisem vítr za bouřky smotal, jako by byla z alobalu laugh.

To tulipánek: vyrobit betonovu sochu pro ukotvení je jednoduchá věc, nevyžadující žádné znalosti. Základem je mít hotovou svařenou konstrukci. Poté koupíme čtyři dvoulitrové petky s olíbeným nápojem, tento vypijeme, dále nálevku=trychtýř, co největší, ale tak, aby šel zastrčit do hrdla prázdné petky. V hypermarketu pro kutily koupíme 1-2 pytle hotové namíchané betonové směsi a máme vše připraveno.  Přiměřené množství betonové směsi - pro začátek třeba 2 litry - nasypeme do kýblu a postupně za stálého míchání přidáváme vodu, až bude mít směs konzistenci krupičné kaše. Pomocí trychtýře a klacíku na prošťouchávání naplníme petky betonem kousek pod okraj. Petky s betonem postavíme na vodorovnou plochu pokud možno ve stínu a strčíme do nich až na dno kotvící nohy konstrukce. Necháme 3-4 dny tvrdnout. Poté sežeme dva silné chlapy, každý zvedne jednu stranu a odnesou konstrukci na místo, zde zakopeme tak, aby hrdla vykukovala asi 8 cm nad úroveň terénu. Dbáme na svislost, kontrolujeme olovnicí, po udusání zeminy už nelze dělat opravy. Dúležitá věc: místo kde vstupuje železo do betonu musí být vždy nad zeminou, jinak zde probíhá inzenzívní koroze. Konstrukci natřeme barvou dle libosti a je to...wink

Louise Odier 2013
Louise Odier 2013
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 102.201 (?), 10.8.2013 13:55

Doporučil bych láhev třeba od mléka - do širšího hrdla se směs lépe nalévá. Ale jinak je to vcelku dobrý nápad. Já jsem to řešil tak, že na spodní konec roxoru, co přijde do země jsem navařil kousek téhož železa vodorovně - zakončení tvaru obráceného T.  Chtěl jsem to v jámě zatížit kameny, ale nakonec jsem to jen zasypal hlínou (což je u nás jíl) a drží. Pravda, ukotvení v betonu odolá korozi mnohem déle.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
tulipanek - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (151) - 208.21 (?), 11.8.2013 20:03

Děkuji za podrobný návod :-) a foto, moc pěkné to máte pane Jiří. My nejprv tedy musíme sehnat vhodný oblouk - loubí..., ten Váš dřevěný vypadá také krásně. Asi bych to běžně řešila jako paní Lída, ale jestli je to pánové s tím betonem, jak píšete, (myslela jsem, že je nutná nějaká míchačka a bůh ví co), tak se do toho asi pustíme. Bude to nová zkušenost, a kdo ví, třeba časem budem schopni postavit i nějakou zídku apod., že? :-).

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika