Choroba nebo škůdce česneku?



bohous - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (144) - 167.66 (?) 
28.10.2018 7:51, zobrazeno: 4405x

Zdravím všechny pěstitele česneku. Mohl by někdo poradit o jakou chorobu sklizeného česneku se jedná? Stroužky vypadají jako suché, žluklé až zahnědlé a to v celé palici - viz foto. Výsadba prosinec, sadba od renomovaného pěstitele, mořeno sulkou. Jak s tím bojovat? Děkuji.

Stroužky napadeného česneku
Stroužky napadeného česneku
Adresa příspěvku
Připojit reakci   
stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   
KUKY - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4458) - 38.136 (?), 28.10.2018 8:23

Pravděpodobně vlnovník česnekový. Pomohlo mu teplo po sklizni, při teplotách kolem nuly už nepracuje. Zdravější stroužky zpracovat (zmrazit, naložit do soli). Zmrazoval jsem vloni celé oloupané stroužky, letos jsem předpokládaný přebytek rozmixoval s olejem dal do sklenice také zamrazit. Olej údajně nezmrzne na kost, lze odebírat lžičkou. Ještě jsem to nezkoušel. Má se dát jeden díl česneku a dva díly oleje (objemové, hmotnostní???), tak jsem to dal tak nějak od oka. Slunečnicový nebo řepkový olej, olivový je prý pro tento účel moc aromatický.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 212.49 (?), 28.10.2018 10:15

Ano, údajně se má jednat o roztoče vlnovníka česnekového, který u nás donedávna nebyl a měl se tu dostat s dovozovým česnekem.

Ještě horší je skutečnost, že s každým rokem je napadení intenzivnější. Zprvu napadal jen některé odrůdy co mu chutnaly, a ty pak vydržely maximálně do ledna. Letos asi nevydrží ani do vánoc a navíc je napadená už i místní odolná odrůda paličák,,Rusák", který vydržel zpravidla skoro do další sklizně.

Sulka má roztoče zlikvidovat už po 2 hodinách, ale během vegetace je česnek znovu napaden. Nezbývá než skladovat při nízkých teplotách, ideálně klimatizovaný sklad, v suchu - aby nerašil. MH

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 89.203 (?), 6.11.2018 17:42

V letos sklizenem cesneku Karel IV jsou 1-2 strouzky v palici padeny vlnovnikem cesnekovym. Mate nekdo zkusenost zda se ty zdrave strouzky daji ted vysadit (samozrejme po moreni Sulkou)?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 58.231 (?), 6.11.2018 18:46

Po namoření Sulkou vysázejte i ty napadené.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 212.49 (?), 6.11.2018 19:28

V diskuzi u Kozáka - cesnek.cz to je vysvětleno. Po namoření se k výsadbě dají použít i ty mírně napadené, tzn. ještě bez výraznějšího seschnutí. MH

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika