Černání a následné uhynutí včech rostlin v bytě



Stránky: 1,  2   
katka10 - (4) - 243.170 (?) 
4.5.2013 10:31, zobrazeno: 37880x

Mám velký problém. Je to cca 2-3 měsíce kdy z počátku zčernaly a následně uschly listy na všech kytkách. Usychaly od nejmladších lístků (některé ani nestačily vyrůst). Zálivku jsem neměnila ani je ničím nehnojila. Palmu, kterou mám již 20 let to napadlo taky. Několikrát v roce kvetla a nyní z ní zbyli pouze tři listy, které na omak jeví známky schnutí a nejnovější lístek na konečcích černá.

Nyní jsem si přinesla novou kytku u které se během 14 dnů začalo dělat to samé. Části listů jakoby černají a pomalu se to zvětšuje.

Poradťe mi prosím někdo, co toto černání zastaví a co to způsobuje.


Adresa příspěvku
Připojit reakci   
stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   
host - 220.186 (?), 4.5.2013 22:51

Kdybyste nenapsala, že palmu máte 20 let, tak řeknu "přelití a chladno", ale když pěstujete kytky tak dlouho, určitě víte, co potřebují. Jediná možnost by byla, že by vám chtěl někdo ze spolubydlících pomoci a zaléval také, případně na ně otvíral okno, když bylo chladno. Pokud nic z toho nepřichází v úvahu, bylo by potřeba se zamyslet, jestli se něco u vás doma před těmi třemi měsíci nezměnilo - třeba nový nábytek (formaldehyd) nebo tak něco. Nějaký důvod to mít musí - a zřejmě trvá, když to dělá i nově koupená kytka. Lída

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 227.38 (?), 5.5.2013 11:13

Čo sa vo Vašom byte udialo pred 3=5 mesiacmi? Niečo nové? Výmena okien napriklad? Nový nábytok?

N.K.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
katka10 - (4) - 243.170 (?), 24.5.2013 8:17

Bohužel nic nového v bytě není. Jen v kuchyni se kolem oken udělala přes zimu plíseň. můžete mít vliv na kytky?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
katka10 - (4) - 243.170 (?), 24.5.2013 8:15

Děkuji za reakci.

U nás doma zalévám kytky pouze já, ostatní si jich nevšímají. Větráme každý večer před spaním a když bylo teď krátce teplo, měla jsem okna otevřená celé odpoledne, ovšem bez průvanu. Nový nábytek jsme nekupovali.To asi taky nebude problém. Včera jsem se ptala v Hornbachu na radu a paní mi řekla, že pokud jsem nepřesazovlala kytky minulý rok, může to být problém. Ať se podívám na kořeny. Ale také jsem se dočetla, že není nutno palmy přesazovat každý rok protože jim pomalu rostou kořeny a mají spíš radši menší květináče.

Také mi poradila slabý roztok hypermanganu, jednou je tím zalít a tím se vydezinfikuje půda. To teď dělat nebudu, když jsou všechny přesazeny.

Od pěstitele na farmářském trhu jsem vyzvěděla, že na kytky též působí špatná energie v bytě. Jestli se u nás něco nezhoršilo ohledně vztahů v rodině. Něco se sice seběhlo ale...sadNevím, tohle asi nebude ten pravý důvod.

Přikládám fotku listu. Je to ten stejný list. Takto hnědnutí pokračuje a to jsem jí už 14 dní nezalila.


Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 37.181 (?), 24.2.2017 8:31

Také se mi objevil tento problém. Bydlím v paneláku, kde, bohužel, došlo k výskytu švábů. Preventivně jsem si nechala tvz. vyvábovat byt a během třech měsíců mně začaly květiny hynout-černání, žloutnutí, u orchidee odpadly listy, takže mi zbyly jen zelené kořeny. přičítám to tedy k tomuto zásahu. Kdo ví?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
katka10 - (4) - 243.170 (?), 24.5.2013 8:20

Ještě pikládám fotku té palmy, spíš toho, co z ní zbylo:(

Ten prostredni listek je zelený, ostatní již skoro suché...


Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 220.186 (?), 24.5.2013 12:26

Ty listy jsou takové kropenaté - to by vypadalo na nějaké svilušky - vysávají listy (nebo třásněnky, ale těch byste si všimla, jsou větší). Zkuste nějaký postřik na ty svilušky.           Lída

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 31.43 (?), 26.5.2013 22:46

Hezký večer,

něco podobného se děje jedné z mých rostlin. Jedná se o Stromanthe Sanguinea (ačkoli cedulka z obchodu hlásala Calathea Triostar, i když ono je to prašť jako uhoď). Mám ji něco přes měsíc, při koupi byla v pořádku, nic jí nechybělo. Hned po přinesení domů jsem ji přesadila, do směsi substrátu pro pokojové rostliny, rašeliny a perlitu. Zeminu udržuju vlhkou, min. jednou denně ji rosím. Za ten měsíc, co ji mám, vyrostla jak blázen. Mám jí v polostínu, i když přiznávám, že na ni občas slunce svítí, ale to řeším záclonou.

Asi před týdnem jsem si všimla černání špiček listů, viditelné je to hlavně zespoda. Když se na list podívám nad lampou, zčernalá místa jsou průsvitná.

Napadlo mě, že by to mohlo být suchým vzduchem. Jakou máme v bytě vlhkost nevím, ale nějak extra sucho tu není, na suchý vzduch jsem citlivá i já a navíc nám tu pobíhají rybenky. I když chápu, že tenhle druh vyžaduje hodně vlhko...

Nebo že by byla přehnojená (ze subtrátu, nehnojila jsem ji)? Tomu by možná nahrávalo i to, jak holka povyrostla.

Škůdce na ni nevidím, ani pavučinky svilušek.

díky moc za radu!

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 220.186 (?), 27.5.2013 15:00

A nemá vlhko až moc? Spíš vlhko způsobuje červání špiček listů, u sucha to jsou hnědé suché okraje. Ono teď nebylo ani moc teplo, mohlo to působit společně s tím vlhkem...           Lída

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Cesta z litého betonu18.4.2024
Husqvarna 36. - zapalování17.4.2024
Ako očistiť zalakované časti?14.4.2024
Cesta z litého betonu13.4.2024
Motorova pila stihl 02813.4.2024
Kouří do místnosti12.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika