Jahody - hniloba?



Daník - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (789) - 73.186 (?)
2.5.2016 22:04

ihned po rozkrojení, ano

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  1,  2,  3,  4   
                     
Daník - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (789) - 73.186 (?), 2.5.2016 22:04

ihned po rozkrojení, ano

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
ivan z okénka - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (800) - 184.133 (?), 3.5.2016 8:08

     Sázejte klidně na konci léta, na podzim. Rostliny solidně zakoření z výsadby do konce září na zahradě ve 210 m. Na té druhé raději vysaďte rostliny nejpozději 20. září. No a na jaře už budete mít nějakou úrodu. Zkuste místo Vodňan jako dodavatele někoho jiného (Turnov?). Když tam objednávám jahody, píšu do objednávky i týden, kdy je chci poslat. Vloni jsem (po dotazu jestli to už jde) objednával 19. 6 a jahody přišly tak jak jsem chtěl.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 7.13 (?), 3.5.2016 8:34

Zvolte raději odolnější odrůdy. Ne jen na hnilobu kořenů, ale i jinak odolné. Dá se dohledat.

Naposledy jsem jahody kupovala loni v zahradnictví Kruh (frigo sadba), i když trochu s nedůvěrou, ale přišly pěkné sazenice a jsou zdravé. Pak ještě nakupuji frigo sadbu v Praze Kunraticích přímo na jahodárně- ing. Jakoubek a jsou také zdravé. On si velmi dobře hlídá, aby neměli problémy na svých polích. Na pole sází stejnou sadbu, co prodávají.! Velmi dobře i poradí. V Kunraticích jsou jahodárny 2 - tato je od rybníku Šeberák směrem na Jižní město (majitel= mají stejné příjmení).. V Turnově jsem nenakupovala, ale po telefonu byli velmi ochotní.

Zuzka

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 35.93 (?), 3.5.2016 8:38

Vysadbu (pravdepodobne) muzete udelat jeste ted, jahodarna Vranany zrejme stale nabizi frigo sadbu. Takze pokud mate kam vysadit, tak nevahejte.

Kazdy termin vysadby ma svoje vyhody a nevyhody, obecne by v terminu vysadby nemel byt problem.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Daník - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (789) - 23.98 (?), 3.5.2016 10:36

Děkuji, podle odkazu pana Ivana to skutečně vypadá na fytoftoru. To mě těší, že jsem si zamořil pozemek. Naposled jsem si přitáhl hnilobu česneku a protože mám velmi omezenou plochu na záhony, nebude za chvíli kam sázet.

Jahody tedy ponechám, mohu zkusit stříknout Aliette, ty, které budou skomírat odstraním. Pokud by se to zhoršilo, vše zryju, posypu dusíkatým vápnem a založím zjara nový.

Budu se snažit vybírat odolnější odrůdy, bude-li z čeho. V okolí se prodávají převážně ty Vraňany, tak jedině objednat zásilku.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Liki12 - (37) - 60.183 (?), 3.5.2016 12:37

Četl jsem, že Aliette je pouze pro prevenci, pokud už je rostlina napadena houbou, tak nepomůže. Osobně bych si asi hned záhon zryl, vydezinfikoval vápnem a objednal novou sadbu nějaké odolnější odrůdy a co nejdříve jahody zasadil. Myslím že ještě není pozdě, květy bych odštípl a do podzimu by Vám ještě krásně vyrostly. 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Z - (27) - 7.13 (?), 3.5.2016 12:56

V Praze Kunraticích, kde pěstují jahody, sází na jaře frigosadbu za účelem sklizně ten stejný rok a ne jen stáleplodící jahody, ale všechny, Jen je třeba hodně zalévat. To může být ale problém. Prý takové jahody jsou krásně velké a řeší tím i termín sklizně (závisí na výsadbě). Stáleplodící dokonce pěstují prý jen jeden rok a na jeřa zase dávají novou sadbu, protože prý další rok jsou plody drobnější.

Z.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Daník - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (789) - 23.98 (?), 3.5.2016 13:57

Frigo sadba je nyní nejvíce propagovaná, nicméně právě frigosadbě se z důvodu fytoftory doporučují vyhnout...

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Daník - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (789) - 186.2 (?), 4.4.2017 16:27

Po lońských neslavných zkušenostech s výsadbou nových jahod jsem připravil dva nové záhony, přidal na odlehčení písek, rašelinu a 2 roky uleželý kompost. Nakoupil hrnkovanou sadbu odolných odrůd (Rumba, Darselect aj.), preventivně zalil Aliette a... zhruba třetina sazenic udělala na jaře tohle.blush


Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 155.215 (?), 4.4.2017 16:51

nam taky..asi u nas suchomraz

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3,  4   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika