Co se starými břidlicovými taškami?



SlavekPavlik - (44) - 184.141 (?) 
10.4.2011 22:59, zobrazeno: 14218x

V sousedství se bourá starý domek a půlka břidlicové střechy už skončila na skládce. Připadá mi, že je to dost škoda a nějaké tašky bych si vzal, ale nejsem si jistý,  jestli bych pro ně na zahradě našel využití. Dá se z toho třeba vyskládat suchá zídka? Jako dlažba to bude asi moc tenké a po dešti kluzké, že?

Adresa příspěvku
Připojit reakci   
   
host - 63.239 (?), 11.4.2011 5:19

Určitě to je škoda vyhodit. Hned mne napadla břidlicová štěrbinová skalka. vámi zmíněnou suchou zídku (třeba 0,5 m vysokou) si taky dovedu živě představit.

A ještě dodám, že v Březové u KV si někdo v zahradě postavil doslova hory a sopku z malých kousků břidlice (slepeno maltou či lepidlem). Doslova velkolepé dílo. Viděl jsem to naživo a koukal jsem! To muselo být ale hodin! Piplačka! Před několika lety to bylo i v některém zahrádkářském časopise (článek se snad jmenoval Zahrada se sopkou?).

Další využití, které si dovedu představit: vyskládat tašky do výsadby vedle sebe, naplocho a nejspíš s překryvem jako náhradu mulčování kůrou (voda spárami proteče do půdy, plevel bude mít ztížený růst.

Břidlicová drť se hodí k obsypávání kolem skalniček (drenáž kolem kořenového krčku).

A taky se dělají břidlicové brousky (ale to byste měl na tisíce životů zásobu).

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 63.239 (?), 11.4.2011 5:24

Zapomněl jsem se podepsat: Josef.

A ještě jsem chtěl dodat: použití zpátky na střechu. Ať už dřevníku, kolny, záchodu... Autentické staré břidlicové tašky by možná rádi vyižili třeba i památkáři, skanzeny anebo firmy, které se zabývají rekonstrukcí historických staveb.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 65.50 (?), 11.4.2011 16:47

Měnil jsem před 30 lety břidlicovou krytinu na stodole za eternit. Co se starými kusy břidlice, taky jsem řešil dilema.
Památkáři zájem mít nebudou, i když kameny hodně vydrží, stará krytina už nejspíš nebude na střechu k použití. Dnešní pokrývači navíc s pravou břidlicí mnohdy neumějí pracovat
  Dá se z ní udělat obklad soklu - pokud vyřešíte, čím připevnit, sousedovi pár kamenů odpadlo.
  Použít se dají na obložení cest a záhonů, ale lámou se, když na ně šlápnete.
   Mám z břidlic pochozí kameny v trávníku, to ale není krytina nýbrž obrovské placáky 3/4 metru v průměru,  10 cm tlusté.  Tašky ze střechy by byly příliš tenké.
  Záleží, v jakém stavu břidlice je. Některé se mi při shazování ze střechy rozpadaly v rukách na šedé šupiny.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 41.2 (?), 24.8.2015 15:16

Staré téma leč přihodím poleno. Břidlicová krytina se zdá býti křehká a slabá. Použil jsem ji v roce 2007 na prostor mezi vraty a silnicí (betonový nájezd a na to nalepená břidlice), obklad zděné linky, podlaha kuchyňského koutu a podlaha před krbem, podlaha koupelna a obklad vany a vyzděného umyvadla. Pár desek jsem musel opravit - nebyly dobře přilepené - ale jinak vše drží. Sám jsem nevěřil, že třeba nájezd vydrží pojezdu techniky a td. - vydrží. Pokud do břidlice škrábnete, je to na ni vidět - bílá čára. Když ji otřete vše je OK. Některé desky se mi také rozsypaly v ruce a dost to řeže. Jde halt o to jaká ta břidlice je. Letos už bez obav ze zbytků dláždím zápraží a již jsou opravené a vydlážděné schody do domu.  Howk

Lukáš

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Cesta z litého betonu18.4.2024
Husqvarna 36. - zapalování17.4.2024
Ako očistiť zalakované časti?14.4.2024
Cesta z litého betonu13.4.2024
Motorova pila stihl 02813.4.2024
Kouří do místnosti12.4.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika