Sklizen česneku 2017, bídná velikost na 50% - 60% průměru



Stránky: 1,  2,  3,  4   
host - 45.252 (?) 
6.7.2017 17:00, zobrazeno: 19687x

Tak jsem sklidil česnek, ač nat se zdála v květnu a červnu krásná, zelená a vysoká... tak bídnou sklizen nepamatuji za 50let... palice jsou tak na 50-60% velikosti minulých let. Tak do 5% mají aspon průměrnou velikost let minulých. 20% je naopak velikostně menších jak 50% velkosti. Nat byla asi do poliviny června krásně zelená a pak postupně započala žloutnout, což je přirozené. Při sklizni jsem si povšimnul, že stonky česneku jsou slabší než jiné roky. Palice nejsou napadené žádnou houbovou chorobou. Avšak na většině z nich zůstala doslova prasklá krásně jasně HNĚDÁ blanka zřejmě mateřského stroužku?, která samozřejmě pokrývá jen část povrchu palice. (to nepamatuji, že bych kdy na palicích česneku měl) Přisuzuji to jeho menší velkosti, kdy tato mateřská blanka(slupka) nestačila plně zmizet. Mám vážné obavy, že ty nejmenší paličky nebudou zřejmě složené ani z více stroužků. Sadbu používám každý rok svoji, z původního česneku a desítky a desítky let bez problémů... Sucho tu je, ale ne extrémní, Olomoucko. Předloni? když bylo to obrovské sucho byl česnek normální průměrné velkosti. Netuším co to má znamenat. Pršelo poslední dva měsíce převážně formou spíše náhodných bouřek, brambory doslova přes den vadnou a budou jako ořechy... voda se totiž dostane tak 5cm pod povrch a hlouběji je téměř suchá... Zřejmě dlouhodobý deficit vody v půdě a běžné letní bouřky nestačí k provlhčení půdy do celého profilu a spíše se vypaří, podzemní vody jsou prý celkově extrémně nízko za desítky roků... Nevím co si mám myslet o tom česneku...

Adresa příspěvku
Připojit reakci   
stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   
ivap - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (754) - 243.114 (?), 6.7.2017 17:24

Jsem od Přerova, česnek je taky mizerný. Je holt sucho, sníh napadl na zmrzlou zem, takže voda z něj z větší části odtekla, na jaře nic moc nepršelo a v posledních dvou měsících, kdy by měl česnek růst, tak nepršelo skoro vůbec. A v těch "bouřkách" naprší dva tři milimetry, už dávno tu nebyla bouřka, kdy během půl hodiny naprší dvacet, třicet milimetrů... Už pár let neplatí, že nejhorší bouřky chodí od Olomouce, ony odtamtud nechodí žádné.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 33.3 (?), 6.7.2017 18:17

Mate uplnou prravdu taky jsem od Prerova pestuji rusky palicak zaleval jsem ale stejne to nepomohllo cesnek jsem vyryval  uz 28.6   tak brzy jsem nikdy nezklizel vzdy plus minus tyden Svata Anna           VASEK5

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
ivap - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (754) - 243.114 (?), 6.7.2017 18:26

Tak rusáka mám ještě v zemi, ale o víkendu taky půjde ven. Měla jsem nasazený ještě nějaký španělský z marketu, už jsem ho sázela třikrát nebo čtyřikrát (z vlastní sadby), za normálního roku to byl paličák, letos květy nevyhnal a už čtrnáct dní je sklizený, normálně byl kolem desátého července... Sucho strašné, v trávníku dvoucentimetrové praskliny, zvadlé stromy a keře, zaschlé maliny, kanadské borůvky...

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 45.252 (?), 6.7.2017 18:43

No dobře sucho, ale předloni? bylo ještě větší sucho a česnek byl +/- normálně průměrný... ledaže, je už půda KO totál a pokud bude další nebo přesdalší rok podobný, čeká nás "Sicílie" nebo rovnou Sahara. Já si to neumím stále vysvětlit, ale je pravda že usychá už i roky se držící nemocná stará jablon. Ono se celkově báječně daří chorbám a škůdcům v těch teplech a většinou málo mrazivých zimách(kromě poslední) viz. přemnožení hrabošů.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
ivap - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (754) - 243.114 (?), 6.7.2017 18:52

To sucho letos nastalo dříve skoro o dva měsíce.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
host - 248.116 (?), 6.7.2017 21:40

U nás se zalévá, ale letos s kým jsem mluvila, tak si stěžuje na mizerný česnek, i ti, co ho mívali vždy ukázkový. A prakticky ho všichni sklízeli cca o 14 dnů dříve, než obvykle...             Lída

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
KUKY - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4458) - 38.136 (?), 6.7.2017 21:51

U mně to vypadá dobře, pár vzorků jsem už vytáhl. Karla budu sklízet asi o víkendu, Slavin si ještě počká minimálně týden.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Daník - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (789) - 100.59 (?), 6.7.2017 22:00

U mne taky vypadá malý, zatím jsem sklidil jen řádek s průměrem cca 5cm. A to na ostravsku letos pršelo dosti, podstatně pravidelněji než v předešlých letech. V červnu se také na některých rostlinách objevilo fusarium a to střídám poctivě záhony, vybírám sadbu pod drobnohledem a mořím Sulkou a Rovralem. Dostane starý kompost, na jaře síran amonný či ledek...  Nevím, co ještě by chtěl, snad lehkou půdu, ale tu nedosáhnu nikdy. (Dukát, Unikát, Štěpán a směs od Kozáka.)

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 104.15 (?), 6.7.2017 22:38

Z jesennej vysadby som minuly vikend vykopal Anton, Lukan a Vekan. Je to zhruba o tych 10-14 dni skor ako po minule roky. Velkostovo ale urcite nesklamal, skor mierny nadpriemer. Dazda bolo malo, ale cesnak bol primerane, zato nie prehnane, polievany. Urcite vsak zavazi ze poda je tu tazsia, spodna voda max 2m pod povrchom a bol sadeny hlbsie (+- 8 cm pody nad strucikom). Japo 2 z jarnej vysadby je este zeleny, ale najneskor do 2 tyzdnov tiez pojde von. O tyzden asi pojde aj Benatcan z jarnej vysadby. Tam ale bola urcite chyba aj v nie velmi kvalitnej sadbe a bol z jari malo polievany. Vzhladom na to, ze mal male struciky, vytvorili sa len slabsie rastliny. S jarnou vysabou som skoncil. Oproti jesennej prinasa takmer same nevyhody.  Benatcan a Japo 2 budem sadit uz len spolu s jesennymi odrodami.

Moreny sulkou bol len Benatcan, lebo bol kupovany a nechcel som si dovliect nejaky bordel. Inak ziadna chemicka ochrana ani hnojenie.

Trnavsko, 145 mnm

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3,  4   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika