Vánoční narcisy



host - 166.130 (?) 
7.11.2015 15:35, zobrazeno: 4425x

Ahoj,

mám v plánu letos na vánoce vypěstovat vánoční narcisy - cibule jsem koupila přes e-shop a nyní moc nevím, jak a kde je skladovat, aby na vánoce vykvetly. Někde jsem četla, že je vhodné je dát do chladnější místnosti (18-20°C) a přikrýt je, aby byly ve tmě a jinde jsem se zase dočetla, že cibule potřebují hodně světla. Máte někdo zkušenosti, jak se o cibule starat, aby vykvetly?

Předem mockrát děkuji za cenné rady

Adresa příspěvku
Připojit reakci   
   
host - 248.131 (?), 7.11.2015 18:08

Zasaďte je a zatím nechte v chladu (ne mráz). Po přenesení do teplé místnosti pak kvetou za 6 týdnů.           Lída

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 166.130 (?), 7.11.2015 19:50

Děkuji za radu :)

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
Standa_hk - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (5555) - 248.136 (?), 7.11.2015 21:46

Narcisky potřebují cca měsíc prokořenit v substrátu (květník, miska se substrátem B nebo "na muškáty") při telotě cca 5-9°C. V době kdy rostou kořínky, rostlina světlo nepotřebuje. Jakmile ale začne tlačit listy, je potřeba teplotu zvýšit na těch 18-20°C a rostlinu mít na světle (aby se listy nevytahovaly, byly pevné a krásně zelené). Volbou teploty načasujete nakvítání. Pokud jej chcete oddálit, dáte klidně i do chladu od 10 do 15°C. Až teprve plně nakvetlé můžete dát do bytu s teplotou nad 20°C, ale k prodloužení kvetení je dobré dávat na noc (a případně i dobu kdy jsme mimo byt) zpátky do chladu cca 5-9°C. Narciska sice snese i mráz, ale střídání teplot pro prodloužení kvetení by nemělo být větší než 16°C (tj. 5+16=21°C až 9+16=25°C).

Zajímavé je narychlování hydroponicky v čirém/barevném hydrogelu. Protože z živin v roztoku nasycujícím hydrogel dokážou růst i řasy, je potřeba do poslední chvíle udržovat hydrogel ve tmě, například zakrytím/zabalením misky a povrhu do alobalu. V některých aplikacích to aranžéři obcházejí tím, že rostliny předpěstují hydroponicky v křemičitém písku a před instalací aranže písek vymyjí, vlhké kořeny smočí do suchého hydrogelu, který následně nechají nabobtnat. Hydrogel kořínky krásně napne, ale nepotrhá takže to vypadá stejně přirozeně jako přímé předpěstování v hydrogelu. Protože je však sytící voda už bez živin, zelenání v důsledku rozvoje řas je podstatně pomalejší či žádné (při použití algicidu).


Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
zahrada.cz
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika