Při poskytování těchto stránek nám pomáhají soubory cookie. Používáním stránek s tím vyjadřujete souhlas.
Další informace.
Ú v o d n í   s t r á n k a  |  Reklama   
Zahradní domky.cz
Chatky, zahradní domky a domky na nářadí, dodání po celé ČR.
Nábytek Vladeko
Dřevěný zahradní nábytek, doprava po ČR zdarma

Broskvoně > Velmi rané broskve

Velmi rané broskve

vyslouzil (17139) - xxx.xxx.92.38 (?)
10.7.2019 11:30

Pěstovat velmi rané odrůdy na prodej bude vždycky riziko.Na jedné straně velká poptávka, na druhé straně problémy s nectnostmi a kvalitou. Pravda, žlutomasých odrůd v době zralosti Harbingeru mnoho není. Mám jen jeden stromek, ale když zaplodí, musím většinu úrody rozdat (i s puklými peckami). S žádnými jinými broskvemi nemívám takový úspěch, i ti, co sami broskvoně pěstují, na své první plody ještě dlouho čekají.
   Letos po mrazové kalamitě mám asi jen 15 plodů, tedy problémy s odbytem žádné.

Ukázat polohu příspěvku v diskuzi >
Připojit reakci

recepty na vaření, uzení, zavařování, vína, destiláty

Velmi rané broskve

host - xxx.xxx.156.23 (?)
17.6.2018 13:26, počet návštěv: 12857
Přejít na: tento příspěvek (zjistit adresu)
Zajímal by mě váš názor na odrůdy broskvoni zrajicich ještě před Favoritou M. 3 tj. více než -15 před RH. Procital sem zde fórum a je to celé o těchto odrůdách nějaké neuspořádané a rád bych si udělal nějaký co nejlepší názor na to jakou koupit. _ _ __ Z těch ranějších mám právě postupně zrající FM 3, Early RH (o těch je tu informací dost), Sunhaven - spolehlivou klasiku, RH - planuju zatím není místo, Fairhaven - taky klasika a doplnim ještě na podzim nebo na jaře Halehaven a Cresthaven. __ Takže bych rád rozšířil sezónu ještě o velmi velmi ranou odrůdu :-) kvůli dětem. __ preferuji chuť (sladká ale ne fádní), méně praskající plody v pecce (škvoři) a trochu odlucitelnosti od pecky. _ __ _ takže od Harbingera (praskajícího víc než FM3?), Dixired (sladší než FM3?), Springcrest (a jeho mutace), My nebo may (něco), pro mě neznámá Kamila, kterou nejspíš neseženu, nebo Tesca či jiné a řada belomasych o kterých ani nevím co si mám myslet. __ optimální by bylo tak -21 - -26 RH. __ tak díky za vaše názory či dokonce srovnání, času je a zrání teprve bude nastávat, aspoň doufám :-) __ _ Kryštof z Brna __ jižní svah 240 mnm.
Připojit reakci   

Velmi rané broskve

Tomas75 (40) - xxx.xxx.34.237 (?)
17.6.2018 14:35
Přejít na: předchozí příspěvek | tento příspěvek (zjistit adresu)

Dobry den tak ja pro Vas mam 2 tipy :

velmi ranna - FRANCOISE - ta dozrava prave ted, sklizim prvni plody. Pravda chutove to neni az takova pecka, rekl bych tak o kousek lepsi Kaufland, ale je proste prvni a velice ranna. Alternativne by se dala dat SAGITTARIA, ale tu bohuzel nemam, nicmene je to noveji vyslechtena a chutnejsi broskev.

Velmi pozdni - OHENRY a jeste pozdejsi GUGLIELMINA, u Vas na jiznim svahu Brna bych se nebal ani FAIRTIME. mam vsechny tri, vsechny chutove vyborne, OHENRY sklizim 14 dni po Cresthaven, a Guglielminu a Fairtime pak jeste 14 dni po OHENRY (tedy presny konec zari). Nic pozdejsiho u nas neni. FAIRTIME mi ale uz uplne nedozrava - hodne zalezi na prubehu zari. Ale ja jsem z Berouna 290 mnm, jizni svah.

Je ale potreba se po techto odrudach poohlednout v zahranici (napr.online skolky v Italli ktere posilaji zabalene do CR) - u nas nesezenete. Ale protahnete si broskvovou sezonu tak jako se Vam to nikdy nepodari s odrudami z prodejstromku.cz

Tomas

Připojit reakci

Velmi rané broskve

host - xxx.xxx.156.23 (?)
17.6.2018 21:25
Děkuji ti Tomáši za první reakci, budu o tom přemýšlet a jako nápad dobrý a zajímavý. O'Henryho už sem na prodeji str. viděl. Přednostně zatím opravdu zkouším vyplnit mezeru před FM3. Protože je to takové ukojení té nedockavosti :-) ale nemělo by to být chuťově nebo jinak odrazujici, zejména pro děti. Takové spíš naladění na další "várky". Za mě osobně budu přemýšlet o tom prodloužení sezóny druhým směrem. __ V současné době je ještě plno třešní, sotva skončili jahody, čeká angrešt, maliny, rybizy o merunkach ani nemluvim - Leskoru, Veselku, VP, atd. Hodilo by se tak po dozrání alespoň prvních meruni a to je tak myslím těch -21 -26 u Broskví. __ Září jsou u nás skutečně dost teplá i začátek října, jako by bylo naakumulovano, v pevnině, takže tam by asi problém nebyl. Zdravím a díky za první odpověď :-) K. z B.
Připojit reakci

Velmi rané broskve

Petr z Pardubic (6676) - xxx.xxx.70.240 (?)
19.6.2018 18:03

Jen pár poznámek ve zkratce. HALEHAVEN je jedna z nejchutnějších broskví, které lze ve vhodné poloze vypěstovat ve zdejších podmínkách. V teplých letech, které nastávají určitě.

EARLY RH je nadějná odrůda, poskytující broskve typicky broskvové chuti typu RH.

Fairhaven nahradit FLAMINGEM. Stejná, ne-li větší odolnost, lepší chuť.

HARBINGER bych nezatracoval. Určitě je schopen poskytnout plody stejných chuťových vlastností, jako jiné rané žlutomasé odrůdy zrající před FM3. Vypadá to, že Springcrest a jeho mutace nejsou odolné na pokles teplot pod bod mrazu v květu a těsně po něm. Letos to neplatí, protože nemrzlo. 

Cresthaven lepší Suncrestu. Suncrest ale zraje o něco dříve.

O´Henry sehnatelná. Ty ostatní nikoliv. 

Připojit reakci

Velmi rané broskve

host - xxx.xxx.234.150 (?)
19.6.2018 20:57

Cresthaven lepší Suncrestu.

V čom je lepší Cresthaven od Suncrestu?

Připojit reakci

Velmi rané broskve

20.6.2018 11:51

Vrátíme se k velmi raným a raným broskvím. Takto zatím vypadají ty nejranější žlutomasé. 

Obrázky:
Springcrest
Springcrest
Springcrest
Springcrest
Springcrest
Springcrest
Springbelle
Springbelle
Harbinger
Harbinger
Připojit reakci

Velmi rané broskve

21.6.2018 8:11

Taky nesmím zapomenout na moji "známou firmu", o které tady píšu už řadu let - falešnou Dixired. Všechny takto staré broskvoně na semenáči jsou už dávno v pánu, jen tato od pana H. z Žehušic u Čáslavi stále žije. Bude mít takových dobrých 16 až 17 let. 

Obrázky:

Připojit reakci

Velmi rané broskve

host - xxx.xxx.234.137 (?)
21.6.2018 16:39

Chcel by som sa opýtať skúsených pestovateľov na to či sú ranné odrody broskýň odolnejšie na chrastavitosť-strupovitost plodov ako neskoré odrody. Mám odrody broskýň všetky dozrievajúce po Redhavene a všetky sú chrastavé.      Michal

Připojit reakci

Velmi rané broskve

21.6.2018 17:59

Ani snad nejde o odolnost, ale spíš o to, že na těch ranějích odrůdách nemá houba tolik času k rozvoji, takže budou chrastavé méně v porovnání s těmi, co jsou sklizené o měsíc déle. 

Připojit reakci

Velmi rané broskve

host - xxx.xxx.234.192 (?)
21.6.2018 22:17

Ďakujem Vám Peter za odpoveď.      Michal

Připojit reakci

Velmi rané broskve

host - xxx.xxx.229.255 (?)
21.6.2018 18:19
Zdravim a díky p. Petře, sem rád že jste se ujal této diskuze. Rád bych zde zhodnotil ty velmi rané odrůdy broskvoni, než se pro nějaké rozhodneme. Tedy alespoň já tedy :-) Mohli by sme to tady "časem" vyhodnotit v globále. Sám zatím pro sebe favorizuju toho Harbingera, možná zkusit tu Kamilu, nebo Roztylskou n. terminove by mě to vycházelo tak nejlépe a chcu taky chuť. :-) __ K té HH rozhodl sem se také kvůli její jadrne chuti a vyhradil sem ji nejlepší místo, jižní terasa v tomto směru orientovaném svahu s dobrou propustnou půdou. Fairhaven má jen několik let tak ho měnit nebudu zatím. Je to taková jistota. Na Early redH su taky zvědavé, u nás se dřív broskve moc nepestovali a taky preferuju tu jadernou chuť. Místo Sunhavenu bych v současné době dal Michaelu stavnatejsi pro decka ale je to takové držák a dřív sme byli spíš okrajová oblast. __ samozřejmě až se pro něco rozhodnu a budou nějaké "výsledky" tak se rád podelim o poznání :-) zatím díky Kryštof z Brna.
Připojit reakci

Velmi rané broskve

host - xxx.xxx.229.255 (?)
21.6.2018 20:38
Jinak musím-e opět pochvalit fotky p. Petra fotodokumentaci by se spíš hodilo říci. Je vidět, že Springy jsou fakt napřed :-) asi tak o týden až deset dní a harbingi jsou "skoro" jak moje FM3. Díky __ K. z B.
Připojit reakci

Velmi rané broskve

21.6.2018 21:22

Místo Sunhavenu bych v současné době dal Michaelu stavnatejsi pro decka ale je to takové držák a dřív sme byli spíš okrajová oblast.

Teď nevím, jak to myslíte. Držák je ten Sunhaven? Michaelu ani Sunhaven nemám dostatečně odzkoušené. Sunhaveny mám v současné době tři, tak snad něco ochutnám. Michaela zašla, ta druhá roste málo. Něco mít bude. Sunhaven velice kladně hodnotil Paľo i Jirka 1968. Fairhaven, jak jsem už psal jinde, zraje v době, kdy zrají chutnější odrůdy. Můžete mít ale jinou zkušenost. Kamila se vůbec neujala, Roztylská je zajímavá volba. Možná bude stejně raná jako Shraz. Chutnal jsem dneska jeden Springtime. I když jsou zase mojí vinou malé, přesto je to na tak ranou odrůdu špička. Doporučoval bych ji všem. Nevídaná bělomasá pochoutka.

Připojit reakci

Velmi rané broskve

host - xxx.xxx.136.197 (?)
23.6.2018 14:29
Ano tím drzakem sem myslel Sunhaven, jak sem psal dřív sme byli spíš okrajová oblast. Alespoň budu mít s čím srovnávat. __ Zatím mám místo na 6 broskvoni ale snad udělám místo na sedmou a zatím favoritem z těch velmi raných je Harbinger v závěsu Roztylska, ale nektarinka?? Nevím jestli krmit bodavy hmyz :-) _ Hezký den __ K. z B.
Připojit reakci

Velmi rané broskve

Petr z Pardubic (6676) - xxx.xxx.196.17 (?)
23.6.2018 16:02

Nektarinka Roztylská je velmi lákavá odrůda. Už jsem ji měl dávno mít.

Ten Shraz prozatím kvalitativně za mnoho nestojí. To samé v minulém roce. 

Připojit reakci

Velmi rané broskve

Jiří 1968 (1345) - xxx.xxx.137.210 (?)
24.6.2018 19:15

Dozrávání velmi raných broskví se kapánek zarazilo, přesto by to některé Favority Morettini 3 a Royal Glory mohly v červnu ještě stihnout.Ono i pozdní broskve se začínají nalévat a žloutnout, Symphonia hnědnout.Ještě jsou k mání vytečné Springtime.Letos je to všechno popředu vic jak o měsíc, dokonce velmi pozdní pološvesta Harbella začíná pozvolna vybarvovat!

Obrázky:
Springtime
Springtime
Springtime
Springtime
Favorita Morettini 3
Favorita Morettini 3
Favorita Morettini 3
Favorita Morettini 3
Royal Glory
Royal Glory
Symphonia
Symphonia
Elberta
Elberta
Harbella
Harbella
Připojit reakci

Velmi rané broskve

28.6.2018 16:07

Nevím, jak jste na tom Vy s broskvemi, ale já jsem měl zatím možnost ochutnat pouze jeden Springtime a jeden z těchto plodů falešné Dixired na fotce. Pořád si myslím, že to nemůže být nic jiného než Harbinger. V současné zimě se ničemu do zrání moc nechce, což možná neskvalitní chuť plodů, ale zase nezraje všechno najednou. 

Připojit reakci

Velmi rané broskve

host - xxx.xxx.168.103 (?)
4.7.2018 11:28

Springcrest je letos nádherně vybarvený a už je ke konzumaci. Walter

Obrázky:

Připojit reakci

Velmi rané broskve

Pavel_CZ (247) - xxx.xxx.242.214 (?)
5.7.2018 7:24

Ten je paradni. Muj springcrest mel klasictejsi barvu (dojedli jsme ho pred par dny)a chutove zatim nejslabsi z tech tri odrud co jsem zatim sklidil. Zacina mne dozravat prvni bila broskvon Fresh White, jeste prorad je tvrdsi, ale uz pekne sladka s nacervenalou duzinou

Připojit reakci

Velmi rané broskve

vyslouzil (17139) - xxx.xxx.236.1 (?)
5.7.2018 8:24

Ze tří raných broskví mi nejlíp stále vychází Harbinger. Velké krásně zbarvené plody, žlutomasé. Jen těch puklých pecek by mohlo být míň. Druhá je Springtime, chutná, dokonce jde od pecky, bělomasá, trochu menší. Poslední starý Redwin má menší plody, zelenobílou dužinu, tuhou slupku i chuťově je nejslabší.

Obrázky:
Harbinger
Harbinger
Redwin
Redwin
Springtime
Springtime
Připojit reakci

Velmi rané broskve

host - xxx.xxx.234.158 (?)
6.7.2018 19:16

Zdravím Vás Jiří 1968, ako je to tento rok s vašou broskyňou Favorita Morettini 3, dozrela vám ešte v červnu alebo bolo treba čakať na červenec? Michal

Připojit reakci

Velmi rané broskve

host - xxx.xxx.227.113 (?)
6.7.2018 20:52
FM3 u mě v Brně eště není, tak předpokládám že severně či východně od Brna eště taky nebudou. Počasí to naštěstí zarazilo. Řekl bych že tak začínají Harbingry a je po Springcrestach apod. __ Ještě co říkáte na ještě ranejsi odvozeninu, mutaci, Starcrest, máte někdo? Měla by být tak 10 dni před Springcrestem a tak necelý týden po Rich May (May Flawor)?? Tak trochu se na ní zapomíná. __ Kryštof z B.
Připojit reakci

Velmi rané broskve

6.7.2018 21:05
Ty termíny možná nějak celkově nesedí, spíš to bude týden před Springcrestem, ale i to je dost. Otázkou je jaká je :-)? __ K.z B.
Připojit reakci

Velmi rané broskve

Mikeš13 (1875) - xxx.xxx.26.152 (?)
6.7.2018 21:13

Dnes sklizeny první plody FM3.

Obrázky:

Připojit reakci

Velmi rané broskve

host - xxx.xxx.234.65 (?)
6.7.2018 22:26

Zdravím Mikeš13, máte krásne plody na Favorite Morettini3. Ste v teplej oblasti? Aká je u vás nadmorská výška?      Michal

Připojit reakci

Velmi rané broskve

7.7.2018 6:43

Michal: lokalita Žatec (SZ Čechy), nadmořská výška kolem 235 m, severní svah.

Připojit reakci

Velmi rané broskve

6.7.2018 22:03

Zdravím Michale, FM3,Royal Glory a Albatros sklízím od včerejška, no sklízím-dozrálo jen pár prvních plodů.Takže v červnu to už nestihly, avizované ochlazení se oproti prvotní předpovědi kapánek protáhlo a dozrávání broskví a meruňek se úplně zastavilo.Zítra něco nafotím.

Připojit reakci

Velmi rané broskve

host - xxx.xxx.234.65 (?)
6.7.2018 22:19

Zdravím Jiří 1968, u nás je to podobne, minulý týždeň bolo chladnejšie tak zrenie sa zastavilo, môžte tu dať aj nejaké fotky odrôd meruněk ktoré vám teraz dozrievajú.      Michal

Připojit reakci

Velmi rané broskve

7.7.2018 7:36
Tak u mě už také začínám sklízet FM3, v týdnu eště tvrdé a vizuálně menší, asi přece sucho i když zalevam. Ale mooc dobré, prostě klasika. A co ten " Starcrest, má někdo :-)? __ Začínám připravovat místo na toho Harbingera nebo něco, ale pomalu se poohlizim i po něčem eště ranějším :-) viz i diskuze Rich May. Místo odkryju, zjistím stav humusu, podle barvy, a druh půdy, něco zaryju, a do podzima otočím alespoň jedno zelené hnojení popřípadě i do jara vždyť sou i ozimy. Práce zdar __ K.z B.
Připojit reakci

Velmi rané broskve

host - xxx.xxx.121.128 (?)
7.7.2018 9:14
Aktuálně dozrává odrůda Harnas (JV Morava).
Připojit reakci

Velmi rané broskve

host - xxx.xxx.121.128 (?)
7.7.2018 9:16
Harnas.
Obrázky:

Připojit reakci

Velmi rané broskve

7.7.2018 19:56

Dozrála Luna - pro mě nejlepší bělomasá odrůda.

Obrázky:

Připojit reakci

Velmi rané broskve

host - xxx.xxx.225.187 (?)
8.7.2018 12:33
Řekl bych že 'sezóna' velmi raných broskví končí maximálně FM3 tj. - 15 d před RH. Z tohoto důvodu zakládám novou diskuzi na téma už jen raných broskví tak aby sme to všechno nesmatlali všechno do jednoho a zůstalo toto téma přehledné :-) mohli by sme také skončit Creasthavnem či O'Henrym apod. Jen by mě zajímalo jak si stojí Dixired s porovnáním s FM3. Je opravdu ještě sladší? Už si to moc nedovedou představit :-)) __ K. z B.
Připojit reakci

Velmi rané broskve

host - xxx.xxx.234.196 (?)
8.7.2018 13:05

Zdravím Vás Mikeš 13, ako je to s praskaním pecek u Luny? Kedysi asi pred 15 rokmi som mal možnosť pár plodov z tejto odrody ochutnať. Chuť bola naozaj výborná. Je škoda že stromy tejto odrody sa už nemnožia a ovocné školky ju neponúkajú do predaja.      Michal

Připojit reakci

Velmi rané broskve

8.7.2018 13:19

Michal: Praskání pecek jsem zatím nezaznamenal. Rouby (očka) Luny jsem odebral naslepo ze starého zpustlého sadu (ten rok vše v sadu pomrzlo a bylo tam více odrůd, tak se odrůdy nedaly identifikovat).

Foto z doby před tím:

Obrázky:

Připojit reakci

Velmi rané broskve

Štěpánka.3 (85) - xxx.xxx.28.101 (?)
12.7.2018 22:33

Mohl by někdo dát tip, co bych to mohla mít za odrůdu nektarinky (byla koupená jako celočervená broskvoň)? Je bělomasá, ještě není úplně zralá, ale první plody, které jsem musela odstranit (nahnilé od stopky), už se daly docela jíst. Olomoucko, 220 m., Dixired a FM3 už mám otrhané (ale letos je v tom dozrávání chaos).

Obrázky:

Připojit reakci

Velmi rané broskve

12.7.2018 23:00

Mi tady začíná dozrávat bělomasá Snow Queen, ještě jsou tvrdé a hodně hnijou.

Připojit reakci

Velmi rané broskve

30.6.2019 22:14

Po prosvětlení korunky začíná letošní Springcrest vybarvovat. Walter

Obrázky:

Připojit reakci

Velmi rané broskve

30.6.2019 22:16

Vloni na semenáček naroubovaný Springcrest s prvními plody. Walter

Připojit reakci

Velmi rané broskve

30.6.2019 22:18

Springcrest

Obrázky:

Připojit reakci

Velmi rané broskve

host - xxx.xxx.212.49 (?)
1.7.2019 8:14

Super, plody na vlastním stromu vždy potěší vícesmiley. Chystám se pořídit podobnou bělomasou Springtime. Uvažoval jsem i o Springcrest, ale žlutomasky už mám. Doba zrání by měla být stejná. Uvádějí asi měsíc před RH, podle vaší fotky by to odpovídalo. MH

Připojit reakci

Velmi rané broskve

1.7.2019 9:33

Taky mně vybarvují první plody. - Harbinger, Springcrest, Springtime a Redwin. Prostě klasika, žádná modernizace sortimentu se nekoná. Musel by se vyskytnout nějaký nadšenec do broskví typu Milan Fiala. Zkoušel jsem nějakou inovaci přes Spomyšl, ale kdo ví, co se z těch stromků vyklube. 

Připojit reakci

Velmi rané broskve

1.7.2019 10:03

Já jsem ze Spomyšle v šoku, nakonci dubna přišly nektarinky a v červnu je zdecimovala kadeřavost ihned po vyrašení. Postě nepostříkané. Kdybych kupoval v březnu, i tak by měly být už aspoň jednou stříknuté. Na konci dubna už mám postřikovač měsíc schovaný, vůbec by mě nanapadlo stříkat kuprikolem. frown Jedna nektarinka je totálně KO, takže repete. no MH

Připojit reakci

Velmi rané broskve

1.7.2019 10:43

promiňte mi, ale když si koupíte nenarašený stromek, tak z preventivních důvodů byste ho měl vy sám ošetřit proti kadeřavosti. Spoléhat na to, že postřik kvalitně provedl někdo před vámí, je bláhové. Slyším poprvé, že postřik by měl dělat prodejce. Walter

Připojit reakci

Velmi rané broskve

Mimmo (1855) - xxx.xxx.243.219 (?)
1.7.2019 12:20
Čekal bych, že to prodejce stříkne aspoň v prosinci. Pak by to mohlo přežít i bez jarního ošetření. Na druhou stranu, jarní ošetření je asi viditelné. Pokud není viditelné, pak asi chybí. Budiž to poučením i pro ostatní zahrádkáře.
Připojit reakci

Velmi rané broskve

1.7.2019 14:46

U broskví koupených časně na jaře (březen) bych ošetřené stromky postříkané nevyžadoval. Provádím minimálně 2x kuprikol, únor/březen. Ale broskve koupené po 20. dubnu bych čekal, že když prodejce stromky do té doby neprodal, tak provedl březnový postřik, byť jsou stromky vytažené někde z chladu. Nezbude příště než míchat a plnit tu trochu do postřikovače znovu. MH sad

Připojit reakci

Velmi rané broskve

1.7.2019 16:55

Kadeřavost u nás řádí jako černá ruka, pouse se liší míra postižení - v závislosti na odrůdě, na tlaku choroby v daném roce a načasování chemické ochrany. Nikdy se mi ale nestalo, opravdu nikdy, že by kadeřavost stromek úplně zahubila. Zredukuje úrodu, to ano, špatné přírůstky, to taky, bídná násada květních pupenů na příští rok. Že by uschnul ujmutý stromek pouze vlivem kadeřavosti, tomu se zdráhám uvěřit.

Připojit reakci

Velmi rané broskve

1.7.2019 17:16

Škoda, že Milan Fiala preferuje jen ty meruňky, už jsme tady mohli jistě mít řadu novinek. Pavel CZ. pěstuje už nějaký čas snad opravdu velmi rané broskvoně, zrající před Springcrestem a Harbingerem, což jsou první rané odrůdy zde u nás rozšířené. Ty velmi rané, myslím, Rich May, Francoise, Sagittarii. Jestli mně přežije dodatečně zaslaný stromek Rich May ze Spomyšle, to se ještě neví. Bylo to už dost pozdě a byl už dost narašený, takže většina obrostu už je "pryč". Výborně si vede ten VELVET na myrobalánu a snad se podaří přežít i třetímu stromku SOUTH HAVEN. Má sice jen jeden kloudný výhon, ale roste. Alespoň to. Příští rok může být ale všechno jinak.

Obrázky:
Harbinger
Harbinger
Springcrest
Springcrest
Springcrest
Springcrest
Redwin
Redwin
Připojit reakci

Velmi rané broskve

Peter.pe (143) - xxx.xxx.64.44 (?)
2.7.2019 7:11

aj mne sa uz Fenix pekne vyfarbuje :-)

Obrázky:

Připojit reakci

Velmi rané broskve

Ivan Hlavatý (4042) - xxx.xxx.234.16 (?)
2.7.2019 10:48
V súčasnom globalizovanom svete nie je problémom pri troche snahy získať v podstate akúkoľvek odrodu broskyne. Na tomto ale aj iných vláknach sa to hemží najmä odrodami zahraničnej proveniencie. Osobne považujem slovenskú odrodu Flamingo za plne konkurencieschopnú s klasickým svetovým repertoárom typu Redhaven a spol. V tomto príspevku chcem ale upozorniť na nové české odrody broskýň. Keďže asi nie všetci čítajú "Zahrádkáře", pridávam fotky. Chvályhodný počin českých šľachtiteľov, chýba mi ale v popise týchto nových odrôd ich pôvod (rodičovské odrody). Samozrejme, netvrdím že tá-ktorá odroda je lepšia iba preto, že je česká či slovenská, ony musia predovšetkým obstáť v konkurencii so zahraničnými. Je ale príjemné zistiť, že aj v ČR/SR sa v tomto smere pracuje (a možno aj podporiť tieto aktivity záujmom o naše domáce odrody). IH
Obrázky:

Připojit reakci

Velmi rané broskve

2.7.2019 12:05

Výborně, pane H.l.a.v.a.t.ý, výborně. Rovněž mi chybí v popisech rodičovské odrůdy. FLAMINGO také samozřejmě chválíme, až na pana doktora V.y.s.l.o.u.ž.i.l.a, který nechválí. Senický pán Paľo měl k Flamingu rovněž nějaké výhrady, ale křehkost dřeva, pokud si na ty výhrady dobře vzpomínám, se nepotvrdily. Ovšem i přesto bych rád připomenul, že pan Milan Fiala upozornil jako první na broskvoň JAYHAVEN, což sice není ještě dostatečně prozkoušená odrůda, ale jeví se velmi nadějně. Takže kdyby se soustředil na nějaké podobně nadějné broskyne ve světě, nebylo by to na škodu. Odrůdy typu Royal Glory k takovým bohužel nepatřily. K nadějným bude možná patřit i česká MAJORITA (Harbrite x Favorita Morettini 3), kterou hojně propagoval Standa svobodný pán von Königgrätz. 

Připojit reakci

Velmi rané broskve

Ivan Hlavatý (4042) - xxx.xxx.234.26 (?)
2.7.2019 13:42
Šľachtitelia nespia ani za veľkou mlákou. Na fotkách je niekoľko nových odrôd broskýň a nektariniek z USA. IH
Obrázky:

Připojit reakci

Velmi rané broskve

2.7.2019 14:22
Ešte pridávam niektoré nové či menej nové odrody broskýň, nektariniek a klíng, pôvodom prevažne z USA (foto). IH
Obrázky:

Připojit reakci

Velmi rané broskve

2.7.2019 14:53
...a ešte marhule. IH
Obrázky:

Připojit reakci

Velmi rané broskve

2.7.2019 16:17

Šlechtitelia nikdy nespia, to máte pravdu. Chrlí na nás hlavně prostřednictvím pana Fialy jednu odrůdu za druhou. Osobně se v tom ztrácím. Chtělo by to vypíchnout nějakou již osvědčenou. Co si tak vzpomínám, tak pan Fiala tenkrát o Jayhaven psal, že ohromila na nějaké výstavě ve Vídni. 

Připojit reakci

Velmi rané broskve

host - xxx.xxx.23.171 (?)
2.7.2019 17:51
Pán I.Hlavatý marhulky Sugar Pearls plus Honey Pearls Nectacot mám už zaštepené vrúble z USA.
Připojit reakci

Velmi rané broskve

Marek-TT (544) - xxx.xxx.235.1 (?)
2.7.2019 22:01

Na margo Flaminga musím tiež vysloviť veľkú pochvalu, naozaj skvelá odroda.

Připojit reakci

Velmi rané broskve

mino BA (93) - xxx.xxx.251.154 (?)
4.7.2019 5:48

Pár broskýň odrody Fenix, na začiatok broskyňového leta príjemné, šťavnaté, sladké. A aj veľmi pekné. Medzi broskyňami už aj dozretý excelentný Goldrich...      mino BA

Obrázky:

Připojit reakci

Velmi rané broskve

5.7.2019 12:17

FENIX má špičkové zabarvení plodů. Ta jeho červeň má takový zvláštní zářivý odstín. Škoda, že ten můj Fenix už dávno skončil, taky jsem se ho něco nafotil. Co se týče Goldrichu, tak z názorů pana Fialy, že takéto odrody v cudzine už nikoho nezaujímajú si nic dělat nebudeme, viďte. 

Připojit reakci

Velmi rané broskve

mino BA (93) - xxx.xxx.251.154 (?)
5.7.2019 13:26

Zdravím pan Petr. S pánom Fialom sme si písali na inom fóre, je inovátor, vie aké sú trendy a to je super... U mňa je trend taký, že popri Tsunami, Tomcote, Bergerone, rôznch klonoch maďarskej z neďalekého Burgenlandu (mám tam k marhuliam neustály prístup), Farhiale a staršom Goldrichi na myrobaláne som na tom myrobaláne nasadil ešte jeden Goldrich. A na jeseň plánujem niečo z novšieho šľachtenia z Poysdorfu,,     mino BA

Připojit reakci

Velmi rané broskve

5.7.2019 13:32

zase ten Springcrest. Walter

Obrázky:
Velmi rané broskve
Velmi rané broskve
Připojit reakci

Velmi rané broskve

5.7.2019 15:13

Už měknou? cheeky Tušíte někdo jak je na tom Springcrest ve srovnání s Rich may? V popisech u prodejců jsou zas nějaké nesmysly frown MH

Připojit reakci

Velmi rané broskve

5.7.2019 15:20

Upřesňuji -  dobou zrání Richmay a Springcrest. MH

Připojit reakci

Velmi rané broskve

5.7.2019 16:06

Tak to je teda "boží" fotka, pane Waltere. yes

Připojit reakci

Velmi rané broskve

host - xxx.xxx.168.21 (?)
5.7.2019 19:37

ale to je vaše zásluha, že Springcrest mám. Walter

Připojit reakci

Velmi rané broskve

6.7.2019 16:33

To už si nevzpomínám, ale každopádně proč se honit za nějakými "posledními top modely", když máte doma takové krásné broskve zcela uspokojivé chuti. Máte recht, pane Waltere. yes

Připojit reakci

Velmi rané broskve

host - xxx.xxx.175.71 (?)
9.7.2019 20:36

S Harbingerem nemáme dobré zkušenosti. Je sice raná, pěkně zbarvená, střední velikosti, ale praská dost silně. Od pecky samozřejmě nejde vůbec, ona se půlí i s peckou. Měli jsme vysazených přes 40 těchto stromů a už jsme je všechny zlikvidovali. Dobrých 30 % úrody bylo vždy puklých až na pecku, plné mravenců a hlavně škvorů. Těm stačí nepatrná prasklinka od stopky a už se stěhují dovnitř. Plody vypadají pěkně, ale po rozpůlení vyběhne rota naštvaných škvorů a můžete to všechno vyhodit. FM3 sice nejsou tak rané, ale zato jsou mnohem lepší ve většině parametrů a hlavně tolik nepukají!

Připojit reakci

Velmi rané broskve

10.7.2019 10:04

Mravenci a škvoři jsou všude a proniknou, kam se dá. S puklými peckami u Harbingeru nemám žádný zvláštní problém. U raných broskví pukají možná častěji. Dužnina má ale výbornou broskvovou chuť. cheeky

Připojit reakci

Velmi rané broskve

host - xxx.xxx.168.21 (?)
10.7.2019 11:04

mít na zahradě 40 stromů, to už není jen pro vlastní spotřebu. Pak už ale může být praskání plodů vážný problém kvality. Jen tak na okraj, Springcrest praskáním plodů netrpí. Walter

Připojit reakci

Velmi rané broskve

10.7.2019 11:30

Pěstovat velmi rané odrůdy na prodej bude vždycky riziko.Na jedné straně velká poptávka, na druhé straně problémy s nectnostmi a kvalitou. Pravda, žlutomasých odrůd v době zralosti Harbingeru mnoho není. Mám jen jeden stromek, ale když zaplodí, musím většinu úrody rozdat (i s puklými peckami). S žádnými jinými broskvemi nemívám takový úspěch, i ti, co sami broskvoně pěstují, na své první plody ještě dlouho čekají.
   Letos po mrazové kalamitě mám asi jen 15 plodů, tedy problémy s odbytem žádné.

Připojit reakci

Velmi rané broskve

10.7.2019 13:58

Broskve s prasklými peckami nemohou konkurovat těm dovezeným s cudziny. Těch dovezených jsou plné obchody. Měl jsem zatím tři plody ze svého Harbingeru a ani jeden neměl pecku prasklou, respektive zřejmě bych si toho při konzumaci všiml. Je to mnohem nepříjemnější, než když je pecka nevyvinutá, jako se se to stávalo u Primmisimy Delbard, nebo Springtime. 

Harbinger pořád považuji za skvělou odrůdu, takovou první pravou broskvovou chuť. Už se na něj těším.     KAMIL HASMAN

Přesně tak.

Připojit reakci

Velmi rané broskve

12.7.2019 11:08

A nádherně vybarvený Springcrest ještě jednou. Walter

Obrázky:

Připojit reakci

Velmi rané broskve

12.7.2019 11:09

a ještě. Walter

Obrázky:

Připojit reakci

Velmi rané broskve

host - xxx.xxx.168.53 (?)
12.7.2019 22:58

Dozrává u Vás Spricrest dříve než FM3? U mě se zdá, že to bude souběžně, ale Sprincrest by měl být ranější.Lucas

Připojit reakci

Velmi rané broskve

host - xxx.xxx.168.53 (?)
12.7.2019 23:00

jedná se o Springcrest. Lucas

Připojit reakci

Velmi rané broskve

13.7.2019 0:26

FM III jsem letos teprve rouboval na semenáček broskvoně, takže nemohu porovnat, ale Springcrest už postupně sklízím. Vloni byl o týden dříve. Walter

Připojit reakci

Velmi rané broskve

vyslouzil (17139) - xxx.xxx.236.1 (?)
13.7.2019 10:32

Nějak se zapomnělo na odrůdu Springtime. Je tu o ní celé vlákno a v něm to hýří superlativy. Sice bělo až zelenomasá, ale chuťí určitě neurazí, spíš potěší. U nás zraje současně s Harbingerem.

Obrázky:
Sprintime
Sprintime
Připojit reakci

Velmi rané broskve

13.7.2019 11:18

náhodou jsem narazil na pěknou tabulku, co pěstují velkopěstitelé v Itálii a kdy to sklízí. Walter

Obrázky:

Připojit reakci

Velmi rané broskve

13.7.2019 12:54

Pěkná tabulka, chybí tam sice Springtime, ale na fotce výše od pana Vysloužila - díky za foto, je vidět, že Springtime zraje až po Springcrest. yes

A hned vznesu při té příležitosti taky dotaz, na který mi tu zatím nikdo neodpověděl. V tabulce jsou ranější než Springcrest broskve Richmay a Maycrest. Nabízí je například Spomyšl a ti uvádějí:

Broskvoň 'Rich May' - odrůda pocházející z USA. Je velmi dobře odolná vůči mrazu, na nemoci netrpí. Plody jsou větší, kulatého tvaru. Základní barva slupky je žlutá, ale téměř celá slupka je pokrytá červenou barvou. Dužnina je oranžová, pevnější a aromatická, na pecce téměř neulpívá. Chuť je výraznější, sladká a velmi vyvážená. Plody sbíráme po 20. červenci. Jsou vhodné pro přímý konzum nebo k dalšímu zpracování.

Tak buďto Spomyšl záměrně nabízí jiné odrůdy nebo si prostě ty termíny,,ve Spomyšli vymýšlí" laugh. MH

Připojit reakci

Velmi rané broskve

13.7.2019 15:26

Spomyšl má zcestné termíny zralosti. Někdy je to i o měsíc. Ve Středomoří nebo někde v USA by to snad mohlo odpovídat, ale tady u nás se podle těchto udájů nemůžete řídit. Je to opsané a neodpovídá to našim podmínkám. Co se týče Springcrestu, tak vidíte sami na fotkách pana Waltera, že se jedná o barevně krásné plody, navíc pevné a chutné. yes

Obrázky:
Springcrest
Springcrest
Springcrest
Springcrest
Připojit reakci
Založit nové téma Nápověda
  Název diskusního téma   Počet příspěvků   Datum   Počet návštěv
Nektarinka Snow Queen 316.7.2019225
Shraz 2615.7.20198561
Peach Shimizu ice 713.7.20193703
Velmi rané broskve8013.7.201912858
Harbinger 259.7.201911549
Nektarinka Harko269.7.201934435
Očkování / roubování broskvoní1048.7.201995356
Nektarinka Venus 407.7.201930085
Nepěkné patvary plodů broskve 77.7.2019366
Poškození plodů 43.7.2019351
Jayhaven 342.7.201921616
Radosť6530.6.201928708
Vädnutie broskyne - Monilioza? 130.6.201990
Broskev žloutne1029.6.201910069
Broskvoň - poraďte co dál 1028.6.20191217
Znehodnocené plody - houbová choroba? 915.6.20191007
Žloutnutí listů nektarinky, kde je problém? 1613.6.20192198
Halehaven317.6.201915006
Broskvoně - každoroční ztráty7531.5.20199521
Zdvojené plody930.5.20191123
Spring Crest7623.5.201947539
Choroba broskvoně 422.5.2019676
Broskvoň zasazena 7.4. - schnou listy, černé 1021.5.20191324
Kadeřavost - jaký postřik je nejúčinější?22320.5.201974135
Probírka mandloně215.5.2019369
Obaleč východní a makadlovka broskvoňová2111.5.201914890
Broskvoň a nektarinka odolná více kadeřavosti?5011.5.201936083
Kadeřavost v květnu7311.5.201933758
Broskvoň Rich May 1710.5.20193314
Kadeřavost na mandloni 310.5.2019482
Vistarich 139.5.20194301
Pěstování Nekterinek129.5.20199466
Broskvoň na Myrobalánu134.5.20192200
Rozkvétání broskvoní751.5.201927707
Royal Glory a spol9427.4.201948090
Avalon Pride 3222.4.201916787
Diana1221.4.20192447
Sira sulka vseliek?921.4.201914010
Caldesi 20001917.4.201915320
řez broskvoní9317.4.2019264671
Další diskuze: 1, 2, 3, 4, 5 >  
Fórum pro chovatele - domácí miláčci, psi, drůbež, králíci, včely, krmiva, pelíšky
Chov pstruhov11.7.2019
Chov pstruhov11.7.2019
Chov pstruhov11.7.2019
Vápenka u slepic9.7.2019
Chov pstruhov9.7.2019
Další příspěvky > 
Úvodní stránka | Informace o serveru | Podmínky užívání | Reklama
(c) Lupo Media s.r.o. 1999 - 2019
Jak Google využívá data, když používáte weby nebo aplikace našich partnerů