Poškození broskvoní mrazem



Stránky: 1,  2,  3   
Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10031) - 70.240 (?) 
10.1.2017 13:27, zobrazeno: 17778x

V tomto roce nastane pravděpodobně situace, kdy dojde na některých lokalitách k poškození broskvoní v důsledku většího poklesu teplot v zimním období než by bylo zdrávo. Máme tady rozpor v tom, co píše sadař Vladimír a co uveřejnil Jirka (FM) ze svých zdrojů. Zatím co sadař Vláďa uvádí poškození květních pupenů už při teplotě -17°C, tak v Jirkových publikacích se píše o poškození až při teplotě -24°C. Období dormance a postdormance, tedy přirozený zimní klid a vynucený zimní klid, je také odlišný. Slyším poprvé, že přirozený zimní klid by trval až do poloviny ledna. Každopádně ty poklesy k -28°C budou nejspíš u Jirky z Frýdku znamenat určitý problém. Osobně bych řekl, že problém s poškození mrazem představuje teplota kolem -20°C, ale delší dobu už tady takové teploty nepanovaly, takže je to jen matná vzpomínka na dobu před více lety.

Adresa příspěvku
Připojit reakci   
stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   
Walter - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1252) - 168.21 (?), 10.1.2017 13:39

Bylo by ovšem vhodné popsat, kde mráz na broskvoních škodí nejvíce. Když zmrznou květní pupeny, nic se vlastně neděje, holt jen nebude úroda, když zmzne broskvoni kmen, může to být konec. Pak ovšem je nutné vycházet z teploty při zemi, která bývá o dost nižší, než ve 2m nad zemí. Např. v Č.B. byla 7. teplota jen cca. -14°, ale v přízemní vrstvě -20°

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 67.66 (?), 10.1.2017 13:59

Mohu-li posoudit svých cca 15 stromků broskvoní a 10 meruněk v hodně "nebroskvoňovém kraji", tak za posledních 10 let zmrzly na jaře květy nebo plůdky zhruba každý druhý rok (nebo možná dva roky ze tří). Nerozvité pupeny vymrzly přes zimu zatím jedenkrát - včetně květních pupenů ořešáku -  že vůbec nevykvetly. Že by ale zmrzl kmínek tak, aby stromek odešel, to se mi ještě nestalo.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 44.1 (?), 10.1.2017 14:29

Tak loni mi dvouletá broskev i nektarinka zmrzla na jaře a teď se mám znovu obávat o květní pupeny? Minulý týden - 20,8°C Slavkovsko. Na zítřejší ráno předpovídají podobně. Jsme v takové dolince a nějak k nám ty mrazíky sjíždí. Z předpovídaných  -18 se vyklubalo téměř -21. n.v.220m Zdenek

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
bunny - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (813) - 67.176 (?), 10.1.2017 14:41

usmievam sa, keď vás čítam. vo výške 830 mnm som plný optimizmu zasadil marhuľu, v zime tu máme bežne teploty -25 st. C, aj minulý týždeň boli. ja to teda na jar vykopem a zasadím jabloň radšej :D

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 44.1 (?), 10.1.2017 15:20

tak teď se usmívám i já :)  Byl jsem celkem v klidu, ale když jsem si přečetl že mi to může zase zmrznout...

Mám vše jako mladé stromky, keře. Strach mám o pěknou bobkovišěň, ketrá prý taky vymrzá při teplotách kolem -20.

Tak snad nám to všem zdárně přežije a v létě fórum budem zásobovat fotkama pěkné úrody :)   Zdenek

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
bunny - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (813) - 67.176 (?), 10.1.2017 15:32

ale tak ja viem, že svet odo mňa veľa nečaká, čo sa týka mojich úspechov s ovocnými stromami, tak preto ten úsmev. moje úspechy sa začnú v momente, keď na vetu: "pán Hlavatý, prosím Vás môžete mi napísať aké odrody jabloní, sliviek a hrušní, na akých podnožiach by boli vhodné na pestovanie v 830 mnm" dostanem kladnú a vyčerpavajúcu odpoveď. prípadne slovné spojenie "pán Hlavatý" nahradím "pán Vysloužil". dovtedy budem odkázaný ma moje dve staré jablone a čerešňu :D ale nie je umenie sadiť a mať úrodu, to baví každého ale neustále sadiť a mať ho vno a vydržať pri koníčku :D

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Ivan Hlavatý - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4384) - 234.186 (?), 10.1.2017 16:32
Pre Bunny a spol.: Presne tak, cesta je niekedy dôležitejšia než cieľ, alebo ako písal p.Rúfus - šťastie je v jeho dosahovaní... Aspoň teda mňa najviac baví v záhrade sadenie nových stromkov, tvarovanie, strihanie, okopávanie... oberačka je už potom akási povinná jazda, tá ma až tak veľmi nevzrušuje. Nám hobíkom ide (alebo malo by ísť) najmä o ten relax, reset hlavy od každodenných starostí, skrátka pri práci v záhrade čas plynie akosi inak. Iste, pekná úroda poteší, ale plné pivnice prípadne diplomy z výstav nie sú to bez čoho by sme sa mali prestať v tých našich záhradách motkať a "trápiť". Ešte k tým prognózam ohľadom mrazových poškodení - ja vravím: nepočítajme zajace pred skončením poľovačky. Stromy svojou odolnosťou dokážu neraz prekvapiť, nejaké údaje že pri XY °C niečo vymrzne neraz príroda vysmeje. Ja si myslím, že lepších je -25 v januári ako -5 v apríli. A aj keby nám niečo/všetko hneď vymrzlo - vstaneme ako Fénix z popola! Prírodu rešpektujeme, ale nezdolá nás. 😃 IH
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 234.246 (?), 10.1.2017 15:45

ja to teda na jar vykopem a zasadím jabloň radšej :D

Alebo slivku.Slivky sú preukázatelne odolnejšie na mráz ako broskyne a sú to tiež kôstkoviny.Aspoň uvidíte čo vydržala vaša marhula v tohtoročnej zime.Táto zima je dobrý test na to čo sa tu dá pestovať a čo nie, pravda každý máme iné podmienky na pestovanie.Je predpoklad že táto zima nie je posledná čo sú takéto mrazy.Minulý rok na jar bol dobrý test stromov v odolnosti na mráz a na moníliový úžeh kôstkovín.     Jano

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
host - 234.246 (?), 10.1.2017 15:56

Ja som minulý rok až po piatich rokoch od zasadenia zistil že višňa Gerema nie je rezistent.Takéto roky nám ukazujú čo je skutočnosť a čo je reklama.    Jano 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika