Co nejméně postřiku na ovocé stromy



Ivan Hlavatý - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4384) - 234.203 (?)
10.2.2019 14:24
Vladan: Univerzálny návod neexistuje. Veľkú rolu hrá lokalita a pestované odrody, ale ani počasie nie je konštantou každý rok. Tiež dosť záleží od správneho rezu, aby koruny boli presvetlené, vzdušné. No a podstatné v rozhodovaní je aj to, akú časť úrody Ste ochotný nechať poškodiť chorobám a škodcom. Ja som to spravil tak, že pred rokmi som na 2 sezóny vynechal postrek úplne. Zistil som, že bez neho to na teplej nížine nepôjde. Za absolútnu nutnosť považujem postrek broskýň proti kučeravosti a marhúľ proti monilióze. Broskyne postrekujem dvojfázovo - najprv meď, potom org.fungicíd. Môžete skúsiť dať len 1x meď. Marhule striekam tiež 2x (tesne pred kvitnutím a tesne po odkvete), min.rok som použil sekvenciu Signum » Prolectus. Tiež môžete skúsiť len jeden postrek (pred kvitnutím). Nutnosť ďalších postupov je relativna. Ja aplikujem aj ďalšie postreky - koncom zimy Kuprikolom a dávam aj tzv. predjarný postrek (MeroStefes + insekticíd). Jadroviny postrekujem fungicídom pred a tesne po kvitnutí, ale citlivým odrodám na chrastavitosť (Golden, Jonagored, Jonathan) dávam aj ďalšie postreky, nie ale viac než 5 za sezónu. Striekam aj slivky proti piliarke a višne proti monilióze. Jadroviny postrekujem proti obom generáciám obaľovača - u nás je to nevyhnutné. Pri masívnom výskyte vošiek je tiež insekticíd potrebný. Najvhodnejšie je, ak vychádzate z konkrétnych pomerov Vašej lokality (rozhovory s miestnymi záhradkármi + vlastné pozorovanie záhrad). Sú oblasti kde grmaníka slivkového (puchrovitost) vôbec nepoznajú, inde dokáže zdecimovať väčšinu úrody. To isté platí pre plodomorku hruškovú. Dr.Vysloužil napríklad nemá múčnatku (padlí), u nás v teplých oblastiach ju dobre poznáme. Podobne poškodenie broskýň obaľovačom východným je niekde masívne, inde žiadne. V oblastiach s výskytom roztočcov (vlnovník, hálčivec) robí dobré služby Sulka, v iných lokalitách je jej aplikácia zbytočná. Absolútne bez postrekov nechávam Asiminu, Hurmikaki a muchovník. IH
Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
Stránky: 1,  2   
vladan - (13) - 183.116 (?), 10.2.2019 11:01, zobrazeno: 6428x

Dobrý den, prosím o radu , jak nejlépe a pokud možno nejméně stříkat ovocné stromy, jaké máte zkušenosti Vy. Jabloně mám jen rezistentní.Chápu, že každá zahrada je jiná a podmínky také. Zatím stříkám takto :
- zimní postřik           / listopad, prosinec – teplota  /          dezinfekce + kadeřavost
- předjarní postřik           / nejdříve co to jde – teplota /    dezinfekce + kadeřavost+ vlnovník hr.
- Jarní postřik           /  duben   - teplota  /       přezimující škůdci + strupovitost + padlí
- postřik           kadeřavost
- postřik           pilatka           / bílé cedule /
- postřik           1.vlna    obalečů         / signalizace /
- postřik           2.vlna    obalečů         / signalizace /
- postřik           sazovitost + mšice dle potřeby 
Ve zvrácenosti   jsem napsal postřiky, snažím se je co nejvíce omezovat, nebo na některé zapomenu
ale hned se mi to vymstí. Dle signalizace občas vynechám postřik pro 2. vlnu obalečů stejně na jabloně 5 x stříkám. Jak omezit – vím, nemusím stříkat vůbec.

Adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 168.103 (?), 10.2.2019 11:26

Na konci příspěvku jste si odpověděl sám, nemusíte stříkat vůbec. Tak to jednu sezónu zkuste a uvidíte. Já řeším postřikem v omezené míře jen květopasa na vybraných jabloních, plodomorku na hrušních, pilatku na švestkách, kadeřavost na broskvoních a moniliový úžeh na meruňkách a broskvoních. Když tyto prventivní postřiky neprovedu, nemusím sklidit nic. Walter

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
PP. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (6490) - 9.135 (?), 10.2.2019 11:40

Řeším to podobně jako W. Akorát pilatky a květopas tu není, obaleče bych spočítal na prstech. Takže jen ta monilie, kadeřavost, rez na hruškách a padlí na angreštu. I tak je toho dost.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
vladan - (13) - 183.116 (?), 10.2.2019 11:43

Postřiky, které popisuji v základním článku patří pro jabloně, hrušně, slivoně a broskvoně.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 168.103 (?), 10.2.2019 12:07

nám je to jasné. Ale tak třeba k broskvoním: 3 postřiky proti kadeřavosti je podle mě zbytečně moc. Já stříkám jednou, těsně před rozkvétáním a k likvidaci kadeřavosti mi to stačí. Samozřejmě se tu najde dost zkušených, kteří budou tvrdit, že to je málo. Ale já se snažím odpovědět na váš dotaz, zda by šlo množství chemie snížit. Stejně tak vůbec nestříkám proti strupovitosti, padlí, obaleči, meře a dalším přezimujícím škůdcům. Walter

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 236.1 (?), 10.2.2019 12:24

Nelze stříkat v celé zemi stejně. U mě je velkým problémem moniliový úžeh meruněk a višní a taky kadeřavost broskvoní. Ostatní choroby a škůdci - padlí, strupovitost, rez, mery, mšice, svilušky, květopas, obaleči - sice znám, ale fatální škody nepůsobí. V teplejším kraji nebývá tolik problémů s kadeřavostí, úžehem,  strupovitostí,  zato víc škody působí padlí, mšice a jiní.
    Největším nepřítelem je ovšem mráz a hlodavci žeroucí kořeny stromků.
    Takže stříkám 3x kadeřavost, 1x úžeh a po loňské úrodě přemýšlím vynechat pilatku švestek.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
EL Edgar - Bronzový Zahrádkář .Bronzový Zahrádkář. (98) - 112.232 (?), 10.2.2019 12:27

Zdravím

    takisto sa snažím používať chemickú ochranu v čo najmenšej alebo v nevyhnutnej miere.

Bohužial moderné odrody ovocia, či už ide o kôstkoviny alebo jadroviny vyžadujú viac či menej chemickú ochranu. Myslím že aj staršie odrody už majú trochu iné vlastnosti ako pôvodný materiál v minulosti. Je to asi spôsobené postupnou selekciou a inými vplyvmi.

Napriek tomu, že chémikálie by som najradšej nepoužíval, neviem si predstaviť napríklad neurobiť postrek proti kučeravosti Broskýň alebo monilióze Marhúl.

V týchto prípadoch je treba dbať na triezve aplikovanie postrekov či už správnym termínom, výberom najvodnejšieho postreku a jeho koncentráciou ako aj spôsobom aplikácie. Takto sa dá chemická ochrana redukovať na nevyhnutné minimum. Ja tomu hovorím "Nutné zlo".

Sú odrody, ktoré chemicky neošetrujem, ale je ich žalostne málo...

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
Ivan Hlavatý - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4384) - 234.203 (?), 10.2.2019 14:24
Vladan: Univerzálny návod neexistuje. Veľkú rolu hrá lokalita a pestované odrody, ale ani počasie nie je konštantou každý rok. Tiež dosť záleží od správneho rezu, aby koruny boli presvetlené, vzdušné. No a podstatné v rozhodovaní je aj to, akú časť úrody Ste ochotný nechať poškodiť chorobám a škodcom. Ja som to spravil tak, že pred rokmi som na 2 sezóny vynechal postrek úplne. Zistil som, že bez neho to na teplej nížine nepôjde. Za absolútnu nutnosť považujem postrek broskýň proti kučeravosti a marhúľ proti monilióze. Broskyne postrekujem dvojfázovo - najprv meď, potom org.fungicíd. Môžete skúsiť dať len 1x meď. Marhule striekam tiež 2x (tesne pred kvitnutím a tesne po odkvete), min.rok som použil sekvenciu Signum » Prolectus. Tiež môžete skúsiť len jeden postrek (pred kvitnutím). Nutnosť ďalších postupov je relativna. Ja aplikujem aj ďalšie postreky - koncom zimy Kuprikolom a dávam aj tzv. predjarný postrek (MeroStefes + insekticíd). Jadroviny postrekujem fungicídom pred a tesne po kvitnutí, ale citlivým odrodám na chrastavitosť (Golden, Jonagored, Jonathan) dávam aj ďalšie postreky, nie ale viac než 5 za sezónu. Striekam aj slivky proti piliarke a višne proti monilióze. Jadroviny postrekujem proti obom generáciám obaľovača - u nás je to nevyhnutné. Pri masívnom výskyte vošiek je tiež insekticíd potrebný. Najvhodnejšie je, ak vychádzate z konkrétnych pomerov Vašej lokality (rozhovory s miestnymi záhradkármi + vlastné pozorovanie záhrad). Sú oblasti kde grmaníka slivkového (puchrovitost) vôbec nepoznajú, inde dokáže zdecimovať väčšinu úrody. To isté platí pre plodomorku hruškovú. Dr.Vysloužil napríklad nemá múčnatku (padlí), u nás v teplých oblastiach ju dobre poznáme. Podobne poškodenie broskýň obaľovačom východným je niekde masívne, inde žiadne. V oblastiach s výskytom roztočcov (vlnovník, hálčivec) robí dobré služby Sulka, v iných lokalitách je jej aplikácia zbytočná. Absolútne bez postrekov nechávam Asiminu, Hurmikaki a muchovník. IH
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 7.138 (?), 10.2.2019 15:36

precetla jsem si vas zajimavy odkaz mam velkou visen asi 8let a pred dvema lety ji postihla silna monioloza vsechny plody i cast vetvicek uschla ale dalsi rok jakoby ozila a poprve to dotahla do konce visni bylo jak pro nas tak i pro ptaky.navic nemam typickou visen jeji nazev nepamatuji ale sprasila se mi se dvema vedle tresnemi burlat srdcovkami.Visen nema chybu jeji chut je fakt sladka ma cerne tresne a roste jakoby odpsoda nahoru mam uz kolem4metru.spis jsem se chtela zeptat na jeji predjarni postrik proti monilioze.u nas v obchode na moniliozu postrik neni.dekuji za odpoved

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 7.138 (?), 10.2.2019 15:42

v mem odkazu na visen... myslela jsem tim, jak visen roste odspoda nahoru, ze nema typickou korunku jako u jinych stromu roste jakoby pyramidalne.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Cesta z litého betonu18.4.2024
Husqvarna 36. - zapalování17.4.2024
Ako očistiť zalakované časti?14.4.2024
Cesta z litého betonu13.4.2024
Motorova pila stihl 02813.4.2024
Kouří do místnosti12.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika