Sunhaven



Stránky: 1,  2,  3,  4,  5  >   
Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10026) - 70.240 (?) 
9.8.2013 18:39, zobrazeno: 32518x

Většina plodů starší odrůdy broskvoně s názvem SUNHAVEN zrála kolem 2.8., a to i plody ne zcela dobře vybarvené. Co ale vadí mnohem více, je každý rok se opakující "jalová" chuť těchto plodů. Tyto plody se rozhodně jakostně nevyrovnají ze zmiňovanou Michaelou nebo Favoritou Morettini 3. Tuto odrůdu by mohl dobře zhodnotit například pan Paľo, který jistě podobné "trampoty" s kvalitou plodů této odrůdy nepoznal. Přitom plodů na mém stromě bylo i letos nemnoho.

Sunhaven (2.8. 2013)
Sunhaven (2.8. 2013)
Sunhaven (2.8. 2013)
Sunhaven (2.8. 2013)
Sunhaven (2.8. 2013)
Sunhaven (2.8. 2013)
Sunhaven (2.8. 2013)
Sunhaven (2.8. 2013)
Sunhaven (2.8. 2013)
Sunhaven (2.8. 2013)
Sunhaven (2.8. 2013)
Sunhaven (2.8. 2013)
Sunhaven (2.8. 2013)
Sunhaven (2.8. 2013)
Sunhaven (2.8. 2013)
Sunhaven (2.8. 2013)
Sunhaven (2.8. 2013)
Sunhaven (2.8. 2013)
Sunhaven (2.8. 2013)
Sunhaven (2.8. 2013)
Adresa příspěvku
Připojit reakci   
stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   
Paľo. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1739) - 231.116 (?), 9.8.2013 22:54

Pan Paľo trampoty s chuťovou kvalitou plodov Sunhaven veľmi dobre poznal a vlani o nich na fóre referoval. Pokiaľ nie je Sunhaven preplodená, je to jedna z najchutnejších kultivarov, aké som doteraz koštoval. Práve dnes som zistil, že chuť dozretých či prezretých plodov Sunhaven prechádza až du vínových nuancií. Slovom rozprávka. Začínajúcim broskyniarom Sunhaven odporúčam. Neverím, že by Pardubicko bola Sibír a Sunhavenka v týchto končinách nedozreje do svojích typických kvalít.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10026) - 70.240 (?), 10.8.2013 9:36

Přikládám fotku Sunhavenu pana Tomáše Jana ze Zahrádkáře 7/2004, která nejvíce vystihuje horší vybarvování této odrůdy na ne zcela dobře osluněných místech v koruně stromu. Osobně si nemyslím, že se jedná u mě o záměnu odrůd, zvláště, když doba zrání odpovídá, co říkáte?
 

Sunhaven na fotce pana Tomáše Jana
Sunhaven na fotce pana Tomáše Jana
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 41.143 (?), 10.8.2013 19:30

Přidávam i já svojí Sunhaven. Letos byly vynikajíci. Potvrzuji slova pana Pala "jedna z najchutnejších kultivarov"


Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 41.143 (?), 10.8.2013 19:31

.


Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
Daniela Bentschova - (22) - 36.59 (?), 13.8.2013 20:27

Tento rok sme mali prvú úrodu 5 ks Sunhaveniek. Dozreli veľmi skoro, obrázok je z 25.7., o dva dni nato boli zjedené. Chutili nám výborne, boli to naše prvé vlastné broskyne tohto leta. Aj Harko nektarinka dozrela na prelome júla a augusta, o týždeň skôr ako po minulé roky. Asi to spôsobili tie hrozné horúčavy. Poloha: 320 mnm, Slovenský Kras.

Sunhaven
Sunhaven
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
Paľo. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1739) - 226.94 (?), 14.8.2013 8:26

Sunhaven je stará dobrá americká klasika, ktorá chuťou plodov a odlučiteľnosťou kôstky úspešne konkuruje moderným poloskorým kultivarom. Potešilo ma, že aj v oblasti Slovenského Krasu dozrieva do svojích typických kvalít. Nezabudnite, pani Daniela, na predjarný preventívny postrek meďnatým preparátom. U nás na Záhorí som v tomto roku striekal Kuprikolom pri prvom oteplení už koncom februára a o týždeň postrek zopakoval. V chladnejších polohách sa prirodzene termín ošetrenia posúva, treba sledovať vývoj teplôt. Jar kalendárne začína v 3.  dekáde marca, to už je na zásah proti kučeravosti listov broskýň neskoro. Listové púčiky sú narašené a vlákna parazitickej huby vrastnuté da zárodkov listov sú ukryté pred účinkom kontaktného postreku. Sunhaven, podobne ako ostatné sorty z rodiny Havenov, nepatrí medzi kultivary s výraznou odolnosťou k Taphrina deformans. Zato má iné cenné vlastnosti, pre ktoré sa oplatí ju pestovať.smiley

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10026) - 70.240 (?), 14.8.2013 12:51

Deklarovaná dobrá kvalita Sunhavenu by měla být samozřejmá, pokud není plodů na stromě přespříliš. Proč se nedostavuje zde při průměrné plodnosti, to nevím.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Paľo. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1739) - 228.6 (?), 14.8.2013 16:21

Zatiaľ, okrem p.Petra z P., všetci v tomto roku Sunhavenku chválime. Objektívne hodnotené, odroda nie je na vine. U broskýň je ale typické, že rovnaká odroda v rôznych lokalitách dáva rôzne chuťové výsledky. Spomínam na p.Milana Vrbu, ktorý ma učil rozpoznávať rastové vlny na mladých broskyniach a najmä správny rez a vylamovanie nežiadúcich zelených výhonov. Je to skvelý pomológ a množiteľ stromčekov, ktorý často publikoval články v slovenskom Záhradkári. Jeho srdcovým kultivarom je Burbank July Elberta. Vždy tvrdil, že chuťovo nemá konkurenciu. Kúpil som teda od neho jeden stromček vypestovaný v piesčitej pôde na rovine a zasadil do ílovitej pôdy v záhradke na svahu. Keď mi začala rodiť, bol som nemilo prekvapený. Horšie plody som predtým nejedol. Oproti Halehaven boli úplne bez chuti. Vzdialenosť medzi našimi lokalitami pestovania bola max.10 km. Chcem týmto iba opätovne poznamenať, že na chuť plodov majú výrazný vplyv aj podmienky, v ktorých broskyne pestujeme. Nie každej odrode musia zapasovať. O konkrétnej starostlivosti pestovateľa a jej vplyvu na veľkosť a kvalitu plodov už nehovorím.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10026) - 70.240 (?), 14.8.2013 20:10

Já si ale nemyslím, že by se jednalo o záměnu. Vyobrazené plody ostatních žádné jiné znaky nevykazují. Stromek se i díky stromovému balzámu Arbokol, který dobře utěsnil hlubší rány, velmi dobře rozrostl a díky síranu amonnému ztratil i "chlorózu" na listech. Plodů nebylo příliš, takže fakt nevím, proč to není stále ono. 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3,  4,  5  >   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika