Cesnek roste do nati



urodnepole - (1) - 159.36 (?) 
6.11.2011 1:49, zobrazeno: 14402x
dobry den, myslim si ze muj cesnek roste do mohutnych nati na ukor samotnych strouzku.Nekde jsem slysela ze se maji nate podvazovat. Prosim poradte Nedivte se ze pestuji ted cesnek, pisi z Australie. Diky za odpoved martina
Adresa příspěvku
Připojit reakci   
stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   
j3david - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (188) - 51.179 (?), 6.11.2011 5:55

No jestli to spíše nebude odrůdou česneku a obecne jinými klimatickými, půdními a ostatními podmínkami. Ono dávat rady do Austrálie na základě zkušeností z Česka asi moc nejde. Vždyť už jenom pěstování na severní moravě a v jižních čechách se liší. O podvazování natí jsem neslyšel = to by asi i na malém záhonu byla dost šílená práce. Vylamování květního stvolu ovšem smysl má.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 54.27 (?), 7.11.2011 15:34

Připojuji se k odpovědi pana Davida. Silné stvoly neznamenají, že by česnekové pálky musely být ve výsleku malé, je to pravděpodobně odrůdou (já vždy závidím - v dobrém - těm, co mají česněk krásný i nahoře), o podvazování jsem také neslyšela,  květní stvoly vylamovat samozřejmě, ponechat jeden, až se napřímí, je čas sklízet - rada ze "zahrady". Elena

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 170.26 (?), 26.11.2011 20:54

Dobrý večer.

K tomu, proč v Austrálii roste česnek do nati asi moc diskutovat nemůžu. Pravděpodobně má náramné podmínky (půda, teplo, vlhko, výživa). Mohutná nať by se měla obrazit ve výsledku, tj. v paličkách při sklizni. Mohutná nať by taky mohla být důsledkem nadměrné výživy dusíkem. I když pan Ing. Kozák někde psal, že česnek nelze předusíkovat.

Pocházím z vesnice v polabí a pamatuji si, že se tam česnek (nepaličák) zavazoval (ne podvazoval)  tak, že se všechny listy sevřely do ruky a zavázaly na volný uzel. Účel tohoto konání jsem nikdy nepochopil. Taky tam byly výživné půdy, tak snad to mělo způsobit zabrzdění růstu natě aby živiny působily na růst cibule.  Tak vyčkejte času a jaká bude úroda dejte vědět. Určitě to bude zajímat víc pěstitelů. Zdravím do Austrálie! Pavel Skála

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
jirilan - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (802) - 199.25 (?), 27.11.2011 9:51

Myslím, že česnek sílu ze stvolů využije v konci vegetace při zatahování do cibule. Z tohoto předpokladu by vycházely i větší stroužky. Pěstuji v Polabí a větší síla stvolů je dle mojí zkušenosti předpokladem pro větší velikost stroužků. Nakonec se tak chovají všechny cibuloviny.Třeba lilie.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 176.76 (?), 27.11.2011 21:36
Máte zaujímavý názor. Já sa naopak snažím brzdiť rast mohutného stvolu a akonáhle vykukne z listovej rúžice kvetný puk, nenechám ho vyrastnúť do výšky a nečakám na jeho vyzretie a skrútenie, ale hneď v zárodku ho vyštipnem. V priebehu niekoľkých dní odstránim takto postupne všetky budúce kvety a stonky. Na veľkosti palíc je to poznať. Ak som niektorého jedinca prehliadol a nechal kvet a stonek vyrastnúť, palica bola vždy malá v porovnaní s ostatnými. Paľo
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 77.249 (?), 4.7.2012 13:12

Pisatelka píše, že roste do natí - např Dukát při zálivce má letos natě 80cm vysoké a palice na stvolu 150cm nad zemí.Velké natě - velké cibule stvol ihned vylomit jak se objeví.Cibule jsou pak ještě větší.Česneku zdar PetrK

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
eva.neuwirthova - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (345) - 147.46 (?), 18.7.2012 8:52

Dobry den,
pokud vite, ze jsou palice opravdu male a jen nate jsou zelene, tak mate prehnojeno. Pokud je opravdu hodne dusiku, pak rostou hlavne do nate. Vlastni zkusenost

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 206.48 (?), 3.12.2012 16:45

Mily Australane,

to zalezi na jake rovnobezce  {latitude] jste.

jinak se pestuje v Cechach lat. 50, jinak na lat.  Vaseho australskeho pozemku. Pokud nejste na Tasmanii.

Optimum pro cesnek je lat. 37.  Rozmezi lat. 32 az lat. 45  - zkuste California Town Gilroy,  tam jsou profipestitele na lat. cca 38. Jen dobu vysadby musite obratit, protoze jste na jizni polokouli a Gilroy na severni..

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
zahrada.cz
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika