Redwin, Amsdenova, Primissima Delbard



Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10031) - 70.240 (?)
20.6.2017 22:39

A možná je to všechno jenom zdání. Nebo spíš taková posedlost. Milan o sobě říká, že je ovocnářský fanatik, tak já jsem takový poloviční fanatik.smiley Rané bělomasé odrůdy jsem nazval přáteli, jelikož jsou věrní a nezdolní. Mrazem i kadeřavostí. Alespoň tady to platí. 

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  <  6,  7,  8   
                     
Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10031) - 70.240 (?), 28.5.2017 20:35

Ano, radost pohledět a proto fotím i tyhle malé "chlupaté prcky".

Primissima Delbard
Primissima Delbard
Redwin
Redwin
Redwin
Redwin
Amsdenova
Amsdenova
Amsdenova
Amsdenova
Albatros
Albatros
Luna
Luna
Symphonie
Symphonie
Symphonie
Symphonie
Modřinka
Modřinka
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10031) - 8.11 (?), 5.6.2017 11:11

Sice se jedná o odrůdy broskvoní pouze bělomasé, ale přece jenom v roce silné kadeřavosti mě tak trochu fascinuje jejich odolnost vůči této chorobě a také částečná mrazuodolnost. Letos to znamená ideální množství plodů bez dodatečné probírky. Jak jsem psal, přidaly se i Luna a Albatros.

Redwin
Redwin
Amsdenova
Amsdenova
Primissima Delbard
Primissima Delbard
Amsdenova
Amsdenova
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10031) - 70.240 (?), 11.6.2017 22:20

Nejranější odrůda v mém sortimentu "italský uspěchánek" Delbard Primissima vypadá takto (fotka). Koncem června výrazně zrychluje. Phoenix je mnohem menší tvarově zatím nebroskvový, tak jako Primissima.

Primissima Delbard
Primissima Delbard
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10031) - 70.240 (?), 19.6.2017 20:34

Věrní bělomasí přátelé - dnes.

Primissima Delbard
Primissima Delbard
Primissima Delbard
Primissima Delbard
Redwin
Redwin
Redwin
Redwin
Redwin
Redwin
Fenix (k porovnání)
Fenix (k porovnání)
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 16.244 (?), 20.6.2017 22:21

Dovolím si offtopic, sice pana Petra z Pardubic neznám, ale na jeho příspěvcích mě fascinuje nadšení z výpěstků (patrné zejména u broskví), které pochopí pouze ten, kdo má podobné nadšení v sobě. Podobné nadšení je samozřejmě patrné i u jiných přispěvatelů.

Můj strejda, který se léta živí jako vinař, pěstitel meruněk a dříve, než se to přestalo vyplácet i broskví říká, že pěstované plodiny pěstuje s láskou, že mu to pak všechno lépe prospívá.

Karel JM

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10031) - 70.240 (?), 20.6.2017 22:39

A možná je to všechno jenom zdání. Nebo spíš taková posedlost. Milan o sobě říká, že je ovocnářský fanatik, tak já jsem takový poloviční fanatik.smiley Rané bělomasé odrůdy jsem nazval přáteli, jelikož jsou věrní a nezdolní. Mrazem i kadeřavostí. Alespoň tady to platí. 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 16.244 (?), 20.6.2017 22:59

Kéž by bylo na světe více ovocnářských fanatiků místo jiných. Abych nebyl úplně offtopic, ale jen trochu, na rozdíl od většiny mě nezmrzla Sprincrest, dvouletý strom jsem dost přetížil, k tomu mě zlákal bujný růst na podnoži GF677(pokud budu dosazovat, tak pouze na takových podnožích, BSB už nechci). V době předpokládaného zrání(1.-8.7.) jedu s rodinou do Chorvatska, po návratu přemluvím manželku, aby mě pořídila nějaké fotky a hodím je sem, jestli se zadaří. jsem velmi zvědav, jestli se potvrdí ranost a kvalita. 

Karel JM

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10031) - 70.240 (?), 21.6.2017 9:27

Do GF-677 jsem vkládal také naděje, ale zatím se růstem nějak výrazně neprosazují. Váš názor je zajímavý v tom, že píšete "BSB už nechci". Přitom je to všeobecně velmi oblíbená podnož. Já do ní také nevkládám žádnou důvěru, spíše musím na této podnoži zakoupené broskvoně ztrpět Jistější jsou do zdejší půdy slivoňové podnože. Tam mám větší jistotu, že stromek něco vydrží. Co se týče Springcrestu, tak vyšší level je v tom, že se jedná o žlutomasou broskvoň, například oproti Redwinu. Bohužel mně kompletně vymrzl a je bez jediného plodu, například oproti nižšímu bělomasému levelu u Redwinu, který plody má.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 16.244 (?), 21.6.2017 22:45

Nechci aby to působilo, že dělám reklamu nějaké podnoži. Jsem co se týče pěstování vlastních broskví zelenáč (i když jsem roky pomáhal strejdovi s broskvovým sadem), mám je 2 rokem 6 stromů různých odrůd. Moje zkušenosti se nedají generalizovat, ale opravdu se nejenom mě potvrdilo (Velkopavlovicko), že BSB není u nás vhodná podnož. Nejhůř mi rostou právě BSB (jedna KO), nejlépe GF677 a St, Julien. I ty co na BSB rostou, jeví známky chlorózy. V okolí rostou poměrně dobře a bez chlorozy mandloně, tak si myslím, že i to by stálo za úvahu. Nakonec na Slovensku jsou alternativní podnože běžně k dostání ale v ČR a na Moravě kupodivu ne.

Netroufám si soudit, jestli jsou bělomasé broskve nižší level, u nás rozšířené vinohradnické pozdní mě opravdu moc neoslovili, drobné chlupaté ploy, nahořklá chuť a zralost v září. Mám z bělomasých pouze Benedicte a Superqueen, několik plodů mají, tak snad budu moct zhodnotit jejich kvality.

Na ovoci jsem vyrostl, jak na hroznech a meruňkách tak i na broskvích, Když jsem dělal u strejdu, dokázal jsem spořádat denně kolem 5 kilo Redhavenů a stejně se mě nepřejedly, ta chuť dobrézralé broskve... tomu se málo co vyrovná.

Karel JM

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10031) - 70.240 (?), 22.6.2017 15:37

Já si zase netroufám tvrdit, že mně pan Cibulka na předváděcí videokazetě ČZS z 90. let vsugeroval, že Redwin je odrůda POUZE bělomasá, ale uznávám všeobecně vyšší kvalitu žlutomasých odrůd. Možná, že Primissima Delbard má hodnotu pouze sběratelskou, a to jako první zralá broskev v sezóně, protože faktem je, že úplně první broskve si opravdu vychutnáte nebývale, pokud si je před tím nekoupíte v krámě z dovozu. Silně kořenitých, sladce navinulých bělomasých broskví jsem si zatím za ty léta moc neužil. Něco podobného předvedla Amsdenova před dvěma lety, v minulém roce však nikoliv. Benedicte mě velice zklamal, protože vymrzl a nemá jediný plod, stejně jako Maria Bianca. Mělo by to být kvalitativně to nejlepší s bělomasého sortimentu tady běžně dostupného. Slabá mrazuodolnost je ale obrovský nedostatek, protože konkurenční žlutomasé odrůdy přežily bez úhony. Nemluvím o těch novějších a neprověřených pro zdejší podmínky, jako je Royal Glory atd..Super Queen taky zatím nepřesvědčil, ale měl by, měl by a čekám na to s rukama v bok a přísným pohledem.smiley

Springtime
Springtime
Springtime
Springtime
Springtime
Springtime
Primissima Delbard
Primissima Delbard
Primissima Delbard
Primissima Delbard
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  <  6,  7,  8   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika