Co robit aby som mal konecne normalnu cibulu



host - 153.9 (?)
30.3.2018 19:55

A ještě asi pomůže hnojení na list - Kristalon. Na cibuli nevyzkoušeno - právě mě to napadlo laugh, ale česnek to vloni velmi ocenil.

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  1,  2,  3,  4,  5   
         
bunny - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (813) - 67.176 (?), 30.3.2018 11:53

a možno skúsiť rôzne odrody. napr. u mňa v "himalájach" sa darí najmä odrode "sturon", je veľká, zdravá a dobre skladovateľná (mám ju ešte teraz). skúšam vždy aj iné odrody, ale veľkosť je polovičná... 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
konvalinka - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1285) - 240.228 (?), 30.3.2018 14:19

Ještě dodám, že v naší rodině(jak koukám, na rozdíl od Lídy) se cibule sbírá se záhonu, až má úplně ležící nať, víceméně suchou(někdy není ani za co ji vyvázat)

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 248.199 (?), 30.3.2018 19:07

Konvalinko, já ji sbírám, když si až na pár posledních kousků lehne nať, těch pár posledních seberu dodatečně. Když změkne v krčku a lehne, tak už stejně nepřirůstá. A navíc pak u nás většinou začíná pršet...   Lída

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 153.9 (?), 30.3.2018 19:45

Máme ten samý problém, po letech pěstování v jílovité půdě jsme teď přešli na písčitou jihomoravskou naplaveninu. Už tři roky máme s cibulí stejný boj - zelené hnojení, hnojení - cibule po bramborech... nic nepomáhá. Soused přes plot sklízí ale cibuli nádhernou, takže chyba je na naší straně plotu.

První sousedská rada zněla - sadit sazečku stejně hluboko jako česnek.

V jílu sadím do půlky, tak aby cibulka koukala - takže docela změna. V jílu by mi všechny cibule uhnily. V písku uschnou. Zejména poslední léta se cibule na povrchu půdy spíš upekly než aby rostly. Pěknější byly jen těsně u sousedova plotu, protože je tam občas pokropil při zalévání svojí zahrady. My jsme sice zalévali, ale ne každý den, protože máme zahradu z ruky.

Takže zalévat a asi hodně. (nebo záhonek ve stínu stromu, na vlhčím místě...)

No a vyhnojenost půdy určitě hraje svoji roli - začali jsme sypat do půdy rohosku a cokoli, co se snadno nevyplaví, protože v tom písku prostě všechny živiny odtečou. Soused hnojí svoji zahrádku už čtyřicet let, my začali před třemi lety - máme co dohánět.smiley

Výsledek? Vloni už jsme měli cibule skoro tři centimetry v průměru crying laugh

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 153.9 (?), 30.3.2018 19:55

A ještě asi pomůže hnojení na list - Kristalon. Na cibuli nevyzkoušeno - právě mě to napadlo laugh, ale česnek to vloni velmi ocenil.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
konvalinka - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1285) - 240.228 (?), 31.3.2018 7:58

Ještě dotaz trošku od tématu - jak cibuli dál skladujete? U nás se vyvěsí jako má Lída, pak před zimou odřežou natě(spíš ty zbytky) a uloží do přepravek. Letos jsem se poprvé na to vykváknula a nechala viset... poprvé mi snad neuhnila ani jedna, zatím na nich nejsou ani náznaky vyrůstání. Jen nevím, jestli to není jen náhoda, třeba vlivem teplot letos (a také tam kde visí, je-bylo celou zimu chladněji než tam, kde by byla skladovaná)

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
solide - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (411) - 78.100 (?), 31.3.2018 8:57

uf, tak teraz som z toho jelen.

1/Ma zmysel teraz este sadit cibulu zo sadzacky, kedze som podu na jesen nepripravil? 

2/Kedze cibula nema rada priame hnojenie, asi teraz nie je dobre dat do pody granulovany, kravsky, alebo konsky hnoj a potom sadit?

3/ Co sa tyka hlbky sadenia, sadil som hlbsie, aj plytsie, ako som napsal vsetka krasne vzisla ale po cca 25 cm sa zastavil rast a cibula ostala taka. 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 153.9 (?), 31.3.2018 9:34

ad1 - ano

ad2 - ne 

ad3 - ta hloubka sázení má společné množství využitelné vláhy - na ten náš písek na jedné i druhé straně Moravy stačí jeden den slunka a horních 10cm úplně proschne. 

"Ze živin cibule vyžaduje především fosfor a draslík. Dusíkatá hnojiva by se měla používat opatrně, protože nadbytek dusíku v půdě zpomaluje zrání a cibule je při uskladnění méně trvanlivá. Je také velmi citlivá na chlór, proto je vhodné používat výhradně síran draselný, který obsahuje draslík v síranové formě, na rozdíl od draselné soli, která obsahuje draslík ve formě chloridové. Před setím nebo před výsadbou proto aplikujeme dávku 25g síranu draselného na 1m2."

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
host - 21.214 (?), 31.3.2018 10:11

Do písčité půdy je doporučována Všetana.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 248.199 (?), 31.3.2018 13:11

Táta u nás v písku dával Všetanu (mámě se lépe krájela), mně na stejném pozemku jde lépe Stuttgartská, déle vydrží i při uložení. Většinou ji sázím tam, kde byly dva roky jahody, předem nehnojím, nebo jen zeleným hnojením na podzim předem. Chce záhon na slunci, kde má možnost proudit vzduch (ne ve stínu za keři).  Sázím do řádků 20-25 cm vzdálených asi 10-11 cm od sebe (fakt má vliv na velikost, loni jsem ji dala o chlup blíž a byla menší) tak, aby špička byla těsně pod povrchem půdy. Když začne "píchat", přikryji bílou netkankou, po stranách zatížím prkny.(proti vrtalce). Nechám přikryté do konce května (mezitím 1x vypleju), pokud je sucho, zalévám. Když sundám textilku, 1x postříkám kuprikolem proti plísni. Zalévám, dokud roste, při dozrávání už ne. Jakmile se většina položí, vytahám, svážu a pověsím za chatu pod střechu. Doporučované položení na pár dní na záhoně neprovádím, protože by tam už druhý den nebyla... Usušenou očistím a uložím do lísek max. ve dvou vrstvách.            Lída 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3,  4,  5   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika