Zděný venkovní stůl/skříňka



Chemický Alí - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1247) - 216.160 (?)
25.6.2011 11:22

Dobrý den, abych byl přesný a nechlubil se cizím peřím. V Západní Evropě se při realizaci koupelnových interiérů a příček a  "zděného nábytku" běžně používá XPS s z výroby již nakašírovanou perlinkou přetaženou polymercementovou stěrkou.

Lze koupit i u nás, jen je tento materiál tak drahý, že použít kvalitní XPS a vše stěrkovat až následně vyjde na zlomek ceny, skutečně zlomek (10-20%)

Dotaz k tloušťce- volil bych sílu 12-16 cm, použil bych zcela nekompromisně XPS, má podstatně nižší nasákavost než EPS a mnohem vyšší pevnost. Některé XPS mají dokonce nulovou nasákavost (XPS Perimetr), v klidu bych ale použil i obyčejný XPS-  "růžovku", která se od Perimetru liší jen v tom, že vykazuje ve vodou exponovaných lokalizacích malou nasákavost v řezu. Pro tento účel je ale násakavost zcela zanedbatelná.

Zcela jistě bych lepil buď pěnou - Tytan Styro, nebo běžným truhlářským PU lepidlem, to bude mít ještě vyšší pevnost, než pěna, velké kolíky by pak nejspíš nebyly nutné. XPS plze bez problémů lepit po lehkém zbroušením lepené plochy i Akryláty (ponal a podobně), práce ale není vůbec komfortní a člověk čeká i dny, než vše zatuhne. Volil bych proto PU.Jen upozorňuji na to, že v obou případech je nutné lepené díly k sobě lehce stáhnout.

Únosnost XPS - 14 cm silna XPS deska 0,5 x 1 m   odolá tomu, pokud jí na jedné straně podložíte, a začnete po ní skákat, ve snaze jí prolomit... U takto silné desky a zvažované konstrukce stolku unese tato deska jistě bez deformace desítky kilogramů (70-80 kg, soudě podle toho co vážím) pokud by stolek měl i zadní stěnu, troufám si odhadovat únosnost v metrácích.

Jen malá poznámka k formátování. Vyplatí se jej co nejpřesněji pormátovat ostrou pilou s kalenými zuby- čím přesnější je řez, tím menší je mezera s lepidlem.

Co se týče zkušeností s použitím XPS - opakovaně jsme s ním prováděli obezdívky van, stolek pod umyvadlo a opakovaně soklové struktury , včetně detailů na vnějších špaletách. Z XPS a silného XPS jsem opakovaně vyráběl zimní domky (spíš vily :-)) pro venkovní kočky.

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

Stránky: 1,  2   
MiloshCZ - (4) - 62.235 (?), 24.6.2011 11:55, zobrazeno: 19021x
Zdravím, rád bych postavil vedle domu "venkovní kuchyň". Je to pouze pracovní název, půjde o něco jako stůl s úložným prostorem. Rozměr plánuju cca 2,5m na délku, 60cm hloubka a výška "tak aby se na tom dobře pracovalo. Bude to u jedné stěny domu, kde je teď ošklivá konstrukce z trubek a nepořádkem.

Teď řeším z čeho to udělat. Chtěl bych aby to mělo co nejtenčí stěny (aby to nevypadalo moc mohutně), chvíli to musí vydržet, atd. Zatím mám nápad to postavit z "ytong" příčkovek a na vrchní desku nalepit dlaždice.

Napadá mě problém s vlhkostí odspodu. Bude stačit stěny podložit hydroizolační fólií (tu i ohnout a přichytit cca 20cm nahoru)? jak silné udělat stěny, aby to bylo stabilní (když se o to někdo trochu opře, tak to nesmí spadnout ;-))

Přivítám jakékoliv nápady, náměty a případně rozmluvení, že je to blbost.


Adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 223.66 (?), 24.6.2011 12:54

Ak to bude mat zaklady, budete musiet asi splnit ohlasovaciu povinnost ako na drobnu stavbu. Tiez uvazte, co to bude robit v zime, ked to obsype sneh a hlavne na jar, ked sa ten sneh bude roztapat.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 132.123 (?), 24.6.2011 14:07

Proč to neudělat raději ze dřeva?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
Chemický Alí - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1247) - 216.160 (?), 24.6.2011 14:53

Můžete použít XPS, přestěrkovat ho s perlinkou, napenetrovat a v klidu polepit dlaždicemi, pokud nevěříte pouze lepení, můžete v rozích vlepit dlouhé truhlářské tyčky průměru 8 - 10 mm. 

Mohu Vám garantovat, že takový venkovní "pult" bude velmi dobře držet, ale dva lidé jej hravě přemístí kamkoli.

Z XPS s nakašírovanou perlinkou se v zahraničí běžně provádí příčky, "zděné" pulty, zděný koupelnový "nábytek".

Nemusíte zdít, pult můžete usadit na srovnaný podklad , nebo betonové dlaždice podsypané šterkem

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
MiloshCZ - (4) - 62.235 (?), 24.6.2011 15:09
Děkuji za dobrý nápad. Zdít jsem původně chtěl proto, že dřevěná konstrukce se mi nelíbila (nemyslím vzhledově, ale nějak pocitově). Stát to bude na betonové ploše, v tom problém není. Jakou tloušťku byste volil na svislé a vodorovné plochy? Lepit dohromady PU lepidlem/pěnou?
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 190.217 (?), 24.6.2011 15:52

2 Alí: Je možné Odhadnout zatižitelnost vrchní desky v případě provededení z navrženého materiálu?   j.c.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
Chemický Alí - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1247) - 216.160 (?), 25.6.2011 11:22

Dobrý den, abych byl přesný a nechlubil se cizím peřím. V Západní Evropě se při realizaci koupelnových interiérů a příček a  "zděného nábytku" běžně používá XPS s z výroby již nakašírovanou perlinkou přetaženou polymercementovou stěrkou.

Lze koupit i u nás, jen je tento materiál tak drahý, že použít kvalitní XPS a vše stěrkovat až následně vyjde na zlomek ceny, skutečně zlomek (10-20%)

Dotaz k tloušťce- volil bych sílu 12-16 cm, použil bych zcela nekompromisně XPS, má podstatně nižší nasákavost než EPS a mnohem vyšší pevnost. Některé XPS mají dokonce nulovou nasákavost (XPS Perimetr), v klidu bych ale použil i obyčejný XPS-  "růžovku", která se od Perimetru liší jen v tom, že vykazuje ve vodou exponovaných lokalizacích malou nasákavost v řezu. Pro tento účel je ale násakavost zcela zanedbatelná.

Zcela jistě bych lepil buď pěnou - Tytan Styro, nebo běžným truhlářským PU lepidlem, to bude mít ještě vyšší pevnost, než pěna, velké kolíky by pak nejspíš nebyly nutné. XPS plze bez problémů lepit po lehkém zbroušením lepené plochy i Akryláty (ponal a podobně), práce ale není vůbec komfortní a člověk čeká i dny, než vše zatuhne. Volil bych proto PU.Jen upozorňuji na to, že v obou případech je nutné lepené díly k sobě lehce stáhnout.

Únosnost XPS - 14 cm silna XPS deska 0,5 x 1 m   odolá tomu, pokud jí na jedné straně podložíte, a začnete po ní skákat, ve snaze jí prolomit... U takto silné desky a zvažované konstrukce stolku unese tato deska jistě bez deformace desítky kilogramů (70-80 kg, soudě podle toho co vážím) pokud by stolek měl i zadní stěnu, troufám si odhadovat únosnost v metrácích.

Jen malá poznámka k formátování. Vyplatí se jej co nejpřesněji pormátovat ostrou pilou s kalenými zuby- čím přesnější je řez, tím menší je mezera s lepidlem.

Co se týče zkušeností s použitím XPS - opakovaně jsme s ním prováděli obezdívky van, stolek pod umyvadlo a opakovaně soklové struktury , včetně detailů na vnějších špaletách. Z XPS a silného XPS jsem opakovaně vyráběl zimní domky (spíš vily :-)) pro venkovní kočky.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 190.217 (?), 26.6.2011 21:25

Děkuji za vyčerpávající odpověď a dobrý nápad snad nejen pro mne.   j.c.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
MiloshCZ - (4) - 62.235 (?), 27.6.2011 9:56
Děkuji za informaci. Jen mě zaráží doporučovaná síla XPS. Když jsem viděl prodávat ony XPS s perlinkou, tak byly silné maximálně 5cm.

Zpět k mému stolu. Zadní stěnu tam mít určitě budu a na celé délce budou celkem 4 "nohy" (na přibližných "souřadnicích" 0, 60, 150, 240 cm). To že bych to dělal z EPS mě ani ve snu nenapadlo. Ještě přemýšlím nad možností horní desku v přední části podložit kovovou výztuhou. Jde mi hlavně o rozumné rozvržení z hlediska nákupu XPS (po balících) aby mi nezbyl skoro celý balík (přeci jenom pro to asi nebudu mít v krátké době využití).

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
Chemický Alí - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1247) - 216.160 (?), 27.6.2011 10:07

Máte pravdu Mirku, prodávané s kašírovanou perlinkou se používají hlavně na obestavby a příčky, pokud je chcete vytvořit jako "nosné" (prosím nechť mne nikdo nechytá za slovo, nejsou nosné ve smyslu například nosné zdi), nezbývá, než například zazdít konzoly, nebo vlepit 10-15 cm XPS :-))

Kov jako výztuhu nepoužívejte, XPS ko by uhnulo.. pokud chcete mít jistotu a roznést váhu, použijte pro vodorovnou desku  podklad z OSB, DTD, společné slepení opět vytvoříte PU lepidlem. Pokud byste chtěl dále nosnou desku vyztužit, spíše bych v zadní části vlepil zespoda s vyztužující deskou kolmo k ní a rovnoběžně s dlouhou stranou pás ze stejného materiálu 15 - 20 cm široky, dvojnásobné tloušťky, nebo BSH lať.

Možné by samozřejmě bylo též udělat celý pult z DTD a následně polepit XPSkem..

XPS ko zmíněné síly bude balené po 3 - 4 deskách v balíku, (stavebniny) v baubau a některých stavebninách lze koupit i po jednotlivých deskách.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika