Okrasné kameny kolem živého plotu



host - 183.216 (?) 
19.5.2014 21:55, zobrazeno: 13492x

Dobrý večer všem, jsem začátečník tak ocenim Vaše rady a názory předem velmi děkuji.  Včera jsem koupil cypřišek, zlatice, magnolie, brslen, hortenzie,  smrček a okrasné kameny do záhonu. Vše bych chtěl vysázet v jedné řadě ale nevím, jak daleko je od sebe vysázet a do jaké zeminy? Zda to bude v jedné řadě vypadat pěkně a co bych měl ještě k tomu skombinovat jaké rostliny? Pas bude dlouhý   25 m.  

Adresa příspěvku
Připojit reakci   
   
host - 248.131 (?), 19.5.2014 22:26

Nepíšete, jaký cypřišek, jakou magnolii, jaký brslen, jakou hortenzii a jaký smrček. Dle mého názoru se magnolie (ani stellata) do živého plotu nehodí, je to vyslovený solitér. Navíc ta kombinace rostlin je prapodivná. U hortenzií záleží na tom, jestli máte velkolistou nebo latnatou - jedna chce polostín, druhá snese slunce, obě se dost stříhají, takže jako plot se nehodí. Jinak vzdálenost záleží na kultivarech, které máte. A rozhodně nesázejte do jedné řady. Nalinkovaná zahrádka nepůsobí pěkně ani přirozeně.   Lída

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 183.216 (?), 20.5.2014 9:41

Dobrý den myslel jsem, cypřišek lawsonův  columnaris, brslen fortunův, hortenzie velkolistá, vajgélie květnatá, zlatice, smrček picea pungens, magnolii jsem vyměnil za ibišek ještě jsem koupil zakrslý šeřík na kmínku. Poradí mi zde někdo prosím, jak dál postupovat aby to působilo přirozeně a pěkně.  Děkuji.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Marvella - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (820) - 48.194 (?), 20.5.2014 10:13

Dobrý den, tak cypřišek je používán hodně do živých plotů, z mé zkušenosti snese slunce i stín, potřebuje vlhčí zem, nesnáší nekrytá větrná místa. Hortenzie je vhodná spíš do polostínu nebo na místo, kde celý den nepraží slunce. Vajgélie a zlatice roste všude, ve stínu méně kvete. Smrček a magnolii bych dala jako solitér. Ibišek mám na slunci ve vlhčí půdě, může stát samostatně jako v živém plotu.. A zakrslý šeřík na kmínku by podle mě měl stát samostatně. Brslen je stálezelený, zvlášt když je panašovaný, tak je celoročně dekorativní. Já ho mám u plotu, takže je rozrostlý, spíše už zarostlý a zastříhávám podle potřeby, ale spíš mu nechávám prostor ať si roste jak chce.Pokud se Vám jedná o vytvoření živého plotu, tak je krásné, když máte různé keře, protože kvetou v různou dobu, některé jsou opadavé a mají třeba barevné větve v zimě (svída) atd. Jen je potřeba počítat s větším prostorem, protože keře se potřebují rozrůst. Marcela

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 248.131 (?), 20.5.2014 12:46

Který Picea pungens máte? Základní druh je maxistrom, vzrostlý ho navíc rád vyvrací vítr.

Zjistěte si na netu výšku a šířku, které jednotlivé keře dorůstají, tím zjistíte odstupové vzdálenosti mezi nimi. Výškově si je srovnete nepravidelně, tak, jak se vám to líbí. Po kolika kusech ty keře máte? Na 25m se jich vejde dost, mezi ně je dobré dát nižší podsadbové keře (možná i ten brslen, záleží na kultivaru), před ně směrem do zahrady třeba nějakou okrasnou travinu, sem tam nějakou nenáročnou trvalku, aby plot opticky navazoval na zahradu. Jak máte orientaci ke světovým stranám?    Lída

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 183.216 (?), 20.5.2014 14:30

Keře mám po dvou kusech, ale zbytek volného záhonu bych chtěl vysadit trvalkami ale nevím, jaké se tam hodí aby to vypadalo pěkně a vkusně. Jinak zahrada a záhony obrácené na sever ráno zahaluje polostín, ale po zbytek dne je zalévá sluneční svit. Prosperuje tu většina zahradních trválek, dřevin a cibulovin. Díky

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 248.131 (?), 20.5.2014 22:48

Ten plot budete mít předpokládám po jedné straně zahrady. Na vnitřní straně živého plotu budete mít stín nebo slunce? Pod opadavé keře můžete v každém případě dát jarní cibuloviny, vykvetou dřív, než se keře olistí - a listy keřů pak zakryjí hnědnoucí listy cibulovin.

Mám třeba záhon ve směru východ-západ, z jižní strany mám rostliny pro plné slunce, ze severní strany u keřů stínomilné, metr od keřů už mohou být i ostatní, protože tam již mají ranní i odpolední slunce (polední ne, to stíní ty keře). Vedle vyšších keřů, které tvoří "kostru" záhonu (u těch musíte dbát na dodržení potřebné vzdálenosti), mám vysázené i keříky nižší, okrasné trávy, trvalky vyšší i polštářové, mezi nimi cibuloviny. S tím spodním osázením se dá hýbat, pokud se vám něco nebude líbit. Hlavní je, rozmyslet si umístění těch kosterních keřů, s těmi už tak za tři roky bez poškození hnout nejde. Když jsem si to plánovala, zkusila jsem si to v pohledu nakreslit, jak je umístit, aby to výškově bylo podle mých představ. Na záhoně jsem to pak rozměřila a umístila podle toho. Od sázení jsem tak s těmi základními keři nemusela hýbat.         


Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
host - 183.216 (?), 21.5.2014 10:14

Zdravím, ano plot budu mít po jedné straně zahrady. Na vnitřní straně budu mít slunce. Jelikož plot je souseda, tak budu muset to vše vysadit od plotu 1m protože sousedovi by to vadilo jak je to u něho zvykem, nesnáší nic u plotu blízko co se týká keřřů, apod. Z toho důvodu to bude 1m od plotu. jinak děkuji za vaše dobré rady.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Nářadí pro průklest vysokých stromů10:55
Nářadí pro průklest vysokých stromů9:50
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika