Česnek po zeleném hnojení (hořčice)?



host - 149.16 (?)
3.11.2019 8:45

Romane můžete přiblížit termíny výsadby česneku a výsevu svazenky. Zdá se, že ochrana vymrzající plodinou před mrazem a ve svahu proti erozi, může být efektivní.

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
Stránky: 1,  2   
Eiram - (6) - 241.197 (?), 29.10.2019 21:56, zobrazeno: 7074x

Zdravím všechny a prosím o radu, zda je vhodné sadit česnek do půdy, která byla oseta zeleným hnojením, a to hořčicí. Předem děkuji za radu. Marie

Adresa příspěvku
Připojit reakci
   
Optus - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (275) - 99.36 (?), 29.10.2019 22:39

To Eiram: pokud bylo zelené hnojení zapraveno do půdy do poloviny září, tak nevidím problém. Já dávám česnek do země ke konci listopadu a zelené zapravuji do země do konce září.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
Lysenko - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (180) - 54.174 (?), 30.10.2019 10:36
Jediným problémem by mohl být stupeň rozložení zelené hmoty. Od září by na to mělo být dost času, ale záleží na konkrétních podmínkách, hlavně vlhkosti. Česneku by asi nejvíc vadilo, kdyby byl aktivně v kontaktu s tlejicí hmotou. Kdyby tohle hrozilo, mělo by stačit ten záhon prohrabat tak, aby nikde té hořčice nebylo moc pohromadě. Navíc jsou zatím půdní teploty okolo 12C, takže na ideální sadbové podmínky i na další rozklad hořčice je ještě trochu času.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
Petr z H - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (690) - 189.109 (?), 30.10.2019 11:49

Moje zkušenost - vloni jsem vysel špenát, měsíček a fazole. Zaorával jsem to v listopadu a hned do toho sázel česnek. A česnek byl letos moc pěkný, a jako vždy 100 % vzejitý. Nevím, jak tomu je jinde a jestli to je problém, ale u mně ne. Letos to dělám stejně.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
Lysenko - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (180) - 54.174 (?), 30.10.2019 12:15
Česnek se tradičně považoval za rostlinu třetí trati ne proto, že by neměl rád živiny, to naopak má a hodně, ale proto, že mu úplně nesedí bouřlivý život v půdě - a spolu s ním všechno to, co jej pak rádo napadne. Což není v rozporu s Vaší zkušeností, všechno, co vede k dobrému výsledku je hodné opakování, ale nemusí fungovat jinde. Za sebe bych to rozhrabal jako krtek, ničemu to neuškodí, je to zdravé cvičení a rovnoměrné promísení organické hmoty bude česneku ku prospěchu.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
Phantasm - (12) - 147.130 (?), 30.10.2019 14:37
A zkoušel někdo sázet česnek do řádku mezi svazenku, kterou mám taky v řádku? Svazenka je nepříbuzná a vytáhne živiny pro česnek nebo je to blbost? Samozřejmě za použití mykorhizního Symbivitu, který je prý na cibuloviny ideální, co vy na to? Pod česnek jsem dával loni cererit a gut, letos zkusím Hoštické guáno a posypu síranem draselným. Roman z Vysočiny
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
Lysenko - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (180) - 54.174 (?), 30.10.2019 19:02
Sleduji, že každý rok je pro česnek ideální jiný přípravek, který lze dobře prodat. Nicméně parazitické houby určitě fungují bez ohledu na obchodní značku. Svazenka si určitě ráda živiny vezme, ale nevím, jakým mechanismem by se o ně podělila s česnekem. Česnek úplně dobře nesnáší konkurenci jiných rostlin. Sám moc dobře nestíní, tak pod ním leccos začne růst a naopak nesnáší zastínění jinými rostlinami. V neposlední řadě, kořeny česneku nemají vlášení a tak česnek špatně bojuje o vodu. Hoštické guano je hnojivo pro bohaté, já zatím sypal popel, amofos a trochu kieseritu.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 147.130 (?), 2.11.2019 23:35

Je fakt, že Symbivit si pošetřím raději na rajčata nebo něco žravého, svazenku nemám na rozklad jako zelené hnojení pro česnek (to by se nestihlo), ale jako svrchní ochranu v půdě před vymrznutím a vyplavením živin a v počátcích vegetace může česneku i cibuli pomoci se vytáhnout, pak to vezmu strunovkou nebo jen shrabu a lehce okopu a zamulčuju.

Roman z Vysočiny

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 149.16 (?), 3.11.2019 8:45

Romane můžete přiblížit termíny výsadby česneku a výsevu svazenky. Zdá se, že ochrana vymrzající plodinou před mrazem a ve svahu proti erozi, může být efektivní.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 147.130 (?), 23.11.2019 9:04

Svazenku už mám samozřejmě vzejitou a tak 10-15cm vysokou hustou v řádcích a do meziřádku mám nasázenou Shakespeare cibuli a pak tam příští týden lupnu do meziřádku ten česnek, pač teplota půdy byla pořád i tady hraniční, v nížinách by se doteď podle mě ještě nemělo sadit vůbec. 

Přesně jak píšete, jde mi o ochranu do doby rašení a kořenový systém svazenky alespoň částečně zabrání vyplavování živin a utvoří se stabilnější kapilární systém v půdě než bez ochrany, zkusím i kus bez svazenky a porovnám rozdíl, rád experimentuji, česnek budu sázet přesně dle doporučení p. Kozáka (+Clonoplus). 

Roman z Vysočiny

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Ako očistiť zalakované časti?14.4.2024
Cesta z litého betonu13.4.2024
Motorova pila stihl 02813.4.2024
Kouří do místnosti12.4.2024
Ventilátor na krbová kamna12.4.2024
Motorova pila stihl 02812.4.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika