Řez mladé Redhaven



Stránky: 1,  2   
new dawn - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (309) - 248.106 (?) 
16.8.2017 20:40, zobrazeno: 9897x

Kamarádka zjara zasadila Redhaven, teď mne požádala o řez (po výsadbě jsem ji seřízla). Protože není moje, raději se tady chci zeptat na názor ostatních. Vyhnala v ostrém úhlu tři hodně silné pruty síly prstu, které již mají nahoře obrost. Kromě toho několik výhonů o síle cca tužky v tupějším úhlu (kromě jednoho, který by se musel trochu vyvázat). Ty tři silné mají v půdoryse polohu ručiček na 9-12-3. Z těch slabších by se daly v pohodě vybrat 4 do pravidelného kříže.

Z těhle všech důvodů bych (kdyby byla moje) raději odstranila ty tři silné a ponechala "kříž" z těch slabších. Ale protože moje není, raději se ptám - víc hlav víc ví...

Fotky přikládám.  Na té poslední půdorysné jsem naznačila, co bych odstranila červeně a co ponechala žlutě.  Díky všem - Lída








řez?
řez?
Adresa příspěvku
Připojit reakci   
stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   
Ivan Hlavatý - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4384) - 234.112 (?), 16.8.2017 21:06
Lída: Možno nebudete súhlasiť, ale ja by som tú broskynku teraz nechal bez rezu. Teraz je každý list na fotosyntézu dobrý, nech si vytvorí zásobné asimiláty a rozbujnejú sa jej korene. Rez by som nechal až na jar, v čase kvitnutia. Bez listov bude štruktúra korunky prehľadnejšia a výchovný rez asi jednoduchší. A ešte rada: ostrihajte ju presne tak, ako by Ste ju ostrihali keby rástla vo Vašej záhrade. Kto príliš špekuluje, často prešpekuluje. IH
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 248.106 (?), 16.8.2017 22:33

A nechal byste pak spíš ty 4 slabší do kříže (se svislou osou svírají úhel cca 45°), nebo ty tři silné (úhel s osou stromku cca 20-25°)? Díky za názor.  Lída

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 248.106 (?), 16.8.2017 22:36

ps - u těch silných v ostrém úhlu bych měla obavy z pozdějšího vylamování větví...   L.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
Ivan Hlavatý - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4384) - 234.17 (?), 16.8.2017 23:45
Lída: Ťažká voľba... Len na základe fotiek si netrúfam povedať jednoznačne, čo by bolo najlepšie, napokon tých možností je väčšinou viac (aj tu). Možno by som rešpektoval voľbu stromčeka ktorý investoval najsilnejší rast do tých 3 nie celkom optimálne rozložených vetiev a tieto ponechal, a k nim ešte 1 z tých slabších (na foto modrou farbou). Ten kolmejší rast potom korigovať rezom na prevod alebo DSR a snažiť sa korunu viac "otvoriť". Broskyňa býva niekedy citlivá na rez dominantných konárikov a hojenie nemusí prebehnúť hladko. Každopádne toto je vitálny stromček a ja by som sa asi v reze prispôsobil tomu "o co si řekl" on. Ale netvrdím že toto je jediná správna voľba, možno stojac pri stromku by som to riešil inak. IH

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 157.239 (?), 17.8.2017 6:18

Jindy bych k proběhlému dialogu ani nepípnul a jen bych souhlasně mlasknulwink, ale s přihlédnutím k nedávno proběhnuvším po-a především VĚTRNOSTNÍM jevům-lehká korekce zelené části střihem, nebo výškové nastavení opory a pružné uvázání výhonů-to by jistě přispělo ke klidnému dočkání finální jarní úpravy. SPCH

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 236.1 (?), 17.8.2017 10:00

Souhlasím s SPCH. Osobně v létě a na podzim broskvoně nestříhám, ale letošní bouřky mi pár nových větví vylomily. (ač to sem nepatří, totéž se mi stalo s loňskými rouby jabloní za kůru). 
   Jinak spekulovat, kterou větvičku uříznout a kterou ne, mi přijde - právě u broskvoní - bezpředmětné. Jejich růst je intenzivní a regenerační schopnost mladého (zdůrazňuji) dřeva veliká. Takže ať uříznete cokoli - lépe víc než míň - naroste spousta nových výhonů s květními pupeny. Pak stačí si jen vybrat.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 248.106 (?), 17.8.2017 12:25

Děkuji všem za reakce, nechám tedy řez na dobu květu.     Lída

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 104.28 (?), 18.2.2018 19:09
Jsem začátečník amatér. Na podzim jsem zasadil tři kusy broskvoní(Favoritta Moretini, Redhaven a Cresthaven). Z toho už je vidět, že jsem v tomto oboru laik. Dodatečně jsem se dozvěděl, že broskvoně se sázejí na jaře. Uvidím, zda mě nějaká broskvoň vydrží. Pokud ano, tak ji před rozkvětem ořežu na 2-3 pupeny. Má cenu je ještě letos na jaře stříkat proti kadeřavosti? Předem děkuji za odpověď.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Kamil Hasman - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (491) - 8.137 (?), 18.2.2018 19:31

Z podzimní výsadby broskvoní začátečníka nepoznáte, neboť na podzim sázejí i pěstileté v důchodovém věku s padesátiletou praxí. Výběr odrůd máte výborný, jsou to osvědčené klasické sorty, dozrávat Vám budou od července do začátku září. Hluboký povýsadbový řez je nutný, stejnětak ošetření proti kadeřavosti.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika