Lišajníky a machy na ovocných drevinách



Stránky: 1,  2   
host - 180.191 (?) 
6.11.2016 11:27, zobrazeno: 15967x

Dobry den, zdedil som velku zahradu po starych rodicoch a potreboval by som poradit ohladom ovocnych stromov. Toto leto, pri oberani ceresni, visni, ribezli a ciastocne egresov som si vsimol, ze su obrastene nejakou "plesnou" Dopatral som sa k tomu, ze sa jedna o machy a lisajniky. Co som si cital nejake nazory, tak niekde sa pise, ze to stromu neublizuje, ze to je napr dokaz toho, ze zahrada je zdrava, ze bolo vlhko, malo svetla a ze ak aj strom ma nejaky problem, tak urcite nie je sposobeny tym machom a lisajnikmi. Inde sa zas da docitat, ze to moze byt pre strom problem, nasiel som aj rady na odstranenie aj v ktorom rocnom obdobi atd. 

Moj konkretny problem je, ze na ceresni, ktora ma desiatky rokov sa tento mach/lisajniky velmi rozrastol ci uz na kmeni ale aj na spodnych "hlavnych" konaroch. To iste mlada ceresna a visna, ktore rodia len mozno štvrtu sezonu, na kmeni uz vidno tiez mach/lisajniky. Po prve to vyzera esteticky uplne otrasne ale co je dolezitejsie, spozoroval som, ze na visni aj ceresni spodne konare boli uschnute alebo velmi slabo rodili a podobne. Jednoducho neviem ci je to sposobene tym machom/lisajnikom, alebo hladat pricinu inde. Tak ci tak mam v plane to odstranit a osterit hasenym vapnom, popripade aj inak.

Zavaznejsi problem s machom a lisajnikmi je na ribezlach, kde niektore su uplne komplet posiate touto bielou havedou a vyzera to tak esteticky nechutne, ze clovek ma pomaly obavy oberat plody+napriklad jedna ribezla, ktora bola tym komplet posiata tento rok uschla/vyhynula. V pripade ribezli a egresov neviem ako to osterit, kedze to su malicke tenke konariky.  

Pomohol by mi teda nejaky nazor, ci to skodi ovocnym stromom, pripadne ak by sa niekto podelil, ako to riesi, hlavne v pripade tych ovocnych krikov(ribezle egrese atd) lebo v pripade stromov to zrejme bude celkom jednoduche osetrit. Prikladam aj fotografie->https://goo.gl/photos/aVZVym9dj6WSHXhbA

Vopred Ďakujem za kazdu pomoc.

Vyschnutá ríbezla
Vyschnutá ríbezla
Adresa příspěvku
Připojit reakci   
stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   
Ivan Hlavatý - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4384) - 234.144 (?), 6.11.2016 12:51
Pozrite si vlákno "Prasklý kmen u třešně", tam sa problematika machov a lišajníkov podrobne rozoberala (príspevky od 26.5.2013 a ďalšie). IH
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 180.191 (?), 6.11.2016 13:11

dakujem :-)

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 189.156 (?), 6.11.2016 15:17

Řešení je jednoduché, velké mnosžství lišejníků indikuje dvě věci- jednak čisté ovzduší a potom velkou přestárlost stromů a keřů. Na mladém dřevě lišejníky nebývají. Stromy u kterých to pripadá do úvahy bych ošetřil zmlazovacím řezem, samozřejmě šetrnou formou, ty, které už nejsou perspektivní bych postupně nahradil novými. Jinak lišejník stromu samozřejmě nic nebere, je to ale jasná indicie přestárlosti koruny...

           Ing. Fidla

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 189.156 (?), 6.11.2016 15:19

U těch vašich mladých stromů lze předpokládat zančný stupen zabačení, měl byste je v předjaří hlouběji seříznout...

           Ing. Fidla

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 248.202 (?), 6.11.2016 15:34

Na ostatní fotky jsem nekoukala, ale můj názor je, že mechy a lišejníky stromům a keřům přímo neškodí. Jen se v nich mohou zdržovat různé potvůrky, jak užitečné, tak škodlivé. Na rybízu a angreštu se v míře jako na přiložené fotce vyskytují proto, že není dostatečně prováděn řez a hnojení, přírůstky veškeré žádné. U keřových rybízů, pokud nejsou příliš staré, někdy pomůže k obnovení keře radikální řez téměř až k zemi. Ale pokud jsou angrešty (případně i rybízy) stromkové a staré, doporučuji vykopat a pořídit nové, nemají tak dlouhou životnost jako keřové.           Lída

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 70.58 (?), 6.11.2016 15:47
Ve vláknu prasklý kmen se v podstatě ni nevyřešilo. Existují dva tábory. První - nic se nedějě, lišejníky neškodí. Druhý říká škodí. Pamatuji si v rádiu nějakou besedu s věhlasným vědcem (už nevím kdo). Pamatuji si jeho jasnou větu: "Lišejník je vzorová ukázka symbiózy houby a řasy". Nejsem odborník, neberte mě za slovo, ale já houbu ani řasy na stromech nechci. Mám na dvou jabloních více lišejníku, než je zdrávo. A právě na plodech těchto stromů se objevují skvrny - houba. Zřejmě Gloeosporium. Už jsem to tu řešil (téma Hnilobné fleky na jablkách). Tohle téma mě vyprovokovalo, lišejníky odstraním mechanicky a pak chemicky, uvidíme.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 13.213 (?), 6.11.2016 17:55

Mechy a lišejníky údajně nerady měď.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 67.66 (?), 7.11.2016 14:13

Nejsem odborník, neberte mě za slovo, ale já houbu ani řasy na stromech nechci...-lišejníky odstraním mechanicky a pak chemicky

Mně by asi víc vadily rezidua pesticidů v ovoci. Ale chápu, ty nejsou tolik vidět.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
pkovarik - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1331) - 112.187 (?), 7.11.2016 14:40

Říkáte, že nevíte, ptáte se, zda to škodí. Následně ignorujete potvrzení ostatních, že neškodí, a píšete "více lišejníku, než je zdrávo", "lišejníky odstraním", "nechutné". Pak nerozumím, na co se tu vlastně ptáte a co chcete slyšet? indecision Zřejmě jste byl rozhodnutý tyto běžné, pěkné a neškodné lišejníky odstranit už před tím, než jste příspěvek napsal...

Já vám můžu potvrdit, že mám taky takové lišejníky, rostou na staších letorostech a stromům ani keřům nijak neškodí. Ostatně důkazem toho je, že máte třešeň, která má několik desítek let. Kdyby lišejník škodil, tak vám nevyroste. Stejně tak i ostatní ovocné dřeviny, které pěkně plodí.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Cesta z litého betonu18.4.2024
Husqvarna 36. - zapalování17.4.2024
Ako očistiť zalakované časti?14.4.2024
Cesta z litého betonu13.4.2024
Motorova pila stihl 02813.4.2024
Kouří do místnosti12.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika