červená spála



host 
9.10.2003 16:39, zobrazeno: 14217x
Jaké máte kdo zkušenosti s bojem proti červené spále u hvězdníku?
Všechny cibule, které jsem si kdy v obchodě koupila, tak po 3 týdnech tuto chorobu dostaly a uplně odešly.
Díky za odpovědi.
Adresa příspěvku
Připojit reakci   
   
host, 22.1.2004 13:37
moje hvězdníky chytly spálu třetím rokem pěstování, nevím jak je to možné, že by ji přenášely mšice ?
ten rok nekvetly, jen jeden a jeho květ byl velice znetvořený.
bylo mi je ale líto vyhodit, mám jich dohromady asi 10.
ostříhal jsem napadené listy a letos to vypadá, že nové listy jsou bez příznaků, jen některé velké cibule se neprobudily a místo nich raší množství malých cibulek.
jestli máte někdo nějakou zkušenost, nebo víte co s tím, prosím napište.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host, 30.1.2004 10:23
Červená spála je houbová choroba, přenáší se sadbovým materiálem. Taky mi všechny koupené rostliny odešly. Nebyly před tím důkladně ošetřeny. Lepší je koupit si cibuli a před zasazením namořit 30 minut v přípravku Benlate 0,2% nebo Fundazol 50 WP 0,2%
Ihned po vyrašení postříkat přípravkem Dithane M 45 - 0,3% a poté pravidelně opakovat. Všechno je to sice hnusná chemie, ale zatím pomáhá (poradili mi to v botanické zahradě). Taky je třeba dávat při zalévání pozor, aby horní část cibule zůstala suchá. Spála se většinou objeví, když je cibule ve vlhku a chladnu.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
hanaper - (19), 3.3.2004 6:35
Přidám jednu svou zkušenost. Někde jsem to kdysi četla a
nyní to občas použiji. Objevím-li na cibuli příznaky červené
spály, vyjmu ji ze zeminy, oloupám slupku a dám na pár
hodin do slabého roztoku hypermanganu.Mohu říci, že cibule,
která do té doby "stála" a nerostla jakoby ožije a během pár dní vyrostou nové listy.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 209.232 (?), 24.4.2016 22:23

Sice po dlouhatááánské době, ale třeba se najde někdo, kdo poradí. Cibule do hypermanganu máčíte zásadně před narašením po zimním odpočinku nebo i kdykoli v roce? Mám již cibule po odkvětu, mají samo listy, tak řeším, zda čekat na příští rok nebo provést kůru hned. V tom případě se pak listy uříznou nebo se máčí celé i s listy?

Děkuji moc za odpověď a zkušenosti.

Borovka

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host, 10.9.2004 11:33
Já jsem letos objevila příznaky spály na pár rostlinkách hvězdníku /loni už také/, bylo mi jich líto vyhodit i když jich mám kolem 30. Poprvé jsem letos na jaře hvězdníky zasázela dle kamarádčiny rady přímo do záhonů - kam taky s nimmi, při tom množství? jsou nádherné, zelené, 4 už dokonce kvetly, teď kvete pátý /v září!!/ a co je nedůležitější, jakékoliv příznaky spály jsou pryč!!!!! Já je sázela do záhonu proto, že mi nekvetly a měly údajně zesílit, hnojila jsem je hodně často a přitom se mi nějak vyléčily....takže vřele doporučuju...na zimu je samozřejmě schovám...:-)))
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host, 17.1.2006 7:08
Asi ji mám na hvězdníku taky. Včera jsem si koupila svou první cibuli a při prozkoumání doma jsem našla červené fleky značného rozsahu. Nevím ani, jestli je to ta spála, ale zvažuju, že cibuli budu reklamovat. Přeci jen je to dost peněz na to, abych je jen tak vyhodila z okna. Prosím mohl by něk popsat příznaky spály blíže a taky co s tím, pokud to jde? Děkuji.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Cesta z litého betonu18.4.2024
Husqvarna 36. - zapalování17.4.2024
Ako očistiť zalakované časti?14.4.2024
Cesta z litého betonu13.4.2024
Motorova pila stihl 02813.4.2024
Kouří do místnosti12.4.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika