Kompostování kostí



host - 105.69 (?)
18.3.2019 13:41

Drobné kosti jako drůbeží a rybí jde kompostovat docela snadno. Stačí je zasunout/zakopat hlouběji do zakládky (první kupa dosud nepřehazovaného kompostu). S těmi většími se zbytky vaziv je to horší. Tam je lepší je házet do samostatné jámy a prosypávat popelem z dřeva. Když jich je větší zásobička, tak je prohnat šrotovníkem, nebo kamny. Až teprve kostní moučku či kostní popel pak přidávat do kompostu při jeho přehazování ze zakládky na druhou kupu.

SfK. 

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

host - 204.6 (?), 17.3.2019 20:56, zobrazeno: 3270x

Dobrý den, jsme doma zvyklí odpadky zpracovávat na maximum, to je důvod proč mi osobně čím dál víc vadí vyhazování vařených kostí od oběda (ať už drůbeží, nebo hovězí, event. vepřové, rybí) do popelnice. Rád bych ten organický materiál využil, ale nevím si rady. Jak kompostovat kosti, s pochopitelnými zbytky svalů, tuků, kůží atd, aniž by mi hrozil zápach, nálet hlaldových dravců, nebo nedejbože nějaké horší hygienické obtíže? Opravdu to nejde?

Teoreticky bych se mohl dostat ke starému šrotovníku, který se k drcení kostí údajně používá také. Obávám se ale že ani tato technologie nezařídí dokonalé očištění od svalů, šlach a ani nezbaví kosti vůně, která láká nevítané návštěvníky.

Adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 105.69 (?), 18.3.2019 13:41

Drobné kosti jako drůbeží a rybí jde kompostovat docela snadno. Stačí je zasunout/zakopat hlouběji do zakládky (první kupa dosud nepřehazovaného kompostu). S těmi většími se zbytky vaziv je to horší. Tam je lepší je házet do samostatné jámy a prosypávat popelem z dřeva. Když jich je větší zásobička, tak je prohnat šrotovníkem, nebo kamny. Až teprve kostní moučku či kostní popel pak přidávat do kompostu při jeho přehazování ze zakládky na druhou kupu.

SfK. 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 92.238 (?), 18.3.2019 14:22

Nevím, kolik kostí vyprodukuje Vaše domácnost,  jestli má smysl se o tom bavit, nejste snad žádný masný průmysl. U nás na venkově mají všichni chovatelé slepic pákový drtič kostí. Podrcené kůstky, které nesezobou slepice lze snadno kompostovat, sice se úplně nerozpadnou, ale v kompostu nevadí, naopak ho zkypří. Zápachu není třeba se bát, kostí nebývá tolik, takže ve zbývajícím kuchyňském odpadu se to ztratí. Rozdrtit hodně velké hovězí kosti je problém.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
konvalinka - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1285) - 148.5 (?), 18.3.2019 16:56

Sice na venkově, ale pákový drtič kostí jsme nikdy neměli(nebyli jsme tak bohatá rodinacheekywink) Kosti jsme mlátili velkým kladivemcheeky Já mám opravdu velký kompostér a všechny kosti tam hážu(ty, co nechce pes, třeba velké krůtí) ovšem jak je tam hodím, tak je při vybírání kompostu pak zase vytáhnu... jen čistéwink Zkompostovala jsem i celého zajíce, kterého v zahradě ulovil pes. Zbylo z něj jen pár velkých kostí(asi za 4 roky)

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 48.149 (?), 18.3.2019 16:04

Kuracie do koša, a o hovädzie či bravčové sa ochotne postará pes.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 93.44 (?), 15.1.2022 19:45
Poradím kosti spálit na hromadě šišek. Popel z nich pak rozhodit do zahrady. Je na minerály bohatší, než popel jen že dřeva.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 37.133 (?), 15.1.2022 22:59

Já kosti v pevném stavu na kompost nedávám, jelikož by mi tam začali lozit hraboši nebo kočky. To je lepší je spálit a potom nasypat do díry v kompostě.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 91.196 (?), 16.1.2022 9:39

Někdo se bojí ohně, jiný ne, ale např.hospodaří tam, kde je venkovní pálení z různých důvodů méně vhodné až nemožné či dokonce zakázanéenlightened. Než hraboši, tak na zbytky potravin se dají nalákat potkani, toulaví psi, kunovci...frownNa menší z nich funguje kocour, na větší ras, jed, past, myslivec apod.cheeky SPCH

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Cesta z litého betonu18.4.2024
Husqvarna 36. - zapalování17.4.2024
Ako očistiť zalakované časti?14.4.2024
Cesta z litého betonu13.4.2024
Motorova pila stihl 02813.4.2024
Kouří do místnosti12.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika