Choroba alebo škodca na Moruši?



Stránky: 1,  2   
marek135 - (1) - 103.234 (?) 
31.8.2014 20:43, zobrazeno: 24667x

Prosím o pomoc. Moruša sa nám obalila spočiatku bielou ako keby vatou, náhle rýchlo biely povlak už aj na kmeni a listy hrdzavé a deravé. Našli sme aj hmyz, viď. foto. Je to choroba alebo škodca? Čím postriekať? Ďakujeme za rady vopred.

Choroba moruše
Choroba moruše
Choroba moruše
Choroba moruše
Choroba moruše
Choroba moruše
Choroba moruše
Choroba moruše
Choroba moruše
Choroba moruše
Adresa příspěvku
Připojit reakci   
stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   
Josef. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2694) - 130.197 (?), 31.8.2014 22:52

Bílý vatovitý povlak na větvích vypadá na "vlnaté" mčice ("vlnatky"). Proti nim by měl pomoci postřik insekticidy, třeba Mospilanem apod. 

Na listu to bude nějaká houbová choroba (trochu připomíná skvrnitost listů peckovin nebo bílou skvrnitost jahodníku apod.). Proti ní zase budou účinné různé fungicidy.

Josef. 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 29.211 (?), 1.9.2014 18:22

Ďakujeme veľmi pekne. Všimol ste si aj tie ploché čierne chrobáky? Sú to "vlnatky"?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Josef. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2694) - 135.92 (?), 1.9.2014 22:40

Ploché černé brouky na fotkách hledám marně. Ale i proti nim by měl insekticid zapůsobit.

Josef.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 225.88 (?), 3.9.2022 12:17
Zdravím, Toto se nám objevilo na malé morušce a nevíme dost dobře co s tím. Hledala jsem všude možně co by to mohlo být. Vypadá to jako malá vajíčka nebo jako jako lišejník, ale vůbec nevím co s tím. Po sedření bílé vrstvy se změní na žlutou. Prosím pomozte co na to. Dekuji
Choroba na moruši
Choroba na moruši
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
Maky - (3) - 198.216 (?), 6.9.2016 17:13
Dobrý den, mám stejný problém na moruši. Co Vám pomohlo? Děkuji
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
Ivan Hlavatý - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4384) - 234.37 (?), 6.9.2016 21:51

Aj choroba, aj škodca.

Ten biely povlak na konároch spôsobuje štítnička morušová. Proti nej sa dá zasiahnuť insekticídmi (prípravky ako proti voškám, napr. Mospilan, Calypso...). Silno napadnuté konáriky sa odporúča odrezať. Problém je v ochrannej lehote postrekov, pri moruši sa vzhľadom na termín dozrievania plodov postrek aplikuje zvyčajne až po zbere úrody. Dôležité je spraviť skoro na jar tzv. predjarný postrek.

Škvrny na listoch sú zasa ochorenie hubového pôvodu, spôsobené mykopatogénom Mycosphaerella morifolia. Na ňu účinkujú bežné fungicídy, tiež sa aplikujú až po zbere plodov.

Obe ochorenia sa vyskytnú najmä v rokoch, kedy boli listy moruše poškodené jarnými mrazmi (tak ako to bolo v tomto roku). IH


Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
Liebe - (1) - 120.213 (?), 4.3.2017 10:27
Dobrý den pane Hlavatý, můžete mi sdělit, jaký přípravek použít na předjarní postřik na moruši? Děkuji PL
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Ivan Hlavatý - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4384) - 234.181 (?), 4.3.2017 17:23
Moruše som nikdy nestriekal, ale tento rok to bude zrejme potrebné. Na jar 2016 mladé listy moruše úplne zmrzli a oslabené stromy potom napadla huba Mycosphaerella morifolia. Takže v tomto roku by som odporúčal postupovať teraz na jar podobne ako pri broskyniach, teda najprv postrek Kuprikolom a o 2-3 týždne organickým fungicídom (napr.Syllit). Iný problém na morušiach môže spôsobovať štítnička morušová, škodca ktorý vytvára biely povlak na konárikoch. Vhodné je v takomto prípade použiť tzv. Predjarný postrek (jeho súčasťou je Mero Stefes - dáva sa 100ml na 10 l vody - a insekticíd, väčšinou Calypso alebo Karate Zeon). Ako insekticíd je možné s Mero Stefes použiť aj Mospilan, Dursban alebo Nurelle D. Postreky moruše v neskorších fázach vegetácie sú limitované skorým dozrievaním plodov a čakacou dobou postrekov. IH
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
viktor111 - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (140) - 168.31 (?), 9.3.2017 18:38

ja mam ciernu morusu uz aj plodila skvele sladkokysele plody, ale na listoch nejake napadnutie, asi pred rokom som volal stanislavovi stroskovi(najvacsi pestovatel morusi na slovensku)ten mi vravel okrem ineho ze to moze byt aj z kyslych dazdov a ze mozem striekat protihubovym chorobam, ja to robit nebudem, zatial.mam aj morusu bielu ta nebola napadnuta ani raz, obe su kupene stepene, udajne ma biela iba fadne sladku chut tak uvidime, stromčeky su to vitalne zatial si dobre vedu, biela o cosi lepsie, cierna bola napadnuta ale nejako sa s tym popasovala, moruse vraj maju neskutocnu regeneracnu schopnost asi tomu tak je, lebo po nejakom hubovom ci virovom napadnuti mala cierna morusa na male ale rychlo sa zotavila a rastie ako z vody...

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Podklad dlažby na terasu22.4.2024
Výběr hliníkové pergoly od A do Z22.4.2024
Cesta z litého betonu18.4.2024
Husqvarna 36. - zapalování17.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika