Vistarich



Stránky: 1,  2,  3   
milanfiala - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1142) - 51.5 (?) 
22.7.2017 13:31, zobrazeno: 11426x

Vistarich bez problemov vydržal jarné mrazi, začína chytať farbu len tej vody keby bolo aby sa plody pekne zvädčili.


Adresa příspěvku
Připojit reakci   
stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   
host - 58.151 (?), 24.7.2017 21:06

Mám 4 stromy Vistarich. Ale vôbec neplatí to čo som o nej čítal! V prvom rade kvety nie sú až také odolné voči mrazu ako sa tvrdí! Prekvapila ma aj slabá odolnosť proti monilióze plodov. Kupoval som ju hlavne pre to, aby som nemusel používať chemickú ochranu. Počet plodov ktoré znehodnotila monilióza bol v roku 2015 dramatický! V roku 2016 mráz -7 °C zničil úrodu komplet! Sklamaný som bol aj z tvrdenia, že plody nie sú poškodzované hmyzom. Pestujem sedem odrôd ale Vistavich je najviac poškodzovaná hmyzom! Plody poškodzujú hlavne osy a iný hmyz a to ešte pevné nezrelé broskyne. Takže... buď mi predali inú odrodu, alebo... je viac ako polovica z toho čo sa o odrode VISTARICH píše klamstvo!!! Ale aby som bol spravodlivý, musím aj napísať, že plody odrody Vistarich sú mimoriadne chutné a majú (pre mňa) najlepšie vyváženú kyselkavosť so sladkosťou. Napriek tomu, že je to podľa mňa na pestovanie dosť náročná odroda neľutujem že ju mám...

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
EL Edgar - Bronzový Zahrádkář .Bronzový Zahrádkář. (98) - 58.151 (?), 31.7.2017 19:34

VISTARICH


Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10084) - 196.17 (?), 31.7.2017 20:11

Krása. A budete sáčkovat? Tady by byly plody už dávno poškozené ptáky nebo hmyzem. Doufám, že ten můj Vistarich napůl zmrzlý z Klivie BA přežije. Nějak zvlášť ze spodu neobrazil. Za ty prachy teda dost špatné zboží. sad Ale, co se týče Vašich Vistarichů, tak musím říct, že broskve jsou prostě broskve. Mňam. Kdyby těch Royal Gemů bylo víc, určitě by se po nich zaprášilo.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 104.15 (?), 31.7.2017 21:34

Dovolim si oponovat. Royal Glory, Royal Gem su sice vzacne kvoli svojej skorosti (cca 2 tyzdne pred Redhavenom), ale ani v tomto obdobi som ich nebol schopny zjest nejako extra veľa naraz aj keď som mohol. Je to chuťovo úplne iný typ broskyne než tradičné haveny a im podobné. Klasická broskyňová aróma (jemná horčina) je veľmi slabá a navyše je prekrytá zvýšenou sladkosťou.

Snáď by sa to dalo prirovnať k tým moderným zákuskom plných cukru a masla (alebo skôr nejakej jeho náhražky). V cukrárni ich nájdete v desiatkach oku lahodiacich formách, ale keď sa do nich zahryznete, chutia všetky rovnako mdlo. Dáte si jeden, maximálne dva a viac už nechcete. Naopak, nejakej poctivej domácej štrúdle, osích hniezd či podobnej dobroty možno s chuťou zjesť aj za celý plech.

Ale v marketovej dobe predáva obal, v tomto prípade skutočne nádherná karmínovo-fialová šupka s minimálnym ochlpením. Navyše tá červená strašne láka kadejakých vtákov a osy až do takej miery, že bez náročných ochranných opatrení spôsobia škody aj na viac ako polovici úrody (nabodnutý plod prakticky okamžite zničí moníliová hniloba). Nevidím preto dôvod pre pestovanie zaiger odrôd okrem tých, ktoré sú veľmi skoré.  

Trnavsko 145 mnm

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10084) - 196.17 (?), 31.7.2017 21:50

My s Vámi určitě souhlasíme. Výraznější broskvová chuť většinou chybí. Jsou tam jen občasné náznaky. Vedle zajímavého zbarvení je ještě jedna přednost a to mnohem pevnější dužnina při dozrání plodů než u klasických odrůd. Největší nectností je podle mě neuvěřitelně slabá odolnost proti mrazu v době květu a po něm. I když nějaké ty Royal Gemy vydržely. Měl jsem je všechny zasáčkovat a ne pouze jeden. Musí se to taky provádět včas. Otázka je, jestli plody chytnou v sáčku tu zajímavou červeň nebo ne. Tenhle zasáčkovaný plod Royal Gemu už nestmavnul.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
roni - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (255) - 172.42 (?), 31.7.2017 22:42

"... tá červená strašne láka kadejakých vtákov a osy až do takej miery, že bez náročných ochranných opatrení spôsobia škody aj na viac ako polovici úrody (nabodnutý plod prakticky okamžite zničí moníliová hniloba). Nevidím preto dôvod pre pestovanie zaiger odrôd"

presne moj nazor. Pre zahradkarov, ktory to maju pre vlastnu potrebu je ta syta cervena farba len na skodu. Clovek nevie kedy je plod zrely, mackat ho nie je dobra metoda testovania. A hlavne nici ich hmyz. Taktie ta silnejsia sladka chut je dobra pre oberanie nezrelych plodov - zahradkar vsak radsej pocaka kym dozru...

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10084) - 196.17 (?), 1.8.2017 13:30

Vážený páni, máte všichni pravdu, ale já bych je přece jen bral. Vykrojit si s takového plodu kus pevné dužniny je celkem zajímavý zážitek. Největší problém vidím v té nízké odolnosti. Jak můžu sáčkovat, když nemám, co? Ten Royal Gem zázračně přežil, jinak Royal Glory (dva stromky) - nic (nula), Spring Lady - nic (nula), Springbelle - nic, Springcrest - nic, Regina - jeden mrňous a toť vše.frown Všechno opakovaně zmrzlo v květu a to i v minulém roce.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
milanfiala - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1142) - 51.5 (?), 19.8.2017 9:49

Prvé plody zrelé je výborná kôstka trochu drží na dužine ale to nevadí. Na tie osi si dajte flašky zo sirupovov vodou nemusite ani sáčkovať.



Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 130.150 (?), 22.5.2018 9:59

Vistarich bol tento rok velmi silne napadnuty kuceravitostou - ako jedina odroda. Ale dovod je: Vistarich na jar skor pucal, v case postreku Kuprikolom mal uz puciky silnejsie narasene - preto postrek uz nezabral.
Niektory predajcovia - propagandisti udavaju odolnost odrody voci kuceravitosti a spominaju moznost pestovania bez postreku. Je to velke KLAMSTVO - ale to plati aj pre ine udajne "rezistentne" ci odolne odrody... jednoducho broskyne treba striekat proti kuceravitosti - vsetky odrody!!!  Kuceravitost je celkom zdecimovalo, velke mnozstvo listov bolo silne napadnutych. Chore listy som netrhal, tak opadali a zostalo ich len velmi malo. Je silne zdecimovana, prirastky velmi slabe. Plodov zostalo len malicko. Silne som ju teraz obrezal a dufam, ze ozije.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Cesta z litého betonu18.4.2024
Husqvarna 36. - zapalování17.4.2024
Ako očistiť zalakované časti?14.4.2024
Cesta z litého betonu13.4.2024
Motorova pila stihl 02813.4.2024
Kouří do místnosti12.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika