Řez nektarinky



bunny - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (813) - 67.176 (?)
25.3.2017 7:40

prosím vás mohli by ste graficky naznačiť ako tu nektarinku rezať? je tam vidlák, alebo to nie je vidlák. sú tam dva konkurujúce terminály, alebo je to u nektariniek iné? to len pre mňa, som zvedavý ako to má byť správne.  ďakujem

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
Stránky: 1,  2   
host - 221.2 (?), 24.3.2017 17:18, zobrazeno: 13460x

Dobrý den, 

prosím o radu ohladně ředu této čerstvě nasazené nektarinky Crimson Gold. Já osobně bych jí sestříhal o 90% na 4 kosterní větve z důvodu poměrně slabých kořenů. 

Zajímal by mě hlavně termín střihu, v literatuře se píše v době, kdy plodí, ale na youtube, kde vystupoval i doc. Sus jsem viděl indtruktáž, kdy se broskve stříhali i teď na jaře. Jaký je vhodnější termín? 

Předem děkuji za odpověď. A má někdo nějaké osobní zkušenosti s touto odrůdou? 

Jenom bych poprosil, aby se zde nepsali komentáře či reakce typu na internetu je toho spousty. Osobně základní řez (dlouhý či krátký, záhnův) broskví znám, ale pěstuji hlavně jádroviny (dnes konečně nasazen i Admirálú) a tak se nechám klidně poučit od zkušenějších. 

Přeji hezký den 


Adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 157.239 (?), 25.3.2017 5:22

Než zaplodí, tak bez dobrého zakořenění, chuděra zdechnecrying. Aby pokryla potřebu korunové-nadzemní části, musí být tato v příznivém poměru ke kořenům. Tzn. hluboký střih, nejlépe ihned.SPCH

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
Ivan Hlavatý - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4384) - 234.240 (?), 25.3.2017 7:09
Ostrihať ju treba teraz. Tzv. povýsadbový rez je obzvlášť pri broskyniach nesmierne dôležitý. Ním vyrovnáte nepomer medzi pomerne veľkou korunkou a "dorasovanými" koreňmi. Prakticky celá korunka musí ísť preč, laikovi by sa to zdalo nezmyselne drastické, ale tie kostrové konáre treba skrátiť na 2-4 púčiky. Ranky zatrieť. K tomu termínu rezu: povýsadnový treba spraviť teraz. Neskôr (výchovný rez) rezať buď v auguste-septembri, alebo počas kvitnutia. K odrode: ja mám Stark Red Gold, je to tiež kvalitná odroda, ale nektarinky sú celkove ešte o niečo väčší "potiažisti" než broskyne. U takto mladej novovysadenej broskynky dbajte na závlahu a od začiatku ju chráňte pred kučeravosťou. IH
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
bunny - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (813) - 67.176 (?), 25.3.2017 7:40

prosím vás mohli by ste graficky naznačiť ako tu nektarinku rezať? je tam vidlák, alebo to nie je vidlák. sú tam dva konkurujúce terminály, alebo je to u nektariniek iné? to len pre mňa, som zvedavý ako to má byť správne.  ďakujem

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Ivan Hlavatý - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4384) - 234.240 (?), 25.3.2017 7:55
Nechcem takto na diaľku len podľa fotky kresliť nejaké čiary, k tomu treba detailne vidieť púčiky. Asi by som zatiaľ nechal všetky 4 základné konáriky a neskôr tvaroval podľa toho ako to vyraší. Záleží aj na tom, aký tvar stromu plánuje zadávateľ. IH
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 123.168 (?), 16.3.2019 13:34

Dobrý den, jsem začátečník v sadbě stromků. Koupila jsem nektarinku Redgold, podnož Montclar. Vím, že potřebuje hodně ořezat, aby zakořenila. Co se týče korunky, je zapěstovaná do kotle, je to tak? Mám tedy nechat ty 3 silné kosterní větve a ty dvě tenké odstřihnout? A o kolik zkrátit kosterní větve? Předem moc děkuji za radu. (Ostatní stromečky jsou podstatně slabší, tam jsem odstřihla větve za 3-4 očkem směrem ven a zkrátila terminál.)

Nektarinka
Nektarinka
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
Marek-TT - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (682) - 235.1 (?), 16.3.2019 14:14

Áno, bude to kotlovitá koruna. Ponechajte tri najsilnejšie konáre, tak ako píšete. Ja robím povýsadbový rez zväčša na 2-3 očká tak, aby smerovali von z koruny. V ďalších rokoch bude treba dosiahnuť väčší odklon konárikov od vertikály, aby sa vytvoril "kotol".

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 123.168 (?), 16.3.2019 16:20
Děkuji moc
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 117.245 (?), 16.3.2019 19:02

všiml jsem si, že to máte u novostavby zřejmě v satelitu.ten otvor na ten stromek mi příde malej ta zemina tam nebude nic moc tak bych to ještě vykopal otvor zvětšil na 40x40x40a zasadil do kvalitní hlíny s přídavkem kompostu.a ostříhat brutálně na 2 až 3 pupeny a samozřejmě dostatek vody a příští rok založit korunku a květy olámat až ten další rok nechat nějaký vzoreček

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 71.41 (?), 16.3.2019 19:52
Děkuji za reakci. 10 let tu rostla tráva a plevel, než jsme koupili tuto hrubou stavbu. Půda je těžká, jílovitá. V jámě je tato hlína plus trochu kompostu. A díra je asi 35 cm. Takže nechat všech 5 kosterních větví? Míša
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika