Kdy zastřihávat broskvoně



host - 243.142 (?)
11.3.2010 18:47

Když jsem začínal ovocnařit, můj starý rádce říkal, že ten, kdo se ptá jak a kdy řezat, neměl by nůžky, nůž nebo pilku vůbec brát do ruky. Nejdůležitější totiž je vědět proč řezat. To už tady bylo mnohokrát vysvětlováno. Nezáleží-li vám na tom, jak dlouho potrvá než stromek zajde, je to jedno. Jinak si snad kupte nějakou knížku, za předpokladu, že si v ní budete číst.

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
Stránky: 1,  2,  3,  4   
host - 202.66 (?), 9.8.2009 18:45, zobrazeno: 38464x

Prosím o radu kdy zastřihávat broskvoně.

Letos jsme zastřihli na jaře a přes léto větve vyrostly asi o metr.

Plodů je málo a jsou malé, jako by jim větve vzaly sílu.

Adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 176.18 (?), 9.8.2009 23:03

Broskvoně se stříhají buď v květu nebo po sklizni.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
jez33 - Bronzový Zahrádkář .Bronzový Zahrádkář. (97) - 2.22 (?), 20.8.2009 22:47

Augustovy rez broskyn by mal oslabit silu rastu v prospech rodivosti do buduceho roku, cize by mal byt vhodny pri odstranovani silnych vyhonov a pri znizovani koruny (rez na prevod, na vhodne umiestneny bocny konarik). termin rezu je druha púolovica augusta (srpna), teoreticky 15.-20., cize teraz.

Jasnu odpoved asi nedostanete, jedni to robia na jar v kvete a ini zase v lete.

Kedze Vam to silne rastlo, mozete to vyskusat orezat teraz a uvidite ci to bude buduci rok lepsie.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 161.138 (?), 25.8.2009 1:29

Souhlasím co píše pan Stano. V srpnu zakrátit pro zastavení růstu,  vyzrání letorostů a nasazení květních pupenů. V době květu pak dělám detailní řez podle květů a pro obnovu jednoletého dřeva. Broskev na starším neplodí. Řez s květy vypadá drasticky, ale je nejpraktičtější. Pavel Skála

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 1.238 (?), 26.8.2009 22:13

Mám mladé stromky broskvoní, a nejsen odborník na jejich pěstování, pouze jsem chtěl vyzkoušet jestli v okolí Chebu nm. 455m vůbec je šance, aby plodily.  Mám dva stromky a jak jsem byl ujištěn při jejich koupi mělo by se jednat o stejnou odrůdu, ale jedna broskvoň má sytě zelené listy a její přírůstek nových prutů je asi 1m (je ve výběhu pro kachny) a druhá, která je vzdálená cca 4m nemá prakticky žádný přírůstek na větvích a její listy jsou zbarvené do červena.  Oba stromky mají ale listy zdravé. První měla letos poprvé plody - krásné veliké asi 6 a druhá měla cca 30 plodů, ale malé. Také nemám žádnou zkušenost s řezem, mohl by mi někdo prosím poradit    

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 176.18 (?), 27.8.2009 0:51

Ohledně řezu se podívejte na vlákno "jak a kdy ořezat broskvoň".

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
Miklós F - (2) - 57.50 (?), 16.2.2010 10:49

Podla mna sa jedná o 2 rozné druhy broskvi, alebo druhy strom má slabé korene, alebo choré.  Moze ma málo zivin a vlahy. Skuste polievat kazdy druhy den vedro (kibl) vody. ked je suché pocasie. A umelé hnojivo zapracovat do zeme ku korenom.

Strihávat zacnem až po pučani, niekedy už aj kvitnu. Nikdy pred pučaním.

Moja skusenot je taká, ked som začal srtihat ešte pred pučaním na mieste rezu vyteká miazga. V júni (v červnu) skrátim vyhony o 1/3. A vyčistím stred od vyhonek které zahustujú strom. Stred stromku musí byt presvetlený, tak treba tvarovat korunku stromu aby v strede vzikol kotol. Všetké vyhonky ktoré smerujú do stredu stroma odstráním.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 65.50 (?), 16.2.2010 14:40

.její listy jsou zbarvené do červena.  Oba stromky mají ale listy zdravé. První měla letos poprvé plody - krásné veliké asi 6 a druhá měla cca 30 plodů, ale malé
 
  Prohlídněte si stromky zblízka, jestli ten druhý náhodou neodumřel a neroste z místa pod očkem - jako planá podnož.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 243.142 (?), 11.3.2010 18:47

Když jsem začínal ovocnařit, můj starý rádce říkal, že ten, kdo se ptá jak a kdy řezat, neměl by nůžky, nůž nebo pilku vůbec brát do ruky. Nejdůležitější totiž je vědět proč řezat. To už tady bylo mnohokrát vysvětlováno. Nezáleží-li vám na tom, jak dlouho potrvá než stromek zajde, je to jedno. Jinak si snad kupte nějakou knížku, za předpokladu, že si v ní budete číst.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 176.18 (?), 11.3.2010 22:23
Myslím, že je horší, když někdo neví, kdy, proč a jak se řeže - ale řeže a nezeptá se... Lída
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3,  4   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika