Rozkvétající broskvoně



Jiří II - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (598) - 143.84 (?)
13.5.2017 12:03

Broskvoně mají ve vyšších polohách větší naději na úspěch než meruňky, právě z důvodu pozdějšího kvetení. Já se snažím dokázat sobě i světu, že to jde i v mých 480 m.n.m. Na obrázku je tříletý semenáč, výška asi 2,5 m. Nyní je již kompletně po odkvětu, snímky jsou z 1.května U Trutnova je tedy větší siberie než u nás v Moravském krasu.

Tříletý semenáč
Tříletý semenáč
Květy
Květy
Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  <  16,  17   
                     
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 92.38 (?), 26.4.2017 11:32

Neumím porovnat, jak velký bude rozdíl v tlaku choroby, když broskev postříkáte a nepostříkáte. Já osobně považuju postřik v tuto dobu za přinejmenším málo účinný.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10026) - 8.11 (?), 26.4.2017 11:42

Vůbec neváhejte a až počasí dovolí, postříkejte broskvoně Horizonem s Thiramem. U kontaktního Thiramu se tento pozdní postřik uvádí v návodu jako jeden z možných termínů. Já osobně jsem našel prozatím všeho všudy jeden kadeřavý list, takže smekám před Kuprikolem (1 postřik, druhý pouze na vybrané stromky). Nyní jsem broskvoně částečně "přejel" proti monilii, ale proti meruňkám je to zanedbatelný výskyt.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10026) - 70.240 (?), 11.5.2017 21:16

Zdravím. Dnes jsem narazil asi 10 km jihovýchodně od Trutnova v nadmořské výšce 450 metrů na tuto rozkvetlou broskvoň. Krásně si pokvete již do příjemných teplot bez mrazů. A pak, že to ve vyšších polohách nejde. yes



Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
kamo - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (430) - 36.12 (?), 12.5.2017 22:26

yes bola asi aj zatienená okolitými vysokými stromami, čo oddialilo kvitnutie... to bude nejaké ideálne stanovište, keď ani v zime neprišla o kvetné púčikywink

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10026) - 70.240 (?), 12.5.2017 22:57

Viděl jsem v okolí i jiné broskvoně, zcela nechráněné, přesto kvetly a vypadá to, že v zimě nezmrzly. Podkrkonoší bylo zřejmě k broskvoním přívětivé. Zajímalo by mě, co to je na fotkách za odrůdu. Třeba mně růžovitý Harbinger 21.4. vymrzl, naopak růžovitá FM3 je obsypaná. A zase naopak růžovité "zaigerovky" těsně vedle FM3 vymrzly kompletně. Lépe řečeno Royal Glory a trapná Regina, kterou tak doporučoval pan Tomáš Ján v Zahrádkáři. 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Jiří II - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (598) - 143.84 (?), 13.5.2017 12:03

Broskvoně mají ve vyšších polohách větší naději na úspěch než meruňky, právě z důvodu pozdějšího kvetení. Já se snažím dokázat sobě i světu, že to jde i v mých 480 m.n.m. Na obrázku je tříletý semenáč, výška asi 2,5 m. Nyní je již kompletně po odkvětu, snímky jsou z 1.května U Trutnova je tedy větší siberie než u nás v Moravském krasu.

Tříletý semenáč
Tříletý semenáč
Květy
Květy
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10026) - 196.17 (?), 21.5.2017 10:25

Na odolnost typů květů mám opačný názor, zvonkovité květy, jsou méně odolné na zimní i jarní mrazy, než miskovité kromě odrůd Springcrest, Springbelle a Royal Glory i nektarinky Venus, Stark Red Gold a Maria Aurelia s květem miskovitým jsou odolnější na jakýkoli mráz než broskvoně se zvonkovitým květem, alespoň tady! surpriseJediná "zvonkovitá" broskvoň která se může rovnat s broskvoněma s miskovítým květem je Harrow Beauty. 

Můžu říct jen tolik. Než jsem si na zahradu natahal odrůdy typu Royal Glory, Regina, Springcrest, Springbelle, Spring Lady, tak prakticky u žádné broskvoně nebyly s plodností problémy. ("šťastná to žena", jak pravil pan Vysloužil)smiley Vyjmenované odrůdy mají květy miskovité. Naopak odolná odrůda s miskovitými květy je FM3. Harbinger s miskovitým květem se moc odolný nezdá. Amsdenova s miskovitým květem naopak ano. Dobrá se zdá i miskovitá Symphonie, Royalvee, O´Henry, Telura, Envoy.  Dalo by se říct, že všechny drůdy se zvonkovitými květy jsou bez problémů. Špatně na tom jsou nektarinky. Výjimka málo odolné odrůdy se zvonkovitým květem je B.J. Elberta. 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Jiří II - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (598) - 143.84 (?), 18.6.2017 22:11

Letos se i přes pozdní jarní mrazíky podařilo několika posledním květům přežít. a já se těším na první plody.


Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10026) - 70.240 (?), 19.6.2017 18:08

Ano, vidět na stromkách malé plody broskví, je velká radost. Tady je to pravidlem každý rok, ale od té doby, co jsem si sem nasázel tu choulostivou "Kalifornii", která vždycky vymrzne, tak si klasických odrůd vážím čím dál tím více. Čím dál sympatičtější jsou mně odrůdy typu RH zrající před RH, jako Earliglo, Early RH, Michaela. Celkově jsou všechny "haveny" odolné proti mrazu, samozřejmě takovému, jaký se většinou vyskutuje právě tady u mě, nikoliv mrazu v okrajových oblastech, kde se zle projevil v letošním roce i ten zimní klesající až k -30°C. U nových odrůd je třeba prověřit jejich odolnost proti mrazu v květu, doufám, že takovou broskvoní je nadějná Avalon Pride. Nevím, jestli je právě Princess nejvhodnější náhradou za Suncrest, který mi také vymrzl, ale velmi dobrou náhradou bude možná Symphonie, která se v tomto ohledu může rovnat "havenům". 

Flamingo
Flamingo
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Jiří II - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (598) - 143.84 (?), 20.6.2017 9:03

Máte pravdu s tou radostí. Ta moje je několikanásobná, protože i přes nepříznivé klimatické a půdní podmínky, se mi kombinací zkušenosti a intuice podařilo zvolit místo, kde se nadějnému semenáči daří. V minulosti jsem měl koupenou Red Havenku, která rostla spíše jako bonsaj, neustále měla klejotok a brzy odešla do věčných lovišť, nebo tam, kam broskvoně obvykle odchází. Motivaci pro pěstování broskví z pecky mi dal příspěvek pana Jaroslava od Prahy, který tento způsob s úspěchem praktikuje. Nyní mám v plánu naočkování broskvoně na semenáč mandle. Mandloňová podnož je prý do vápencové oblasti vhodnější, než broskvoňová. Ranné odrůdy ovoce jsou vždy atraktivní a žádané, ale pozdější odrůdy mívají lepší příchuť, zdá se mi, že obzvláště ty s tmavě červeným žilkováním kolem pecky. Jak to vidíte vy?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  <  16,  17   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika