Semena česneku 2020



Stránky: 1,  2   
Lysenko - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (180) - 54.174 (?) 
4.1.2020 16:33, zobrazeno: 5464x

Rád bych tu popsal aspoň základní body letošního pokusu k získání semen česneku. Loni jsem byl už opravdu hodně blízko, tak věřím, že to letos dopadne. Protože v našich podmínkách je největším nepřítelem počasí, srovnal jsem klimatické křivky několika míst, z nichž o některých je známo, že tam byla semena česneku opakovaně získána. Oproti Střední Asii nám u nás chybí strmý nástup teplot na jaře a tím rychlý vývoj ke květu. Oproti úspěšným pěstitelům v Severní Americe nám tu chybí mírný průběh zimy, která umožní vývoj rostlin. A Středomoří je klimaticky úplně jinde. Naštěstí ty rozdíly nejsou tak velké, aby s tím nešlo něco udělat. Letos cítím, že by to mohlo vyjít.

Adresa příspěvku
Připojit reakci   
stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   
Lysenko - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (180) - 238.28 (?), 11.1.2020 11:19
Pokus o získání náskoku oproti normálnimu vývoji.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
driver240 - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (134) - 56.93 (?), 11.1.2020 19:49

Fandím Vám a doufám, že další výsledky budet taktéž prezentovat! :-D

Dnes při úklidu jsem objevil pár paliček "řeckého" česneku, tak jsem je fouknul do hlíny na zahradě, tak jsem zvědav, jestli z toho něco bude.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Lysenko - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (180) - 238.28 (?), 11.1.2020 20:42
Snad z nich nevyroste háďátko. Radši takovéhle neznámé rostliny sázím do květináče. Ale z Řecka můžete můžete mít i nějaký zajímavý kousek. Přibližně do půlky února je ještě čas, den je dost krátký na nějaký růst, potom se pokusím kytky rychlit a vyhnout se etiolizaci.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
Lysenko - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (180) - 238.28 (?), 1.2.2020 9:28
Mírný náskok ve vegetační sezóně. Většina rostlin ve stadiu 2-4 listů.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
Lysenko - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (180) - 238.28 (?), 1.2.2020 13:27
Přikládám to srovnání




Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
Lysenko - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (180) - 238.28 (?), 10.2.2020 21:20
Havran ukazuje svoji známou náchylnost ke žloutnutí špiček listů jako reakci na vnější stres. V tomto případě šlo o přenesení několika kytek dovnitř k přirychlení na okně. Začal žloutnout a chvíli nevypadal nic moc, aby pak během 3 dní rychle povyrostl




Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
Lysenko - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (180) - 238.28 (?), 10.2.2020 21:26
Ivan se zdá být odolnější

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 86.177 (?), 12.7.2021 17:38

Dobrý den, chtěl bych se pouze dotázat, jaké metody vám pomohly v roce 2020 k vypěstování semen česneku. Všiml jsem si vašich poznatků i v jiné diskuzi (Česnek ze semen), kde jste nejprve krásně vysvětloval teorii o pěstování česneku tak, aby vytvořil alespoň nějaká semena. V druhé zmiňované diskuzi se jednalo o rok 2019, kde jste byl velice blízko od požadovaného cíle, a proto bych se rád zeptal, co byl v roce 2020 rozdílný faktor, zda se jednalo o předpěstování v lednu a únoru (které zmiňujete níže) nebo zda jste uplatnil i jiné metody, které jste navrhoval jako potenciální řešení právě v druhé diskuzi (např. pravidelné rošení, či hnojení a další). Letos se totiž snažím i já dosáhnout alespoň nějaké úrody semen česneku, a proto by se hodila každá rada navíc, jelikož pokud by to vyšlo, lze v budoucnu např. darovat semínka i dalším a tím se pokusit vytvořit česnek, který bude rok od roku lépe vytvářet semena, čímž se otevírá možnost pro generativní šlechtění (např. nové krajové odrůdy). Musím se ale přiznat, že na fóru zahrada.cz jsem poprvé, a proto nevím, zda se Vám moje reakce nějak zobrazí či zda ještě občas zajdete na toto fórum. Děkuji za jakoukoliv odpověď.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 54.174 (?), 21.7.2021 16:10

Dobrý den,

Myslím, že hlavní faktory jsou postupem času lepší zvládnutí odebírání pacibulek z květů, taky zvýšení počtu pokusných rostlin a možná taky rozšíření sortimentu odrůd. Moje semena nakonec nevyklíčila, snad letos uzrají další.

Ono se to nezdá, ale pečlivé orýpání květenství od pacibulek vyžaduje cvik, sám letos vidím, jak to jde zase o něco lépe, třeba někdo šikovnější to takhle zvládne napoprvé, ale kvítky česneku jsou velmi křehké.

Co se týká odrůd, moji současní favorité jsou Havran, Slavin, Mirka a Ivan. Nejslibnější mi přijde Ivan. každá z odrůd má nějaké nevýhody:

Slavin - je moc pozdní, tím se zkracuje doba na zraní semen při vhodné teplotě

Havran - je moc citlivý na podmínky, nejde moc pěstovat vevnitř, rád žloutne, ale zase kvete dřív, ochotně nasazuje k tvorbě semen

Mirka - jeví se mi pylově sterilní, potřebuje tedy plodnou odrůdu na opylení (ty ostatní)

Ivan - Výhody Havranu + mnohem větší odolnost, nechal se pěstovat na okně a dovést ke květnímu stvolu koncem dubna.

Připravte se, že to je běh na dlouhou trať, kdyby to bylo jednoduché, byl by jich plný svět.

Ještě možná jeden faktor - přešel jsem víceméně na sklizeň květních stvolů a jejich držení v nádobě s vodou, do které přidávám cukr. To snad umožňuje lepší výživu květů.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika