Choroba listů u bylinek a chilli paprik



host - 105.97 (?)
5.3.2014 11:09

Dobrý den,

U máty, bazalky a chilly papriček se na listech začaly od okrajů listů tvořit světlejší vpadlé skvrny, někdy přecházející do světle hnědošeda. Tyto skvrny jsou zkrz na zkrz listu. V místech těchto skvrn se objevují malé černé částečky čehosi a velikosti prachových zrnek, které lze setřít. Napadený list postupem času uschne a odpadne. Tímto jsou postiženy postupně všechny listy rostliny. Tímto prosím o pomoc při identifikaci potíží.

Děkuji, Lukáš

Napadený list bazalky
Napadený list bazalky
Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
host - 105.97 (?), 5.3.2014 11:09, zobrazeno: 16109x

Dobrý den,

U máty, bazalky a chilly papriček se na listech začaly od okrajů listů tvořit světlejší vpadlé skvrny, někdy přecházející do světle hnědošeda. Tyto skvrny jsou zkrz na zkrz listu. V místech těchto skvrn se objevují malé černé částečky čehosi a velikosti prachových zrnek, které lze setřít. Napadený list postupem času uschne a odpadne. Tímto jsou postiženy postupně všechny listy rostliny. Tímto prosím o pomoc při identifikaci potíží.

Děkuji, Lukáš

Napadený list bazalky
Napadený list bazalky
Adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 105.97 (?), 5.3.2014 11:11

Zapomněl jsem ještě uvést, že na listech se cosi leskne, což částečně lze vidět i na fotografii. Nelepí to.

Lukáš

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 105.97 (?), 14.3.2014 11:11

To se jedná skutečně o tak neběžný problém? :(

Lukáš

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 110.60 (?), 21.6.2015 1:15

Lukáši, sice pozdě, ale i tak musím reagovat, protože letos mám stejný problém a protože pátrání na internetu mi zabralo více než dost času, možná to někomu pomůže. Moje zjištění:

Vypadá to na třásněnku, 2-5mm velká létající tmavá potvora, poznáte jí podle třásniček(chloupku) na křídlech. Skvrny zanechávají larvy, tvarem jsou stejné jako dospělec, bílé nebo žluté, na vyhledání doporučuji lupu :) Ty vykusují listy zespodu, vykousaná místa potom mají stříbřitý nádech a poté hnědnou a postupně vysychají. Černé tečky jsou trus a je to nejlepší indikátor tohoto škůdce.

Nejlépe rostlinky omýt vodou, pořádně "prodrbat" listy pod proudem, pak použít Mospilan 20, Vermitec nebo Biool, v odstupu 3 dnů postřik opakovat  -larvy se líhnou po třech dnech (hlavně zespodu listů a na místech nového růstu) a střídat, protože třásněnky mohou být rezistentní. Prý fungují modré lepové proužky, nemám vyzkoušeno.

Mně se daly do blahokeře, který byl hned vedle growboxu pro chilli. Rostlinku mám ošetřenou v karanténě a prohlížím, zatím po dvou týdnech vypadá ok.

Hodně štěstí při boji.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika