Spracovanie cesnaku



j3david - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (188) - 100.238 (?)
26.3.2013 14:03

Tak nevím - já tu zkušenost že by mi v oleji česnek kvasil nemám. Každoročně takto vyrobím několik sklenic. Stroužky sice zhnědnou, olej trochu ztmavne, ale vše vydrží i dva roky. Olej je velice chutný, používám k vaření i do salátů tam kde chci mít česnekovou příchuť co spotřebuju, hned dolévám pokud tam mám ještě nějaké stroužky. Olej používám olivový, ale ne nějaký top-kvality, jenom takový ten ze supermarketu v ceně cca 100 Kč za litr.

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
Stránky: 1,  2   
host - 186.32 (?), 26.3.2013 11:23, zobrazeno: 22285x

Poradte! Mám ešte dosť cesnaku a začal práchniviet, má nikto recept na spracovie, ide ale o 3 kg.Ďakujem   Samo.

Adresa příspěvku
Připojit reakci
   
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 92.38 (?), 26.3.2013 11:30

Nemám dobré zkušenosti s mražením stroužků (ztrácí ostrost) ani s nakládáním do oleje (kvasí).
  Osvědčilo se mi usušení a podrcení v tříštivém mlýnku na prášek, nebo pomletí a smíchání se solí. Při nižší koncentraci soli než 50% je dobréí přidat trochu sorbátu. Takový česnek se nedá použít na topinky, ale jinak na všechno.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
adri - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (263) - 187.246 (?), 26.3.2013 11:59

Ja tiež nakladám len soli. naposledy som cesnak nepretláčala cez ten klasicky malý lis, ale z lenivosti posekala nádstavcom na ponornom mixéri - na môj vkus to však boli príliš veľké kúsy, nabudúce budem už len lisovať. Takto si každý cca mesiac-dva nalisujem tak 2 kilá, len problém je, že keď ho používam, mám oveľa väčšiu spotrebu, lebo už je predpripravený. wink

Množstvo soli dávam od oka, ešte sa mi nikdy nepokazil (odhadom na cesnak, ktorý sa potom zmestil do štyroch 2dcl pohárkov som dala 2 polievkové lyžice soli). Množstvo kontrolujem skôr ochutnaním, aby to nebolo príkre, dávam si totižto takto nalisovaný cesnak priamo na chlebík s maslom, alebo do majonezovo-syrovo-cesnakovej pomazánky. adri

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
Oxalistriangularis - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (578) - 20.192 (?), 26.3.2013 12:05

Česneková pasta: Na 1 kg česneku dávám 350 g soli, nic víc. Pastu dám do sklenic, uzavřu víčkem a dám do spodní části lednice. Je vždy perfektní a vydrží v bezvadném stavu celý rok, pokud se nespotřebuje dříve. Nutno počítat s tím, že budete-li dělat pastu v této době, už nebudete mít pastu z česneku bílou, ale zelenou, což jí dle mého názoru ubírá na kráse i na chuti. Já pastu dělám ihned po sklizni tak, že se vždy nejprve zbavím nejmenších stroužků česneku, se kterými nemám ochotu se dál zabývat a přidávám velké stroužky tak, abych měla potřebné množství pasty na potřebně dlouhou dobu. Je vždycky běloučká a zůstává běloučká po celou dobu a je i daleko chutnější, než ze starého zbylého česneku. Každému však chutná něco jiného, je možné, že někomu chutná zelená pasta z česneku starého, ale když už se vám přihodilo, že zbyl, tak co. Však po letošní sklizni si to můžete vyzkoušet a věřím, že budete spokojen.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 92.38 (?), 26.3.2013 12:32

Je to pravda, česnek k jaru dává pastu šedozelenou, ten po sklizni bílou. Jenomže já nikdy předem nevím, kolik česneku spotřebujem začerstva a kolik ho zbude než začne klíčit. Letos třeba nezbyl žádný. 
   Tři kila česneku samozřejmě neprotlačuju ručním lisem po jednom stroužku, nýbrž umelu na elektrickém masomlýnku.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 220.186 (?), 26.3.2013 13:02

Česnek semelu na masovém mlýnku přes "šajbu" s menšími otvory, k odváženému přidám v poměru 2:1 sůl, promíchám a natlačím do skleniček se šroubovacím uzávěrem tak, abych pokud možno vytlačila vzduch. Ve spižní skříni vydrží do spotřebování.           Lída

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
Michal. - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (711) - 8.42 (?), 26.3.2013 13:19

Jeden díl soli na dva díly česneku nebo obráceně?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 220.186 (?), 26.3.2013 23:54

Jeden díl soli na dva díly česneku. Pokud se nespotřebuje, vydrží do příští sklizně.  Lída

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
adri - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (263) - 58.245 (?), 26.3.2013 16:24

no vidite, ja tie moje "kilá" ručne lisujem, aj v mäsomlýnku mi to príde málo pastovité.

Chcem sa ešte spýtať - pri tých veľkých objemoch soli - nemáte to moc slané? Ako som písala, ja solím oveľa menej (ako som tu čítala pomery 2:1 alebo 20% soli - to sa mi zdá naozaj veľa) a už aj tak mi to príde dosť slané a skladovateľnosť je výborná (teda, dlhšie ako 3 mesiace mi nevydrží žiadny objem pasty, to je fakt :)). adri

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
j3david - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (188) - 100.238 (?), 26.3.2013 14:03

Tak nevím - já tu zkušenost že by mi v oleji česnek kvasil nemám. Každoročně takto vyrobím několik sklenic. Stroužky sice zhnědnou, olej trochu ztmavne, ale vše vydrží i dva roky. Olej je velice chutný, používám k vaření i do salátů tam kde chci mít česnekovou příchuť co spotřebuju, hned dolévám pokud tam mám ještě nějaké stroužky. Olej používám olivový, ale ne nějaký top-kvality, jenom takový ten ze supermarketu v ceně cca 100 Kč za litr.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Cesta z litého betonu18.4.2024
Husqvarna 36. - zapalování17.4.2024
Ako očistiť zalakované časti?14.4.2024
Cesta z litého betonu13.4.2024
Motorova pila stihl 02813.4.2024
Kouří do místnosti12.4.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika