Rozkvétající broskvoně



Paľo. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1739) - 117.106 (?)
26.3.2014 16:48

Po nedeli sa pustila do kvitnutia Flamingo. Tento rok ju ošmidlám nakrátko a pomalu sa s ňou budem lúčiť. Jej drevo je oproti susednej Sunhaven výrazne krehčie, vylamuje sa vo vetre, pričom snaha regenerovať mladším obrastom je nuľová. Hlavný dôvod je však ten, že Flamingo musí ustúpiť výsadbe klubovej jablone Jazz. Tú vysadím v tesnej blízkosti zostarnutej broskyne po predchádzajúcej výmene pôdy vo výsadbovej jame za tmavú listovku z neďalekých starých záhrad.

Flamingo už nechám rozkvitať tak max. 2 sezóny.
Flamingo už nechám rozkvitať tak max. 2 sezóny.
Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  <  6,  7,  8,  9,  10  >   
                     
Walter - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1252) - 168.18 (?), 20.3.2014 16:46

Včera u nás vykvetla Redhaven, to je o celý měsíc dříve, než v loňském roce.


Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 204.145 (?), 22.3.2014 23:33

Ake mate skusenosti s kvitnutim odrody Halehaven? Mam cca 10 rocny strom, priemer koruny tak 4m, vyska >3m.  Posledne roky kvitla vzdy tak nejako poriedko - kvetny puk len na cca kazdom 4 rastovom puku na jednorocnom pravom rodivom dreve, co mi prislo dost malo, no aspon som nemusel robit prebierku. Viac kvetov bolo vzdy na najvrchnejsich konaroch, tie boli takmer standardne obsypane (kvetne puky na pri kazdom rastovom). Tento rok je to ale uplna bieda, kvety su vacsom mnoztsve len na niektorych konaroch, inde len kde-tu, povacsinou len uplne na konci vyhonov. Dokonca aj jeden konar uplne na vrchu je skoro uplne bez kvetov. Pokial si spravne pamatam, tak este ako cca 4-5 rocny strom kvitla normalne.

Som z okolia Trnavy, zima bola oproti inym tepla, takze sa mi neche verit, ze by tie kvety vymrzli. Minulu sezonu mala plodov skor mierne suboptimalne mnozstvo, takze ani vysilenie z tohto dovodu nepredpokladam. Je mozne, ze by sposobilo relativne silnejsie napadnutie voskami v minulej sezone? Od minulej sezony postupne prechadzam na biopesticidy, no chvilu mi trvalo, kym so zohnal Neem Azal, takze sa mi premnozili a chvilu trvalo, kym som ich dostal pod kontrolu. To by vysvetlovalo, preco na niektorych konaroch je minimum kvetov - to by boli tie, kde boli premnozene vosky. Mohol by k takejto mensej kvetnej nasade prispiet nedostatok nejakeho prvku?     

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Paľo. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1739) - 101.134 (?), 23.3.2014 11:54

Vysílenie stromu a nedostatok asimilátov z titulu masívneho rozmnoženia vošiek môže byť jednou z príčin horšieho prezimovania, ale ja si myslím, že hlavnou príčinou stavu broskýň po teplej a suchej zime nie je januárový mrazík či disharmónia výživy, ale nedostatok pôdnej vlahy. Vidím to aj v mojej záhradke: Flamingo v polotieni a vlhkej pôde je obsypaná kvetnou násadou- práve rozkvitá. Sunhaven o 3 m ďalej v suchšej pôde má množstvo preschnutých konárov a kvetov výrazne menej. Úlohu môže zohrať aj typ podpníka...

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10088) - 70.240 (?), 23.3.2014 12:33

První otevřené květy broskvoní jsou si shodou okolností velmi podobné. Jedná se o Albatros (bělomasá odrůda), Michaela (žlutomasá odrůda), Vinegold (cling).

Albatros (22.3. 2014)
Albatros (22.3. 2014)
Vinegold (22.3. 2014)
Vinegold (22.3. 2014)
Michaela (22.3. 2014)
Michaela (22.3. 2014)
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 204.145 (?), 23.3.2014 15:42

Vosky asi prispeli k sucasnemu stavu, ale masivnym vysilenim by som to nenazval, tak daleko to nedoslo, skor len trochu ubrali na sile. Broskyne boli pekne velke (priemer trochu mensi ako priemer 700 ml zavaracieho poharu) aj na napadnutych castiach stromu. Pripustam, ze podpnik moze hrat ulohu, strom sadil otec, ktory na take veci velmi nehladel (ja uz sa nikdy nedozviem na com je to nastepene) a mame tazsiu ilovitu naplaveninovu podu, no aj tak vacsina listov na tom strome mala syto zelenu farbu pri minimalnom hnojeni. Spodna voda je tu dost vysoko, v kombinacii s ilovitou podou sa mi nedostatok vlahy zda menej pravdepodonou pricinou. Vyskusam tento rok pohnojit siranom amonnym podla odporucani, uvidim, ci to pomoze.  

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Paľo. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1739) - 101.134 (?), 23.3.2014 16:11

Mám v Senici tiež vysoko hladinu spodnej vody, po tejto zime však výrazne menej. Pôda je úrodná, hlinito-ílovitá. Na jeseň som dával granuľovaný kravský hnoj a cez zimu na povrch pôdy drevný popol. Jarné hnojenie síranom amonným môže byť dobré.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10088) - 70.240 (?), 23.3.2014 18:14

Milý pane z Trnavy. Pro mě je takový strom jako je zdejší Halehaven doslova požehnáním. A to právě proto, že při i při celkem bujném vzrůstu nenasazuje tolik květních pupenů, jako jiné odrůdy, které pak při nedůsledném řezu a probírce přeplozují a jsou pak problémy s kvalitou plodů a hlavně leckdy s velmi nízkou násadou květních pupenů pro příští rok. To hlavně platí pro ne zcela vzrostlé stromy. U těch vzrostlejších a starších se to tolik neprojevuje. Tím mluvím třeba o Flamingu, které bylo takto přeplozené v minulém roce, přesto je na něm opět květních pupenů přespříliš. Ovšem jak jsem koukal na násadu květních pupenů, tak letos i Halehaven dá víc práce, než jindy. To je moje zkušenost. Ale musím říci, že pokud jde ve Vašem případě o možný problém s výživou, tak na tu si zde moje stromky stěžovat nemohou. O dobrých zkušenostech se síranem amonným je celé jedno samostatné vlákno. V průběhu roku pak používám kristalon.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Paľo. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1739) - 117.106 (?), 26.3.2014 16:48

Po nedeli sa pustila do kvitnutia Flamingo. Tento rok ju ošmidlám nakrátko a pomalu sa s ňou budem lúčiť. Jej drevo je oproti susednej Sunhaven výrazne krehčie, vylamuje sa vo vetre, pričom snaha regenerovať mladším obrastom je nuľová. Hlavný dôvod je však ten, že Flamingo musí ustúpiť výsadbe klubovej jablone Jazz. Tú vysadím v tesnej blízkosti zostarnutej broskyne po predchádzajúcej výmene pôdy vo výsadbovej jame za tmavú listovku z neďalekých starých záhrad.

Flamingo už nechám rozkvitať tak max. 2 sezóny.
Flamingo už nechám rozkvitať tak max. 2 sezóny.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Mimmo - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2261) - 65.132 (?), 27.3.2014 6:44

Moje Flamingo vypadalo včera dost pocukrované. Ale je v pořádku.

Flamingo 26.3.2014
Flamingo 26.3.2014
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Paľo. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1739) - 8.219 (?), 28.3.2014 0:56

Dnes som vo vinohrade pozeral na nádherné miskovité tmavoružové kvety, ktorými je obsypaná koruna vlani vysadenej nektarinky Venus. Čas kvitnutia u broskýň nekoreluje s časom dozrievania plodov. Zatiaľ čo septembrová Venus je už v plnom kvete, augustová Nectared u suseda ešte len začína kvitnúť. Napriek tomu je oproti Senici vo vinohrade oveľa teplejšie. Nectared v záhradke za domom naočkovaná v korune Sunhaven ešte len sníva o tom, že by mohla zakvitnúť.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  <  6,  7,  8,  9,  10  >   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Nářadí pro průklest vysokých stromů19:01
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Podklad dlažby na terasu22.4.2024
Výběr hliníkové pergoly od A do Z22.4.2024
Cesta z litého betonu18.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika