Kroucení natě cibule



Walter - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1252) - 168.18 (?)
4.6.2016 13:33

Tak všechno je jinak, minimum chemie nezapůsobilo dostatečně a škody způsobené vrtalkou budou mnohem větší, než se původně zdálo. Zasadil bych sazečku znovu, ale není kam.

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
Stránky: 1,  2   
bohous - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (144) - 34.135 (?), 1.6.2016 10:27, zobrazeno: 41584x

Dobrý den, již několik let mám problémy s kroucením cibulové natě - viz foto. Rostliny následně přestávají růst a někdy hnijí. Místo pro výsadbu i sadbu sazečky měním, letos jsem proti květilce až do začátku května nechal záhon zakrytý bílou folií. Kroutit se to začalo asi v polovině května, nejvíce teď po deštích. Herbicidy nepoužívám, hnojím cereritem, kompostem a někdy trochu koňským hnojem. Neporadil by někdo? Děkuji moc. Bohouš.

Kroutění natě cibule
Kroutění natě cibule
Adresa příspěvku
Připojit reakci
   
Walter - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1252) - 168.21 (?), 1.6.2016 11:08

Vrtalka pórová. Má dvě generace, v prvé škodí koncem dubna a v květnu. Tak to byste musel mít záhon s cibulí zakrytý bílou textílií ne do začátku, ale až do konce května. Protože cibuli také pěstuji, vím, že nať je teď už půl metru vysoká a neumím si představit, jak bych na ní textílii bez poškození natě při silném větru a průtržích mračen udržel. Podle mého máte jen dvě možnosti: užít v době kladení vajíček vrtalkou doporučenou chemii, na což už je podle vaší fotky pozdě nebo napadenou cibuli zlikvidovat a vysadit cibuli v tuto dobu ještě jednou a vyhnout se tak prvnímu náletu škůdce. Jinak na wikipedii je docela dobrý popis. Ani já nemám chemii v oblibě, ale když nic jiného nezbývá,...Letos jsem užil Decis, ale na 10m2 jsem spotřeboval jen asi 0,5l roztoku, minimum roztoku postřikovačem ke krčku každé rostliny. Výsledek je zhruba jen desetina napadených, což považuji za úspěch.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
Walter - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1252) - 168.18 (?), 4.6.2016 13:33

Tak všechno je jinak, minimum chemie nezapůsobilo dostatečně a škody způsobené vrtalkou budou mnohem větší, než se původně zdálo. Zasadil bych sazečku znovu, ale není kam.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Walter - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1252) - 168.21 (?), 26.6.2016 19:23

Tak vše je opravdu jinak. To absolutní minimum decisu zapůsobilo zřejmě dostatečně a cibuli mám konečně po letech vynikající. Kroucení přestalo, zlikvidoval jsem tak desetinu. Nať teď drží, ještě nelehá a cibule už přes 5cm.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 248.55 (?), 1.6.2016 11:59

Netkanka chrání jak před květilkou, tak vrtalkou. Přikrývám hned po výsadbě, mezi přikrytím 1x vypleji a navolním textilku, odkrývám koncem května (cca 25.5.). Začátkem června stříknu proti plísni.           Lída

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
Walter - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1252) - 168.21 (?), 1.6.2016 13:13

A nemáte paní Lído nějakou fotku záhonu z konce května, když máte cibuli ještě zakrytou?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 248.55 (?), 1.6.2016 22:31

Bohužel ne. Nenapadlo mne fotit "cosi" přikryté netkankou. Ale normálně po výsadbě volně přehodím, kolem záhonu zatížím starými prkny. Netkanku si rostoucí cibule do určité míry zvedá sama. Když má tak cca 20cm, odkreju, vypleju, zas volně přikreju a zatížím kolem prkny... Kolem toho 25.5. to všechno sundám.          Lída

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 99.5 (?), 2.6.2016 14:12

Už mockrát jsem uvažoval, že udělám něco podobného jak paní Lída. Nenašel jsem odvahu, nedovedu si totiž představit, v jakém stavu by cibule byla kolem 25.5. pod tou folií. Zajímalo by mne, jak netkanka "nepoškodí" cibulovou nať vyrostlou bez netkanky cca 40 cm. Jakou používáte netkanku? Nešlo by udělat snímek právě odkryté cibule? Děkuji, Zdraví Vás zahradník Jiří

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
Walter - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1252) - 168.18 (?), 2.6.2016 14:38

Tak asi by to chtělo udělat tunel položený třeba po metru na roxory ohnuté do oblouku. Ale s upevněním k zemi po obou stranách a výškou cca. 60cm pak nebude při obvyklé šířce netkanky 160cm záhon širší, než 80cm, což není nijak moc.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 248.55 (?), 2.6.2016 23:29

Po odkrytí je nať částečně ohnutá, během cca tří dnů se ale normálně narovná. Sem tam nějaký list je nalomený, ale to je zřejmě tím, že občas mi přes přikrytou cibuli přeběhnou kočky, Mourin ji letos i honil, jak se hýbala větrem wink. Používám normální bílou, silnější i slabší, jaká mi kdy zrovna na cibuli vyjde (pokud se zjara čekají mrazíky, tak ji používám i jinam). Ona je lehoučká, cibule si ji v pohodě nadzvedne, jen musí mít nechanou vůli na délku i šířku záhonu. Jestli tam zítra půjdu a vzpomenu si, tak ji vyfotím.            Lída

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika