Jak ukotvit dětskou prolézačku



Chemický Alí - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1247) - 216.160 (?)
4.5.2011 12:37

Dobrý den Merendy, omlouvám se, ale na začátek dostanete školení o hygieně v diskusním fóru, je skutečně velmi bezohledné zaneřádit diskusi paralelně různými vlákny na stejné téma, dělá nezkušený uživatel(Doufám  a věřím, že je to Váš případ), nebo čuník. Nechápu, proč jste tento svůj dotaz nepřipojil pod vlákno, které jste též založil o den dříve a ve kterém jste dostal odpověď na to jaká chemie je na ošetření patek vhodná. Toliko na úvod.

Čím natřít dřevo před zakopáním

Předpokládám z bodu 1 a chronologie vzniku tohoto VAšeho  příspěvku, že jste se ani nenamáhal odpověď přečíst...

bod 2... Pokoušel jste se Merendy vzít do ruky rýč, krumpáč , nrbo zemní vrták a vykopat díru pro patku? Jistě nikoli, jen jste kostatoval, že to asi nepůjde... Pokud Váš pozemek není plná skála, o čemž pochybuji, znamená vykopání, či vyvrtání každé patky práci na 15 minut. Ano zapotíte se a budou Vás bolet záda a možná se budete vztekat nad kameny ve výkopu, ale půjde to rychle , pouze  se to hodně  podobá tělesné práci... .

Pokud Merendy máte pocit, že je pro Vás neúnosná investice do nákupu 4 kusů patek á 150-200 Kč a pytle cementu, nemá smysl se vůbec do realizace pouštět, Jen nákup několika závitových tyčí a dalšího spojovacího materiálu, či krabice kvalitních dlouhých vrutů s torxovou hlavou na dřevostavby, nebo dokonce levné  ale kvalitní PVC klouzačky  Vás bude stát několik set korun,až několik tisíc, nemluvím o dalších nákladech spojených s realizací prolézačky, budete.li si přát, aby prolézačka přinášela radost dětem a zároveň byla bezpečná.

Celou konstrukci musíte dobře kotvit a neměla by pracovat ani v torzi, ani při jiném zatížení. Pokud nemáte sám dobrou představu, zkopírujte provedení podle realizací, kterých je na Webu nepřeberné množství

Bod 3 je možným, ale nesmyslným řešením, pásovina by Vám moc nepomohla, lepší by byly Ty "drahé" patky ve tvaru U, nebo H, placka, nebo deska vylitá z betonu není právě ideálním řešením.

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

Stránky: 1,  2   
host - 58.34 (?), 4.5.2011 10:55, zobrazeno: 30437x

Dobrý den,

chci ukotvit dětskou prolézačku s houpačkou a skluzavkou do země. Ke stavbě použiji smrkové kůly o průměru 10 cm. Prolézačka bude vlastně malá věž o půdorysu 150 x 150 cm a 2,5 m vysoká + příčný trám na houpačku

Hlavní důvod je ten, že prolézačka bude stát na mírném svahu, tak aby byla dostatečně stabilní.

Napadají mě 3 možnosti :

1. zakopat kůly do země - zde se bojím hnití dřeva

2. použít nejaké zemnící kotvy. Zde mám problém s tím, že půda je opravdu hodně kamenitá a mám strach, že se mi kotvy nepodaří zavrtat dostatečně hluboko. Navíc se mi kotvy zdají dost drahé.

3. udělat pro každý sloup malý betonový základ s kusem pásoviny jako patka a sloup pak přišroubovat k pásovině cca 3 cm nad zem, aby nedocházelo k hnití.

Co si o to myslíte.

Díky předem za komentáře.

Merendy

Adresa příspěvku
Připojit reakci
   
MiloshCZ - (4) - 62.235 (?), 4.5.2011 12:15
Jen takový postřeh. Na našem stanovém táboře stavíme i tzv. patrové stany (normální podsadový stan, akorát má i přízemí ;-)), pro šťouraly, bydlí v tom vedoucí. Je to postavené normálně ze dřeva bez jakékoliv ochrany. Životnost dřeva zakopaného v zemi je cca 8 let do uhnití. Se stany se nijak nemanipuluje, stojí tam "nafurt". Jsou ve stínu, takže trvale ve vlhku.

Takže je otázkou, na jak dlouho chcete onu prolézačku stavět. Já osobně bych asi udělal betonové patky. Vyjde to nejlevněji.

Nebo můžete použít staré řešení, kdy se dřevo natřelo gumoasfaltem. Netuším, jak moc je to jedovaté, odolné atd. Nikdy jsem to nedělal, jen jsem slyšel "že se to dělá"

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
Chemický Alí - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1247) - 216.160 (?), 4.5.2011 12:37

Dobrý den Merendy, omlouvám se, ale na začátek dostanete školení o hygieně v diskusním fóru, je skutečně velmi bezohledné zaneřádit diskusi paralelně různými vlákny na stejné téma, dělá nezkušený uživatel(Doufám  a věřím, že je to Váš případ), nebo čuník. Nechápu, proč jste tento svůj dotaz nepřipojil pod vlákno, které jste též založil o den dříve a ve kterém jste dostal odpověď na to jaká chemie je na ošetření patek vhodná. Toliko na úvod.

Čím natřít dřevo před zakopáním

Předpokládám z bodu 1 a chronologie vzniku tohoto VAšeho  příspěvku, že jste se ani nenamáhal odpověď přečíst...

bod 2... Pokoušel jste se Merendy vzít do ruky rýč, krumpáč , nrbo zemní vrták a vykopat díru pro patku? Jistě nikoli, jen jste kostatoval, že to asi nepůjde... Pokud Váš pozemek není plná skála, o čemž pochybuji, znamená vykopání, či vyvrtání každé patky práci na 15 minut. Ano zapotíte se a budou Vás bolet záda a možná se budete vztekat nad kameny ve výkopu, ale půjde to rychle , pouze  se to hodně  podobá tělesné práci... .

Pokud Merendy máte pocit, že je pro Vás neúnosná investice do nákupu 4 kusů patek á 150-200 Kč a pytle cementu, nemá smysl se vůbec do realizace pouštět, Jen nákup několika závitových tyčí a dalšího spojovacího materiálu, či krabice kvalitních dlouhých vrutů s torxovou hlavou na dřevostavby, nebo dokonce levné  ale kvalitní PVC klouzačky  Vás bude stát několik set korun,až několik tisíc, nemluvím o dalších nákladech spojených s realizací prolézačky, budete.li si přát, aby prolézačka přinášela radost dětem a zároveň byla bezpečná.

Celou konstrukci musíte dobře kotvit a neměla by pracovat ani v torzi, ani při jiném zatížení. Pokud nemáte sám dobrou představu, zkopírujte provedení podle realizací, kterých je na Webu nepřeberné množství

Bod 3 je možným, ale nesmyslným řešením, pásovina by Vám moc nepomohla, lepší by byly Ty "drahé" patky ve tvaru U, nebo H, placka, nebo deska vylitá z betonu není právě ideálním řešením.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 58.34 (?), 4.5.2011 13:09

Dobrý den, díky za reakci, i když dle mého zbytečně ostrou.

reakce na poučení: Máte pravdu, že jsem nezkušený uživatel, ale přišlo mi logické dát dotaz do jiné sekce. Můj první dotaz směřoval čistě na nátěr - proto je v sekci "Malířské a natěračské práce". Tento druhý dotaz byl obecně o ukotvnení kůlů, proto je v této sekci. Přišlo mi to přehlednější pro ostatní.

Váši odpověď na předešlí dotaz jsem samozřejmě četl a moc za ni děkuji.

Bod 2. Proč tak ostře? Já se nebojím práce. Pár děr jsem již na zahradě samozřejmě vykopal a budete se divit, ale v hloubce cca 50 cm opravdu již začíná skála (bydlím dokonce nedaleko bývalého kamenolumu). Patkou sjem měl na mysli vrut do země, který je dlouhý cca 80 cm a stojí okolo 700 Kč. Potřebuji jich 6 - takže cena není rozhodně zanedbatelná a převyšuje cenu použitého dřeva.  Výhodou je naopak ukotvení bez betonu, proto je to v jiném bodě než bod 3

bod 3 Samozřejmě počítám s nákupem cementu a ostatních nezbytných částí. Chtěl jsem poradit s řešením.

Díky za radu použít U nebo H patky místo pásoviny

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Chemický Alí - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1247) - 216.160 (?), 4.5.2011 14:00

nemyslím, že bych byl ostrý

Vrut se nevyrovná patce v betonu - pokud provedete půl metru hluboký výkop (skutečně předpokládám, že se Vám podaří jít i hlouběji) a patky (levné) ukotvíte do betonu, je kotvení adekvátní a cena za šest patek okolo tisíce korun.

Skutečně pouze výjimečně se stane to, že by skála byla zcela intaktní, při touze po hlubším výkopu můžete půjčit bourací kladivo a vysekat dalších 20-30 cm (S vysokou pravděpoodbností) již erodované skály, ale i zmíněných 50 cm bude stačit, pokud trochu výkop rozšíříte.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 38.195 (?), 4.5.2011 13:36

Rozhodně Vás nechci navádět k nějakému fušerskému postupu, to bych si před Alím nedovolil  . Když jsem před lety řešil něco podobného, uvažoval jsem, že děti rychle odrostou a že to tedy musí vydržet jen několik roků a betonové patky bych pak musel zase vykopávat... Terén na dvoře máme taky celkem problematický - více než metr navoženého "něčeho". Tož jsem vzal dvoumetrové lešenářské trubky a velkou palici a bušil a bušil, dokud to šlo. Zbytek každé trubky jsem nad zemí uřízl a na to navařil patku. Starší dcera už je na vysoké a konstrukce se dodneška ani nehne (nezboural jsem ji kvůli dalším generacím dětí u sousedů). Když jsem viděl, jak se mi tento postup osvědčil, kotvil jsem později stejně i poměrně mohutné sušáky na prádlo pro několik rodin, tam jsem na zatlučenou trubku navařil rovnou sloupky, které už řadu let drží tah dvaceti napnutých šňůr a rozhodně nejeví žádnou tendenci k vyviklání. Mirek

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 40.135 (?), 5.5.2011 13:28

Zdravim,

resil jsem pred casem neco podobneho, ja jsem mel od zacatku jasnou predstavu o zabetonovani zeleznych patek... sam jsem vse svaroval... u me byl duvod konkreti stavba - loď. Potreboval jsem aby byla stabilni a take mam svazity teren.

Stavba lodi

Az dostavim loď tak s odstupem casu jeste planujeme jednu detskou prolezacku - neco jako vez se skluzavkou. Budu ji ukotvovat pote uplne stejne.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
joudamates - (20) - 40.135 (?), 5.5.2011 13:33 Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 58.34 (?), 5.5.2011 15:22

Diky za odkaz, takhle nějak to asi udělám.

Jak asi hluboký je ten betonový základ pro jednotlivé patky?

Ali píše 50 cm a více, mně to přijde snad až moc hluboko.

Díky Merendy

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 185.58 (?), 5.5.2011 17:45

Nezlobte se na mě, ale Vám radit je opravdu zbytečná záležitost.Nic jste nepochopil a mám pocit, že hledáte nějaké řešení jak s tím " vydrbat ", ale vydrbete nakonec sám se sebou.

MB

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Podklad dlažby na terasu22.4.2024
Výběr hliníkové pergoly od A do Z22.4.2024
Cesta z litého betonu18.4.2024
Husqvarna 36. - zapalování17.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika