První broskvoně dozrávají



Mikeš13 - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1994) - 54.114 (?)
30.7.2013 20:17

Ne, ne, pane Petře, bohužel nejsem jejím pěstitelem, ale mám od majitele povolení vstupu do jeho zanedbaného a již odumírajícího sadu, kde se mj. tato odrůda nachází. Ale pokusím se jí letos naočkovat.

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  <  11,  12,  13,  14   
                  
Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10093) - 184.146 (?), 28.7.2013 20:03

Zajímal by mě i "vnitřek" Luny, pane Mikeši. Nemohl by jste ještě pořídit nějakou tu fotku? Odlučitelnost bude asi lepší, než u ranějších bělomasých odrůd, ale pevnost dužniny asi závratná ještě nebude, co říkáte? Ale tato "přechodová" odrůda by mě docela zajímala. Uvidíme, co ukáže Albatros a Amsdenova.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Mikeš13 - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1994) - 224.39 (?), 29.7.2013 9:09

Pane Petře, plody Luny jsou spíše střední (v tom zanedbaném sadu se vyskytují i menší plody), pecka je neodlučitelná od dužniny, dužnina je měkčí (u hodně zralých plodů), ale ne úplně měkká, hodně šťavnatá, voňavá. A i chuťovou kvalitu Luna opravdu má. Uvidím její vývoj za týden, jestli se dostanu do sadu. Omlouvám se za kvalitu fotek, nemám u sebe svůj přístroj a navíc se mi podařilo vyfotit už pouze poslední dva měkké a otlačené plody, které zbyly.

Luna
Luna
Luna
Luna
Luna
Luna
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10093) - 70.240 (?), 30.7.2013 15:45

Dužnina Luny vypadá velmi lákavě. Sice to není naříznutý plod Benedicte, jehož dužnina vzbuzuje dojem naříznutého jablka, myslím tím pevnou strukturu dužniny, ale Benedicte je také pozdnější odrůda. Já jsem si letos musel na rané bělomasé odrůdy nechat zajít chuť. Jak je vidět, pane Mikeši, jste jedním z mála pěstitelů této známé, leč prakticky nerozšířené odrůdy. Těšíme se příští rok na Vaše nové fotky dozrávající Luny.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Mikeš13 - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1994) - 54.114 (?), 30.7.2013 20:17

Ne, ne, pane Petře, bohužel nejsem jejím pěstitelem, ale mám od majitele povolení vstupu do jeho zanedbaného a již odumírajícího sadu, kde se mj. tato odrůda nachází. Ale pokusím se jí letos naočkovat.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Paľo. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1739) - 14.226 (?), 30.7.2013 22:31

"Jak je vidět, pane Mikeši, jste jedním z mála pěstitelů této známé, leč prakticky nerozšířené odrůdy." Starý broskyňový sad, ktorý p. Mikeš navštívil, je naopak dokladom toho, že Luna bola prakticky dosť významne rozširovaná a pestovaná. A nielen v ČR. V 80. rokoch, keď sme zakladali záhradkovú osadu, to bol zo strany producentov stromčekov jediný ponúkaný skoro dozrievajúci kultivar. Až neskôr som si dosadil Harbinger, ktorý mi dozrieval už koncom júna. Dnes je situácia na trhu stromčekov prirodzene iná, veď uplynulo ďalších 30 rokov. Neodlučiteľnosť kôstky Harbingeru a chuťová kvalita dužniny, ktorá nedosahovala úroveň neskôr dozrievajúcich kultivarov, boli dôvodom, prečo som sa o skoré odrody prestal zaujímať. Tým nechcem tvrdiť, že skoré sorty nie sú chutné či zaujímavé. Prvé dozrievajúce ovocie vždy človeka poteší.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10093) - 70.240 (?), 31.7.2013 14:20

Myslel jsem málo rozšířená mezi pěstiteli zde na zahradě cz. Je zde málo zmiňovaná. Mezi nejzmiňovanější patří například bělomasý Redwin. Luna se také už dost dlouho nevyskytuje v zásilkových prodejích. Já ani nevím, že by tam v posledních letech byla. Myslím tím v Česku. Po celou tuto dobu jsem ji sháněl, ale teď se spokojím s tím Albatrosem.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 102.201 (?), 31.7.2013 18:38

Příliš se zde nezmiňuje odrůda Primissima Delbard, nebo tak nějak se jmenuje. Nevím, jestli se nezaměňuje s Redwinem, když jsem ji viděl a chutnal, rozdíl jsem nepoznal.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10093) - 184.146 (?), 1.8.2013 10:54

Myslím si také, že Primissima na tom bude s Redwinem podobně, jen ta dřívější zralost by hrála roli pro její pořízení. Ta první fotka rozříznuté Luny je tak lákavá, že by jistě nepohrdli jejími plody ani příznivci bělomasých nektarinek Super Queen, Snow Queen nebo Neve.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Paľo. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1739) - 61.51 (?), 2.8.2013 0:43

K málo zmiňovaným skorým nenáročným a mrazuodolným odrodám s bielou dužninou patrí aj Amsdenova a My Flower. Plody bývajú menšie, viac plstnaté. Nie každému nevadí, že musí u dozretého plodu obkusovať dužninu okolo kôstky. Zrejme toto + výber kvalitnejších neskôr dozrievajúcich kultivarov na trhu so stromčekmi sú dôvodmi, prečo sa tieto odrody pestujú stále menej.

P.S. Primissima Delbard aj My Flower majú žltobielu až zelenkastú dužninu.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 227.37 (?), 1.8.2013 21:16

Ešte v polovici 90-tych rokov sa Luna na Slovensku bežne predávala, potom naraz vymizla z predaja, asi sa pod to podpísala neodlučitelnosť dužiny od kostky a konkurencia iných zahraničných odrod dozrievajúcich v tom istom čase ako Luna.Je chutná a šťavnatá.Jano

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  <  11,  12,  13,  14   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Nářadí pro průklest vysokých stromů10:55
Nářadí pro průklest vysokých stromů9:50
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika