Tip na nezávadnou folii do vysokého záhonu



jitunka - (27) - 83.67 (?) 
1.9.2015 19:45, zobrazeno: 16357x

Dobrý den,

plánuji vytvořit vysoký záhon obložený dřevem, které hodlám něčím impregnovat a natřít, aby vydrželo. Aby se mi chemické látky z nátěru nedostávaly do půdy a později do pěstované zeleniny, chtěla bych vnitřek vysokého záhonu vyložit folií. Slibuji si od folie i to, že dřevo izolované od půdy víc vydrží. Našla jsem, že se používají tyto:

  • Juta Junifol - certifikována pro přímý trvalý styk se studenou pitnou vodou
  • folie pro zahradní jezírka - některé jsou prý taky certifikované pro styk s pitnou vodou
  • izolační nopová folie - taktéž je prý certifikovaný pro styk s pitnou vodou

Máte prosím někdo s těmito folii ve vysokých záhonech zkušenosti? Znáte i jiné řešení? Předem děkuji za odpovědi.

Nevím, podle čeho jiného posuzovat tu zdravotní nezávadnost, než právě ten parametr pro styk s pitnou vodou.

(A pokud máte tip, jaký impregnační nátěr na dřevo je tak nějak nejméně zdraví škodlivý - např. se z něj nějakou dobu po natření už neuvolňují těkavé nebezpečné chemické látky, předem děkuji za tip)

Adresa příspěvku
Připojit reakci   
   
host - 14.170 (?), 1.9.2015 20:39

Šel bych do nopovky. Dřevo bude větrat i ze strany záhonu.

V.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
jitunka - (27) - 83.67 (?), 13.9.2015 21:59

Velmi Vám děkuji za radu.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
jitunka - (27) - 135.139 (?), 5.1.2016 17:35

Dobrý den,  objevila jsem na internetu i zajímavou možnost barev na dřevo pro venkovní použití, které jsou k zelenině bezpečné. Jde o nějaké mlékovky (mlekovky.cz), složení vypadá rozumně, musí se pak použít lak pro exteriérové použití, ten potom není úplně přírodní (ale mají tam nějaký "lepší"). Měly by je bez problémů moct natírat těhotné ženy (třeba oproti přírodnímu Naturolu, který dost zapáchá). Cena je oproti obyčejnému řešeni (např. balakryl) více než dvojnásobná. 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 228.74 (?), 20.3.2017 10:07

Nopovka je asi dobrý nápad, akorát si ji nezničte při okopávání.

Nátěr jsem sama zkoušela a silně doporučuji se na něj vykašlat. Dřevu v záhonu nepomůže nic, i ta nopovka oddálí jeho neodvratný zánik tak o 2 roky, jestli to.

Když jsem se dřevěnými záhony začínala, měla jsem je z hoblovaných prken, napouštěné dvakrát fermeží ze všech stran a boky vyložené plachtou. Podruhé jsem je dělala z prken jen hoblovaných a potřetí už jsem vynechala i to hoblování, vizuálně to vyjde skoro nastejno a životnost to u záhonu moc neovlivní, stejně je to pořád namočené. Moje pracné fermežování se vymylo za půl sezóny.

Jestli to děláte kvůli životnosti, radím koupit co nejtlustší prkna, samozřejmě s ohledem na poměr cena/výkon. Ta běžná 2cm vydrží odhaduji tak 5 let, než se musí vyměnit.

Jestli kvůli vzhledu, natřete si záhon každý rok zvenku jednou vrstvou čehokoli :-)

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika