Větrné čerpadlo



Stránky: 1,  2   
host - 155.59 (?) 
4.6.2009 17:44, zobrazeno: 99300x

Nemáte někdo zkušenost se stavbou větrneho čerpadla, jak funguje popřípadě plánek na stavbu?   Franta

Adresa příspěvku
Připojit reakci   
   
host - 41.2 (?), 1.7.2009 12:52

Vydavatelství Grada, myslím že se to jmenuje - voda pro chalupáře (nebo tak nějak). Je tam plánek. Zatím jsem neměl čas to vytkoušet. Je to také omezeno výškou dopravy vody. Asi jsem moc nepomohl tak zatím

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 192.70 (?), 27.8.2009 15:49

Postavil jsem si větrné čerpadlo o průměru vrtule 2 m a s12 lopatkami o délce 50 cm a šířce cca 30 cm. Lopatky jsou mírně prohnuté a skloněné pod úhlem cca 10 stupňů. Použil jem převodovku kterou jsem měl doma o převodu 1:4,5 na kterou jsem uchytil vrtuli. Přes tento převod a klikový mechanismus poháním pístové čerpadlo o průměru 75 mm a zdvihu 125 mm. Toto čerpadlo jsem zhotovil z hliníkové trubky do jejího konce jsem vlepil 1" T kus se sacím a výtlačným ventilem. Převodovka s vrtulí a klikovým mechanizmem jsou připevněny na desce, která je součástí otočného náboje s 2 kuželovými ložisky. Tímto nábojem prochází táhlo k pístovému čerpadlu. Kormidlo je uločeno rovněž otočně na této desce a do správné polohy je tlačeno pružinou. Osa otoče celého mechanismu je vyosená proti ose náboje kormidla. Tím dochází k regulaci, při silném větru je rovina kolmá k ose vrtule skloněná proti ose kormidla a konstrukce není namáhána celou plochou vrtule, ale jenom jejím bokem. Při velmi silném větru se vrtule natočí rovnoběžně s rovinou kormidla a pomocí brzdy dojde k zabrždění otáčení vrtule.Na ruských stránkách najdete podrobné výkresy podobných větrných čerpadel

http://www.hobbyport.ru/mk_other/small_mech/8804_vetrovaya_romashka.htm http://www.hobbyport.ru/mk_other/small_mech/8909_polivaet_veter.htm

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Moravec - (10) - 192.70 (?), 31.8.2009 14:07

Přidávám fotografii

Větrné čerpadlo
Větrné čerpadlo
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
Patrik Bulko - (6) - 178.243 (?), 14.1.2010 9:58

Dobry den,

prosim mozete vložit nacrt, toho cerpacieho ustrojenstva pod tou vrtulou?Vrtulu uz mam skoro hotovu, ale nie taku premakanu ako mate vy.Budem vam velmi vdacny. Mam slivkovy sad a v nom narazanu studnu a chcem tam nainstalovat takuto veternu pumpu.Vopred dakujem. patrikbulko@seznam.cz

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
jirilan - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (801) - 39.196 (?), 14.1.2010 14:43

Je to z hlediska náročnosti na výrobu docela jednoduché řešení. Máte to chytře vyšpekulováno. Z čeho je použita, respektive upravena převodovka? Jaké jsou parametry čerpání? Jaká je minimální rychlost větru pro rozběh čerpání?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
Moravec - (10) - 192.70 (?), 15.1.2010 16:39

Z čeho je převodovka to nevím, je to obyčejná čelní převodovka zakoupená v Kovošrotě. Čerpadlo se rozebíhá při mírném větru. Na jeden zdvih dává 0.41 l vody. Při běžném větru jsou otáčky vrtule cca 60 1/min. Za hodinu je to 800 zdvihů, což dává cca 320 l/hod vody. Ještě oprava, čerpadlo má 18 lopatek.

Mám ještě jedno větrné čerpadlo, které má tyto parametry, počet lopatek 12, průměr vrtule 1800 mm, průměr pístu čerpadla 40 mm, zdvih 125 mm, převod řetězový 1/2. Toto čerpadlo dává na 1 zdvih 0.14 l vody za hodinu je to 1800 zdvihů což dává cca 250 l/hod vody.

Větrné čerpadlo 12 lopatek
Větrné čerpadlo 12 lopatek
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 20.98 (?), 25.6.2010 12:58
Moc hezké, mohl bych poprosit jen o nákres uchycení kormidla a brzdného systému? Viděl jsem brzdový systém s dvěma kormidly na sebe kolmými a tím docházelo ke stejné regulaci, ovšem Vaše řešení se mi líbí více... Bohužel má představivost už zde naráží na své hranice:-/ Děkuji
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
Moravec - (10) - 192.70 (?), 29.6.2010 10:15

U prvního čerpadla mám použitou pásovou brzdu z vrátku PV3S. Ta fungovala, tak jak popisuji výše. Byla ovládána kormidlem a pomocí bowdenu.  Mělo to však své nevýhody při velkých nárazech velmi silného větru docházelo k "mrskání kormidla" a tím k narážení do dorazů. Proto již tuto brzdu nepoužívám a při očekávání velmi silného větru ručně pomocí lanka přitáhnu kormidlo rovnoběžně k vrtuli a v této poloze ji zajistím. Takto vítr fouká příliš šikmo na vrtuli, takže nemůže vytvořit žádný točivý moment, který by ohrozil čerpadlo. Regulace při normálních větrech funguje spolehlivě.

U druhého čerpadla, které je prvním prototypem regulaci nepoužívám, zato brzdu zde mám. Tu využívám tehdy, když nepotřebuji čerpat vodu.

Přidávám fotografie ze kterých to snad bude zřejmé.

Ovládání kormidla lankem
Ovládání kormidla lankem
Sklopené kormidlo
Sklopené kormidlo
Zajištění lanka ovládání kormidla
Zajištění lanka ovládání kormidla
Brzda u prototypu
Brzda u prototypu
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 117.113 (?), 5.12.2010 18:29

Zdravím pánové... Chci se zeptat, z čeho, nebo kde se dá sehnat to pístové čerpadlo. Koukal jsem po netu a nikde jsem nic nenašel co by se dalo zakomponovat o toho větrníku.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika