Vypěstování broskve z pecky



host - 1.251 (?)
11.9.2006 21:53
No ono je to svým způsobem loterie. Nejjistější jsou asi pecky od osvědčené broskve od souseda.  Pokud někdo zasadí pecky z nějaké španělské nebo dokonce africké broskve, asi z toho nic nebude. I odrůdy se mění. Kdysi před takovými 30 lety byly broskve vypěstované z pecky poměrně malé, i když změkly nikdy nebyly červené, jen brčálově zelené a chuť nikdy nebyla sladká i když jinak broskvová. Dneska když se trefí správná pecka z správné broskve, jsou stejně červené jako ty kupované, často i sladké, jen o něco menší než ty kupované.
Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
Stránky: 1,  2,  3   
Janinka - (6), 25.6.2006 12:58, zobrazeno: 92067x
Dobrý den,
slyšela jsem o paní, která vypěstovala broskev z pecky, která jí úžasně plodí. Ráda bych to také zkusila...a tak se chci zeptat...mám dát pecku přímo do půdy?? Nebo jak jinak mám vypěstovat broskev z pecky. Děkuji za radu a přeji všem krásné letní dny. Jana
Adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 27.29 (?), 25.6.2006 21:30
S pěstováním broskví  z pecky mám dobré zkušenosti. Nejlépe je poškozené přezrálé plody které opadají sami a nejsou vhodné ke konzumaci vzít a tak jak jsou zahrabat do země , někam do stínu (pod strom) kde zem moc nepřesychá . Rozhodně nepočítejte s tím, že vám vzejde všechno a tak nešetřete. Na stanoviště přesazujte až budou semenáčky alespoň metrové . tak za dva roky a rozhodně v předjaří. Ve velkovýrobě se používají pro větší úspěšnost různé formy úpravy pecek s tím se ale nezatěžujte. Ještě si dovolím Vás upozornit, že to co vyroste, nemusí být totožné s mateřskou rostlinou. Pokud máte zájem o více informací tak doporučuji knihu  Pěstujeme broskvoně, Zdeněk Bažant a kolektiv , Grada 2003 Hodně úspěchů JP..
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 49.121 (?), 27.6.2006 21:01
Moc děkuji a přeji Vám krásné léto...:-)..Jana
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 85.27 (?), 27.8.2006 10:30
Souhlasím, jen bych upřesnil. Místo v předjaří sázejte až na jaře - v dubnu. Chcete-li si dát práci, vysejte broskve přímo na místo , kde budou růst, nebude třeba je přesazovat, jen ponecháte jednu. Do půdy dejte hodně písku. Plody nebudou stejné jako původní odrůda, ale mohou být podobné, broskve jsou samosprašné, tedy půjde o vnitrodruhového křížence
   Jiný způsob je stratifikace pecek přes zimu ve vlhkém písku (zřeba v záhonu, skleníku nebo chladném sklepě). Na jaře pak pecky snadno vyluštíte a naklíčená semena vysadíte do květináčů . během roku mohou vyrůst až několik desítek cm. Zasadit je s kořenovým balem je možno kdykoli, jen je dobré je chránit před mrazem.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 1.251 (?), 29.8.2006 1:29
Použijte pecku z prvních broskví pěstovanou u nás nebo v podobné oblasti, ne z dovezené broskve odněkud z tepla. Je potom velká pravděpodobnost, že to bude odrůda, která u nás dozraje. Po konzumaci ovoce se pecky dají do půdy. Na jaře po roztání sněhu se vyberou a já tyto pecky loupu ve svěráku. Jiným způsobem se jádra poškodí, ale ve svěráku, když pomalu přitahuji, pecka krásně praskne podélně na dvě půlky a jádro se vyloupne neporušené. To se pak sadí. U nás je těžká jílovitá půda, kupované broskve trpí a rychle odcházejí, ty z pecky se mně zdá, že jsou odolnější.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 210.175 (?), 11.9.2006 12:08
Dobrý den, měla jsem na zahradě 7 broskvoní z pecek, 5 stromů a dva keře. Nevím proč rostlo každé jinak, zahrádku jsem tak již koupila, ale na keřích bylo broskví méně, ale krásné červené a jen o něco málo menší nežli koupené, zato na vzroslích několika metrových stromech bylo ,,broskviček" mnoho, ale k ničemu. průměrná velikost byla asi jako větší třešně, plody tvrdé zelené a hlavně veškerá ,,úroda" do poloviny léta opadala. Sromy jsem na podzim nechala vykácet, keře letos opět krásně plodí. To je má zkušenost a vám přeji mnoho úspěchů. Jana
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
host - 1.251 (?), 11.9.2006 21:53
No ono je to svým způsobem loterie. Nejjistější jsou asi pecky od osvědčené broskve od souseda.  Pokud někdo zasadí pecky z nějaké španělské nebo dokonce africké broskve, asi z toho nic nebude. I odrůdy se mění. Kdysi před takovými 30 lety byly broskve vypěstované z pecky poměrně malé, i když změkly nikdy nebyly červené, jen brčálově zelené a chuť nikdy nebyla sladká i když jinak broskvová. Dneska když se trefí správná pecka z správné broskve, jsou stejně červené jako ty kupované, často i sladké, jen o něco menší než ty kupované.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 37.81 (?), 14.8.2009 13:36
Takže je jedno jestli zasadím celou pecku? Nebo musím vyloupat z pecky jádro a to pak zasadit?
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
host - 16.190 (?), 14.8.2009 13:43

Návod na loupání viz příspěvek z 29.8.2006 viz výše. Můj soused chodil po broskvovém sadu a vykopával ty co samy vyrostly a ty pak rouboval

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 165.135 (?), 19.3.2010 19:26

Nejlepší pecky na podnož jsou z tzv.vinohradnických broskví.Pokud už sejete semeno kulturní odrudy, tak pouze pozdní odrudy. Rané jsou nevhodné.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika