Lilie zlatohlavá - L. martagon - výsev



host - 240.105 (?) 
24.2.2016 14:21, zobrazeno: 5812x

Zdravím.

Koupila jsem si semena této lilie, protože jsem ji jinak nedokázala sehnat. Ovšem na sáčku je návod: namočit na 24 hod, studená stratifikace 90 dní. A to je kámen úrazu - když to udělám teď, tak vysévat budu o prázdninách, klíčí to aspoň měsíc, to uvidím nějaké rostlinky tak na podzim. A nevím, jak je dopěstuju na přezimování.

Mám to tedy udělat nebo odložit celou akci na podzim, stratifikovat přes zimu a set na příštím jaře?

Adresa příspěvku
Připojit reakci   
   
host - 58.240 (?), 24.2.2016 22:00

L. martagon patří mezi hypogeicky klíčící lilie, to znamená, že ze semene napřed vyroste cibulka a z té teprve po prochlazení naroste lístek nad zemí. Po namočení a vysetí semen do rašeliny, nebo lépe rašeliníku v mikrotenovém sáčku, semena vyklíčí třeba v ledničce během té stratifikace.Ta doba tří měsíců zase nemusí být zcela dodržena, tak by se to dalo ještě stihnout a koncem dubna pak malé cibulky vysadit ven na chráněné místo do polostínu. Určitě vyrostou lístky, ale musím vás zklamat. Od vysetí do žádaného květu u této lilie budete čekat minimálně 6 let. Proto jsou podobné druhy na trhu vzácně a cena není zrovna lidová.Teď je nabízí třeba Lukonbulbs.cz. Jinak v sobotu na Josefa mají liliáři schůzi v Botanickém ústavu KU v Praze Na Slupi. Tam bude nejmíň 10 liliářů, kteří poradí, pokud máte možnost v tu dobu dopoledne do Prahy zajet. pH

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 240.105 (?), 24.2.2016 22:39

Děkuji za radu, zkusím tedy, stejně to beru celé jako pokus. Do Prahy to mám bohužel dost z ruky. Ještě jednou díky a pěný večer.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
Vladislav - Bronzový Zahrádkář .Bronzový Zahrádkář. (54) - 81.203 (?), 29.2.2016 21:33

Kupuji a vysévám martagony každým rokem na jaře. Každý má vsou metodu a s tou žije. Málokdo popisuje výsledky v dalších létech. Já osobně odmítám máčení semen a sáčkování. Je to kultovní rituál, který nekoresponduje s postupem v přírodě.  Pro výsev požívám svačínové krabice z PVC uzaviratelné víkem. Do těchto kontejnérku-krabic navrtám malé otvory asi 2mm, ale jen ze stran, aby do krabice se nedostala voda a slimáci. Naplním osetým substrátem propáleným v mikrovlnce, skoro pod vrch. Nyní uložím semena v řadách, aby se vešly všechny. Semena zasypu stejným substrátem asi 1 cm. Sustrát musí být vlhký ale ne mokrý. Krabici uzavřu a uložím na zahradu do stínu, nejlépe mezi kapradiny, které udržují chládek. V listopadu uložím krabici do studeného sklepa, a na jaře v únoru nechám cibulky růst jako ostatní semenáče. Některé martagony ukážou lístky v září a tak je nutno pak pěstovat bez víka. Mně nejde o čas,  ale o hobby.

Tak napřílkad příbuzný druh cardiocrinum gigantea klíčí letos a byl vysetý v listopadu 2014 tj. po 14 měsících. Je vhodně vysévat tyto druhy každoročně a pak vám to nepřijde, že čekáte dlouhé měsíce na vytoužené semenáčky.  Pokud se používá levnou výsadbu do igelitových sáčků, pak při tom přehrabávání a zjišťování stavu klíčení se mladé semenáčky poškodí odřením a hlavně světlem.  Je to moje zkušenost a zda ji vyzkoušíte je na vás.           Mnoho úspěchu přeje Vladislav

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 58.240 (?), 29.2.2016 22:12

Tak to je vynikající článek, píše ho člověk, který ví a zároveň připomíná, že metod je víc a na závěr doporučuje, ale nevnucuje, díky.  pH

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Cesta z litého betonu18.4.2024
Husqvarna 36. - zapalování17.4.2024
Ako očistiť zalakované časti?14.4.2024
Cesta z litého betonu13.4.2024
Motorova pila stihl 02813.4.2024
Kouří do místnosti12.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika