Co robit aby som mal konecne normalnu cibulu



solide - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (412) - 78.100 (?)
1.4.2018 9:20

Presvedcili ste ma ze to este tento rok skusim a dam vediet.

Skusim si od kazdeho nieco zobrat. Pohnojim podu, teraz, siranom a liadkom amonnym, koľko by ste radili na 2x3 m?sadzacky dam na dva tyzdne do tepla "odpocinut" a za dva tyzden si pripravi hriadky podla Standu. Asi sa uz teraz neoplati siat semienka, kedze je zaciatok aprila, ze? 

A co sa tyka vynosnosti a ci sa to oplati, ani zdaleka to u mna nie je o nejakej vynosnosti, lebo plodiny kupene v obchodaku v akcii su podstatne lacnejsie, ako tie, co si ja dopestujem na chate, kde dochadzam a vacsiu cast urody rozdam. Zena mi hovori ze som sibnuty, ale mna to neuveritelne bavi, a mat ten pocit, ze to som si plodiny vypestoval sam, aj ked nie su vzdy take pekne ako v obchode, je pre mna velmi prijemny a rozdavam to po rodine, kamaratoch. Je to pre mna uzasny relax, ale na druhej strane ma potom trapi, preco to nejde. Je to asi neustaly boj a je to fajn, ze nie vsetko je zadarmo-:)

Dakujem za vase rady, mili priatelia a prajem vsetkym, zanietenym zahradkarom, podobne, "postihnutym" ako ja,  prijemne, velkonocne sviatky -:) Jano

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  1,  2,  3,  4,  5   
         
solide - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (412) - 78.100 (?), 1.4.2018 9:20

Presvedcili ste ma ze to este tento rok skusim a dam vediet.

Skusim si od kazdeho nieco zobrat. Pohnojim podu, teraz, siranom a liadkom amonnym, koľko by ste radili na 2x3 m?sadzacky dam na dva tyzdne do tepla "odpocinut" a za dva tyzden si pripravi hriadky podla Standu. Asi sa uz teraz neoplati siat semienka, kedze je zaciatok aprila, ze? 

A co sa tyka vynosnosti a ci sa to oplati, ani zdaleka to u mna nie je o nejakej vynosnosti, lebo plodiny kupene v obchodaku v akcii su podstatne lacnejsie, ako tie, co si ja dopestujem na chate, kde dochadzam a vacsiu cast urody rozdam. Zena mi hovori ze som sibnuty, ale mna to neuveritelne bavi, a mat ten pocit, ze to som si plodiny vypestoval sam, aj ked nie su vzdy take pekne ako v obchode, je pre mna velmi prijemny a rozdavam to po rodine, kamaratoch. Je to pre mna uzasny relax, ale na druhej strane ma potom trapi, preco to nejde. Je to asi neustaly boj a je to fajn, ze nie vsetko je zadarmo-:)

Dakujem za vase rady, mili priatelia a prajem vsetkym, zanietenym zahradkarom, podobne, "postihnutym" ako ja,  prijemne, velkonocne sviatky -:) Jano

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 153.9 (?), 1.4.2018 10:01

A co sa tyka vynosnosti a ci sa to oplati, ani zdaleka to u mna nie je o nejakej vynosnosti, lebo plodiny kupene v obchodaku v akcii su podstatne lacnejsie, ako tie, co si ja dopestujem na chate, kde dochadzam a vacsiu cast urody rozdam. Zena mi hovori ze som sibnuty, ale mna to neuveritelne bavi, a mat ten pocit, ze to som si plodiny vypestoval sam, aj ked nie su vzdy take pekne ako v obchode, je pre mna velmi prijemny a rozdavam to po rodine, kamaratoch. Je to pre mna uzasny relax, ale na druhej strane ma potom trapi, preco to nejde. Je to asi neustaly boj a je to fajn, ze nie vsetko je zadarmo-:)

To je krásně napsané yes

S tou výsadbou sazečky už bych moc neváhal, odpočinutá už je určitě víc než dost. V obchodě byla v teple dost dlouho. Na Záhoří už je na výsadbu nejvyšší čas, jinak opravdu hodně půjde do květu.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
konvalinka - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1285) - 240.228 (?), 1.4.2018 10:16

Ještě dodám, že krom sazečky, sázím i cibuli ze semene a to červenou. No a lahůdkovou k nakládánísmiley Bentonitem(kočkolitemwink),,hnojím" zahradu takésmiley

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 236.1 (?), 1.4.2018 10:42

Půda při přípravě k výsevu či výsadbě cibule by něměla být zryta příliš hluboko. Tak na půl rýče.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
konvalinka - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1285) - 240.228 (?), 1.4.2018 11:33

Proč? Platí to všeobecně, nebo jen pro ty, co mají vysýchavou písčitou půdu? Já mám celé políčko zoráno traktorem. Kdyby se nezoralo, není šance se s hlínou na jaře domluvit, byl by to beton. Teď se to pojezdí dvakrát-třikrát rotavátorem a teprve se do toho dá něco zasadit... Přesto, když vidím, jakový materiál mají sousedé v jiných částech vesnice, tak se musím jen ušklíbnout... to se to sází, půda jak popílek, žádná hrudka větší než hrášek... Ne, já jim to přeju, také na ní makají už léta, léta ji zvelebují. Jen bych toho chtěla také někdy dosáhnoutsmiley

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Standa_HK_ - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1484) - 248.224 (?), 1.4.2018 12:00

Čím méně půdu zpracujete, tím lépe má cibule "zimní vláhu" dostupnou přes kapiláry. Přílišné zpracování kapiláry poruší. Při sázení do lůžka z lepší zeminy je potřeba to porušení kapilár dohnat utažením tou lopatou a prolitím zálivkou.

Při pozdní výsadbě je lepší výsev než sazečka. Sazečka pozdě sázená a příliš velká běží do květu. Z výsevu cibuloviny do květu neběží, protože neměly období klidu (dormance) a v podpučí nejsou tak založeny příslušné "květní pupeny". cibule je prostě dvouletka (týká se i pažitky). Sazečku si doma dopěstujete tek, že nasejete semínko více nahusto a případně o měsíc později než pro sklizeň z přímého výsevu.

SfK.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
konvalinka - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1285) - 240.228 (?), 1.4.2018 13:59

Jo, jo, vím, všude se to o kapilárách píše... To ale asi píšou ti, co nikdy nepracovali s těžkou půdou. Jak jsem psala, nikdy se mi nestalo, a pokud pamatuju, ani u rodičů jsem si nevšimnula, že by sazečka někdy vyhnala do květu. U nás se to nestane. Vždycky zajde dřív, než by měla šanci. Nejspíš. proto jsem se divila těm zeleným natím u vyvěšené cibule Lídy. U nás leží v srpnu jak mrtvoly na záhonu se suchýma natěma. Jak taky jinak, když většinou minimálně dva měsíce nekapnenoA když byla chladná deštivá léta(kdysi v pravěkuwink) asi zašla na nějakou plíseň, ale vždycky ležela, žluté seschlé natě.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Standa_HK_ - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1484) - 248.224 (?), 1.4.2018 14:29

Aby sazečka běžela do květu, je potřebná nějaká minimální velikost. V době bezvýhradné platnosti státních norem se tak nestalo, aby sazečka co jde do prodeje nebyla dost drobná (zpravidla měla kolem 2g a tudíž v 0,5 kg sáčku jich bylo od 241 do 260 kusů). Nyní již normy mají formu doporučení a tak se lze setkat se sazečkouo velikosti 5g (v 0,5kg je jich od 91 do 110 kusů). Pro obchodníka je to lepší. Na to aby jste vypěstovali určitý počet cibulí (zpravidla je konzumní velikost 8ks do 1 kg) potřebujete až trojnásobné množství sazečky. Cibule ze sazečky je méně odolná stresu, při suchu či přílišném vlhku rychleji zastavuje růst a nebo dokonce "odeje".

Jinak osobně pěstuji cibuli ze semene získaného z vlastní sklizně. Je to potomstvo z volného křížení mezi Všetanou a odrůdou Tandem. Protože osivo si docela dlouho drží klíčivost, nechávám do květu vyběhnout veklou cibuli/sazečku zpravidla jedenkrát za 4 roky.

SfK.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Hospůdka na mýtince - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (105) - 38.61 (?), 1.4.2018 16:36

Vlastní semena jsem zkoušel několikrát, zpravidla jsem někam zapíchal nespotřebovanou cibuli z loňska. Nechal jsem ji dozrát, na jaře lehce rozhodil po záhonu a přejel hráběmi. Buď byl plevel rychlejší, nebo ptáci. To jsem nezjistil. Našel jsem jen několik nitek, které zase něco sežralo. Jen když jsem semena dal nahusto na kousek záhonu, vyrostla mi sazečka. Bylo mi líto (rozuměj jsem líný) ji protrhat.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 225.115 (?), 1.4.2018 18:13

Po několika deštivých letech, kdy nám cibule ze sazečky několik roků po sobě velmi plesnivěla, jsme zkusili vyset semínka. Byly to odrůdy ze Sema, tuším Dagmar, Lucy? a šalotka Ambition. Vysévali jsme velmi časně na jaře, což u nás bylo někdy koncem března, hned jak slezl sníh. Půda jílovitá. Vysévali jsme semínko po semínku v asi deseticentimetrových rozestupech. 

Vyklíčila snad všechna semena a tak nádhernou a zdravou cibuli jsme do té doby nikdy nesklízeli. Potom začala být sazečka ke koupi v marketech a zvítězila lenost. Takže už zase pěstujeme ze sazečky a vzhledem k počasí posledních roků bez problémů (v jílovité půdě).

Na zahradě v "pískovišti" máme obdobné problémy jako zadavatel a určitě vyzkoušíme rady z této diskuze.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3,  4,  5   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Cesta z litého betonu8:34
Husqvarna 36. - zapalování17.4.2024
Ako očistiť zalakované časti?14.4.2024
Cesta z litého betonu13.4.2024
Motorova pila stihl 02813.4.2024
Kouří do místnosti12.4.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika