Co robit aby som mal konecne normalnu cibulu



Hospůdka na mýtince - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (105) - 38.61 (?)
31.3.2018 19:55

Mám těžkou jílovitou zeminu 550 m.nm. a cibule ze sazečky je jedna z mála plodin, která mi opravdu dobře jde. Na jaře zasadím, zpravidla nepleji a koncem léta sklízím obří cibuli. V písčité půdě a dle popisovaného vývoje předpokládám nedostatek vláhy v době před Medardem, nebo i později. Trochu pomůže kompost, respektive organické zbytky.

Sám vytvářím záhony, zpravidla vyvýšené, ohraničením budoucího záhonu cihlami, trámy a pod. Pak navozím posekanou trávu, piliny, větve atd. Vršek pohodím zeminou z krtinců. První rok brambory, tykve, dýně. Druhým rokem po přerytí se dá pěstovat cokoli.

Sám pěstuji výhradně Všetanu, v lískách nebo papírových bedničkách od zeleniny mi do jara v garáži vydrží. Důvod je ten, že dokud jsem pěstoval nebo kupoval Stuttgartskou, nikdy jsem u krájení cibule nebrečel. Teprve Všetana mi připomněla dětství a brečím u ní rád. Ta síla je neuvěřitelná. Je to stejný rozdíl, jako mezi českým, čínským a španělským česnekem. Samozřejmě to asi také souvisí s obsahem síry v půdě, ale v mých podmínkách je Všetana na guláš nepřekonatelná.smiley

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  1,  2,  3,  4,  5   
                     
host - 165.66 (?), 31.3.2018 17:05

Doporučované položení na pár dní na záhoně neprovádím, protože by tam už druhý den nebyla.

to co je za skodcov<?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 248.199 (?), 31.3.2018 20:07

Takovému zmizení hotové cibule se říká "polní pych" wink. Škůdci obvykle prostřihnou plot...           Lída

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 243.114 (?), 31.3.2018 10:27

Cibuli nechávám viset, začne vyrůstat velmi pozdě a moc se nekazí.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 188.156 (?), 31.3.2018 10:55

Cibula sa mi tiež moc nedarila tak som šiel nato sposobom pokus omyl.Po rokoch pokusoch dnes sadim len odrodu študgardska bohato zalievam a dva krat striekam vnat proti pliesni.Teraz som z urodou už roky spokojny.Miroslav.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
host - 33.3 (?), 31.3.2018 20:15

Ja pestuji cibuli podle  casopisu receptar  uz 10roku   v unoru  koupim sazecku  kterou dam do misky a ulozim do teple misnosti ja ji davam k blizkosti plynovemu topeni   ona mirne zmekne a to je dobre je to uplne jedno jaka je to odruda   na podzim zryji zahon bez hnoje    na jare 14dnipred vysadbu rozhodim siran   amonny a siran draselny ale primerene a zasadim cibuli 1cm pod pudu zalevam pokud je sucho      plisen cibulova to je zas jina kapitola       a jeste jeda pripominka cibule sazecka se musi nasadit do konce dubna cim spic tim lepe jinak pozdeji vyrusta do kvetu       vasek

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 248.199 (?), 31.3.2018 12:48

Konvalinko, také po důkladném usušení odstraním nať (jen rukou, pokud je opravdu suchá, jde to dobře), sloupne se i horní špinavá slupka a většina kořínků. Ukládám na lísky max. ve dvojité vrstvě a dávám do panelákového sklepa - ideální je nevytápěná místnost s teplotou 5-10 stupňů.     Lída

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
Hospůdka na mýtince - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (105) - 38.61 (?), 31.3.2018 19:55

Mám těžkou jílovitou zeminu 550 m.nm. a cibule ze sazečky je jedna z mála plodin, která mi opravdu dobře jde. Na jaře zasadím, zpravidla nepleji a koncem léta sklízím obří cibuli. V písčité půdě a dle popisovaného vývoje předpokládám nedostatek vláhy v době před Medardem, nebo i později. Trochu pomůže kompost, respektive organické zbytky.

Sám vytvářím záhony, zpravidla vyvýšené, ohraničením budoucího záhonu cihlami, trámy a pod. Pak navozím posekanou trávu, piliny, větve atd. Vršek pohodím zeminou z krtinců. První rok brambory, tykve, dýně. Druhým rokem po přerytí se dá pěstovat cokoli.

Sám pěstuji výhradně Všetanu, v lískách nebo papírových bedničkách od zeleniny mi do jara v garáži vydrží. Důvod je ten, že dokud jsem pěstoval nebo kupoval Stuttgartskou, nikdy jsem u krájení cibule nebrečel. Teprve Všetana mi připomněla dětství a brečím u ní rád. Ta síla je neuvěřitelná. Je to stejný rozdíl, jako mezi českým, čínským a španělským česnekem. Samozřejmě to asi také souvisí s obsahem síry v půdě, ale v mých podmínkách je Všetana na guláš nepřekonatelná.smiley

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
konvalinka - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1285) - 240.228 (?), 31.3.2018 21:30

U nás se také sází jen Všetanasmiley Nevím, jestli už někdo prováděl pokusy i s jinou, zkusím se poptat sousedů, ale Všetana je jistotayes Jinak... nejsem si tedy úplně jistá, jestli zasázím sazečku do konce dubna...? Teď pár suchých let po sobě asi ano, ale když byl v zimě sníh a mokré jaro, do naší jílovice se nikdo nedostal nejmíň do poloviny května. Nikdy jsem nezažila, že by hnala do květu, ani jedna. Průmyslovými hnojivy nehnojím.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
Standa_HK_ - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1484) - 248.224 (?), 1.4.2018 8:15

Vždy je lepší pěstovat cibuli ze semene. V případech, kdy nejde dopěstovat ze sazečky a také v případech, kdy je to prostě ekonomicky výhodnější.

Při pěstování ze semene není sice výsledek tak velikostně vyrovnaný, protože tam kde je porost hustší ta cibulka prostě v konkurenci ostatních nenaroste. Mezním případem je pak pěstování sazečky, kdy nevyjednocené rostlinky jsou tak hustě, že naroste jen malá sazečka a malé perlové cibulky k nakládání do octa.

Ve vašem případě bych si nechal udělat rozbor půdy. Na Břeclavsku (pokud máte v profilu správně uvedeno) jsou písčité půdy zpravidla i zasolené. Pokud by tomu oprvdu bylo tak, cibuli by se tam nedařilo ale celer při vydatné a pravidelné zálivce by byl excelentní. Za předpokladu, že půda je jen ve Vašem případě příliš písčitá, zkusil bych cibuli pěstovat ve vylepšených řádcích "ala vyvýšený záhon". Nejprve bych udělal rýhu jak na sázení brambor (15 cm širokou a 10 cm hlubokou). Na její dno bych zahradní kopatkou dal na každá běžný metr řádku cca 0,5 kg bentonitu (kočičí stelivo z Kauflandu, Tesco nebp Albert za 29Kč/5kg) polévkovou lžíci síranu amonného, polévkovou lůžíci síranu draselného a 2 čajové lžičky superfosfátu. Pak bych zbytek rýhy vyplnil kupovaným nebo vlastním dobře vyzrálým zahradnickým kompostem (tzv tříletým) v množství od 5 do 10 litrů na běžný metr řádku. Narýsoval linku podle které bych nasel cibulové semínko. Navrch bych rozprostřel cca 1 cm tlustou vrstvičku původní zeminy dočasně vyhrnuté při hloubení rýhy do stran. Nakonec je potřeba vše válcem nebo lopatou utáhnout a zalít, aby semínka měla k dispozici kapilárně vedenou vláhu. Na dostatečné provlhčení 10 m řádku zalévaného v šíři 0,3 m potřebujete každý týden 3 desetilitrové konve vody (nebo ekvivalent v 10 mm srážek). To hnojivo musí být vždy v síranové formě, aby cibule byla vždy ostrá (základem molekuly silic je síra). I Štutgartská při nedostatku síry a nadbytku dusíku je špatně sladovatelná, měkká a nepálivě sladká.

Pokud cibule v průběhu vegetace vykazuje známky nedostatku dusíku, řeší se jen akutní deficit (nikoliv půdní zásoba) hnojením na list. To provedete při padání večerní rosy postřikem 5% roztokem močoviny. Močovina je cibulí přijímána nejlépe právě v době nočního orosení a jen v množství, které je potřeba pro tvorbu nové listové hmoty a neukládá dusík nadměrně do zásobních pletiv vlastní cibule. Při pěstování na objem tržní produkce (opak vlastní spotřeby) je možné deficit dusíku řešit i ledkem vápenatým, ale ten je při příjmu kořeny rovnoměrně uložen jak do nově vytvářené listové plochy, tak i do suknic cibule.

SfK.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
Standa_HK_ - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1484) - 248.224 (?), 1.4.2018 8:38

Kalkulace

Na 10-20 kg cibule potřebujete 10 m řádku. Na to potřebujete za 29Kč 5 kg steliva a 75 litrový zahradnický substrát za 150Kč Dále potřebujete cca za 100Kč hnojiva (sírany+superfosfát). Nezapomenout musíme také na cibulové semínko, kterého budeme potřebovat cca za 20 Kč (sazečky za cca 50-70Kč).

Suma sumárum je to za 300 Kč  ==>  v zelenině vyjde na stejné peníze dvojnásobné množství konzumní obyčejné a přibližně stejné množství té v bio kvalitě. Opravdu chcete mít VLASTNÍ cibuli?

...

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3,  4,  5   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Podklad dlažby na terasu22.4.2024
Výběr hliníkové pergoly od A do Z22.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika