Česnek 2018/2019



Stránky: 1,  2,  3,  4   
KUKY - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4458) - 175.49 (?) 
25.10.2018 14:03, zobrazeno: 21190x

Rok se s rokem sešel a termín výsadby česneku pomalu nastává! S prvními havrany jsem se pozdravil už 20.10. Sázím s příletem havranůwink. Nebude ale Rovral, tak jsem zvědavý, čím se bude mořit.

Adresa příspěvku
Připojit reakci   
stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   
Jiří II - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (598) - 61.187 (?), 25.10.2018 14:21

Pozdravuji vás také a hlásím, že 600 stroužků (zájemců o můj česnek z okruhu známých přibývá, nestačím uspokojovat jejich poptávku, žádnému z nich se nechce ohýbat hřbet až k zemi) bez moření jsem dosázel minulé úterý, těsně před avizovanou vichřicí. Teď se mohu v klidu a v teple naplno věnovat virtuálnímu zahradničení na internetu, což je moje nejoblíbenější činnost od října do dubna, následujícího roku smiley.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
bunny - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (813) - 67.176 (?), 1.11.2018 10:44

tento rok som sa rozhodol vysadiť odrodu "Alzheimer" a zabudol cesnak namorený v sulke 24h. je to problém (mám použiť novú sadbu) alebo možem zasadiť tento? ďakujem.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
Jiří II - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (598) - 61.187 (?), 1.11.2018 11:06

Klidně použijte tento. Dělával jsem to samé, později jsem přestal mořit sadbu úplně.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
bunny - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (813) - 67.176 (?), 1.11.2018 13:00

jiří: ďakujem, ja som vždy moril 4% roztokom sulky max 12h, len teraz som zabudol na to a nechal to 24h, preto tá neistota, keďže kozák spomína 3h a toxicitu pri dlhšom morení.  vysadím teda tento. 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
Marek-TT - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (682) - 235.1 (?), 1.11.2018 17:26

Doteraz som cesnak ešte nikdy nesadil, tento rok prvýkrát. Takže zase to budú pre mňa nové skúsenosti. Zaujímali by ma hlavne nároky cesnaku na chemickú ochranu.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 149.16 (?), 1.11.2018 18:08

Jestli něco vyleze, tak to bude, jako noty na buben. I 12hod je moc. Doporučuje se v návdu na lahvi, jen 4hod.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
Jiří II - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (598) - 61.187 (?), 1.11.2018 18:58

Jestli něco vyleze, tak to bude, jako noty na buben. I 12hod je moc. Doporučuje se v návdu na lahvi, jen 4hod.

Že by v tom měl prsty kromě Alzheimra navíc také nějaký bubeník?smiley

Delší moření než podle návodu je sice zbytečné, ale s česnekovou sadbou se nestane cokoli špatného.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
KUKY - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4458) - 38.136 (?), 4.11.2018 19:34

Dnes jsem konečně sázel, včetně ozimé cibule. Mořil jsem Sulkou přes noc, pak asi půl hodiny v Rovralu. Tošku jsem brouzdal po internetu ohledně moření česneku proti houbovým chorobám sadby:

U nás není povolený žádný fungicidní chemický přípravek.

Lze mořit pomocnými přípravky Clonoplus, Gliorex, ale nic moc.

V zahraničí se spíš používá zálivka fungicidem při výsadbě. A to účinnými látkami tebuconazol, boscalid, fludioxonil... Tebuconazol je Horizon, Boscalid je Cantus a složka např. Signum, fludioxonil je složka Switch. Někde jsem našel i zmínku o azoxystrobinu Ortiva. Nejdostupnější je tebuconazol v Horizonu. Účinkuje výborně, ale je fytotoxický, stroužky nemusí vůbec vyrašit. Snad v něm mořit lze, stroužky se musí ihned vysázet! Zálivka se musí provádět přesně, nesmí se překročit určitá dávka na plochu! Čili také nic moc perspektiva.

Moření captanem (Merpan) je neúčinné. Totéž thiram (Thiram Granuflo).

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 224.45 (?), 5.11.2018 20:10

Proti pliesni sa dá použiť roztok soli 1KG na 30l vody. Ja morím najskôr v roztoku soli cca 5min, nechám odstáť tak 1 hodinu a potom v sulke 12 hodín. Podľa možnosti sadím ihneď, inak suším a uskladním na vyvýšené vetrané miesto. Cesnak po tejto procedúre v zemi korení rýchlo tak do 1-2 týždňov s rozsiahlym koreňovým systémom v priemere cca 15cm.

Chémiu sa snažím vylučovať, cesnak nestriekam a neošetrujem ďalej chemicky!

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3,  4   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika